Het drukke gezin De# GOED I 7 WAARVAN AKTE Proef op de som verstrakken. heel jong als ze De meeste banken zijn wel bereid om je rente tussentijds te verlagen, mits je zelf het initiatief neemt Ik zie haar 'ucht: echtelijke ruzie ij™! in de lucht ~e1,iJ Wil je weten