m Negen commando's landden in 2009 in het uiterste geheim in vijandelijk Afghaans gebied. Ze moesten zichzelf zien te redden. DEN HAAG. De gezichten staan strak. Adem in. Adem uit. Even is er geen tijd voor een geintje in de Hercules C-130 die zojuist vijande lijk gebied is binnen gevlogen. Fo cus is vereist. Commandant Erik checkt nog één keer zijn uitrus ting. Parachute op de rug. Bagage voor op zijn lichaam. Wapen ertus sen. Alles klopt. Eén minuut nog. De reusachtige klep gaat open. In de verte ligt het meer van Kajaki. Dit is gaaf, flitst het door zijn hoofd als hij naar de uitgang wag gelt. 3, 2, 1, het licht springt op groen: GO. In een vrije val van 40 secon den, met meer dan 160 kilometer per uur, suizen negen comman do's en een Afghaanse tolk recht op de vijand af. Het is een gewaag de actie in het pikkedonker, maar het kan niet anders, menen ze. Op de grond zouden Afghaanse strij ders de commando's al op kilome ters afstand zien aankomen en al le tijd hebben om voorbereidin gen te treffen. Nu willen de com mando's weten hoe de strijders zich gedragen als ze geen idee heb ben dat er Nederlanders in aan tocht zijn. En als het kan, vroegtij dig doelen uitschakelen. 6 juli 2009 is de dag dat deze ui terst geheime operatie Lewe staat gepland. Commandant Erik pakt een paar uur voor vertrek zorgvul dig zijn spullen in. 65 kilo aan ba gage, verdeeld over een rugzak en een vest. Munitie gaat erin. Eten, radio, batterijen, 21 liter water. Al les functioneel. Comfort heeft nul prioriteit. Voor iedereen is het duidelijk: dit is niet just another day at the of fice. Meer dan vierhonderd spron gen heeft Erik al achter de rug tij dens trainingen. Hij kan de hande lingen die hij moet doen, dromen. Maar de inzet is nu hoger. Niemand weet precies wat ze op de grond zullen aantreffen. Als de taliban hen te snel in het vizier hebben, kunnen ze flink aan de bak. Normaal gesproken gaan ze met veertig man de poort uit. „Dan denk je: er kan ons veel ge beuren, maar wij zijn met veel. Heel veel." Nu zijn ze met negen man, tot het uiterste getraind en goed voor bereid. Alle mogelijke scenario's zijn doorgesproken. Nee, met deze gasten gaat mij niets gebeuren, denkt Erik als hij ze nog eens één voor één in de ogen kijkt. Er zit een straatschoffie bij uit een grote stad, een nuchtere boer uit het oosten van het land, een student die kort op een bedrijfskundeop- leiding heeft gezeten. Allemaal zit ten ze nu hier en hebben ze maar één drijfveer: de beste commando zijn. „Het voelt alsof je speelt in het voetbalelftal met Messi en denkt: ik ben blij dat wij hem heb ben. Dat maakt dat je onbevreesd voorwaarts kan gaan", zegt hij. Natuurlijk hebben ze allemaal even aan hun partner gedacht. Aan hun kinderen. Maar ze weten ook: als wij op ons best willen zijn, als wij de grootste kans van slagen willen hebben, dan moeten we niet met ons hoofd blijven bij de mensen die we lief hebben. 'Dus laten we elkaar als de beste familie beschouwen. En er alles aan doen om elkaar daar weer uit te halen', pept luitenant Erik zijn mannen op. Om kwart voor negen 's avonds is het moment daar. Com mandant René, die besloten heeft tot de operatie, zwaait zijn man nen uit. Wees slim. Blijf kalm, zegt hij tegen iedereen. Comman dant Erik neemt hij nog even apart. „Laat je niet gek maken. Weet dat we je komen halen als het mis gaat." En weg zijn ze. Twee F-16's begeleiden de Her cules met daarin de mannen. De ze piloten zien met hun sensoren dat het veilig is op de grond. Het ergste wat de commando's nu nog kan overkomen is dat ze te ver spreid landen. Dat sommigen de afgesproken plek niet op tijd we ten te bereiken en er alleen voor komen te staan. Want de operatie moet gewoon doorgaan. Het gaat goed. Op de kale zand vlakte vinden ze elkaar op tijd. „Natuurlijk geef je elkaar even een high five. Maar dan begint het pas", zegt Erik. De top van een heuvel is de ge droomde plek voor de observatie- post. Een tocht van een kilometer of 5, loodzwaar met volle bepak king in de verzengende hitte. De voorraad water van één hele dag, 7 liter, vliegt er doorheen. Halverwe ge de tocht blijkt dat het gebied toch niet helemaal verlaten is. Er loopt een herder op zo'n 400 me ter. 'Vol overgave, moed en kameraadschap staan ze hier. Deze mensen hoefje nooit te motiveren' Erik staat voor een moeilijke be slissing. Gaat hij hem achterna? Nee, te ver weg. Gaat hij op hem schieten? Nee, dat mag niet en voor hetzelfde geld heeft hij ze niet gezien. Laten lopen dus. Maar als niet veel later de eerste mortie ren op de bergkam klappen, weet Operatie Lewe in talibangebied 6 juli 2009 Erik hoe laat het is. Ze zijn gezien. Dit was het moment waarop hij contact kon opnemen met zijn baas. Het moment waarop ze een helikopter zouden sturen en de he le operatie zouden kunnen afbre ken. Erik neemt een ander besluit. Ze gaan helemaal nergens naar toe. „Je kan niet altijd lekker mak kelijk met 3-0 winnen als je met veertig man het gebied in trekt. Het zit ook weieens tegen." En zo denken ook zijn kamera den erover. De taliban weten nu weliswaar dat zij er zijn, maar de commando's kunnen blijven ob serveren. Erik weet dat er een gro te groep Nederlandse collega's on derweg is. „Als wij zien waar zij hun mortieren opstellen, dan kun nen wij die er vast laten uitknal- len met F-16's." Al is het wel even slikken als de tolk via een afluisterapparaatje hoort wat de taliban met de Ne derlanders van plan is. We gaan ze halen, snijden het vel van hun lijf en hangen ze op, klinkt het. „Laat ze dan ook een bakkie koffie meenemen", grapt een van de commando's als hij dat hoort. Ook Erik moet er om lachen. Hoe wil len zij dat doen? De commando's zitten hoog. Het terrein is in hun voordeel. „En gelukkig heb ik vliegtuigen. Ik wil het wel eens zien." Hij krijgt gelijk. De taliban wa gen zich niet op de berg. Alleen schieten ze af en toe met verba zingwekkende precisie met hun Duschka, een zwaar machinege weer. Zo goed dat er één keer een kogel tussen twee commando's doorschiet terwijl ze staan te pra ten. Maar echt in moeilijkheden komen ze niet. Watertekort is het grootste probleem, omdat de ande re groep commando's langer dan verwacht bezig is met het zoeken naar en onklaar maken van berm- bommen. Als de Nederlanders dan einde lijk in het dal verschijnen en het gevecht aangaan, kijkt Erik van bo ven met een gevoel van trots naar zijn kameraden. „Moet je hun toch eens zien. Wij voetballen al tijd Champions League. Vol over gave, eergevoel en kameraadschap staan ze hier. Terwijl niemand kijkt. Een commandant kan op drachten geven die hun dood kan betekenen. Maar deze mensen hoefje nooit te motiveren." En daarom, vindt Erik, was de uitreiking van de Militaire Wil lems-Orde zo'n mooie dag. „Om dat het over al die anonieme mis sies gaat waar heel veel goede din gen zijn gedaan." Va WOENSDAG 16 MAART 2016 NIEUWS 5 AFGHANISTAN Kabul Uruzgan TALIBAN door Raymond Boere Koning Willem-Alexander reikt op het Binnenhof de Willems-Orde uit aan het Korps Commandotroepen door de versierselen aan het vaandel te hechten, foto Remko de Waal/ANP 9 commando's springen in het donker uit een transport vliegtuig en zweven richting een berg bij Kajaki om taliban te bestrijden. Tarin Kowt Kamp Holland Den Rawod Legerbasis Ca. 40 commando s zijn ondertussen onderweg vanuit Deh Rawod. Gedurende een paar dagen leveren ze strijd en keren dan terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5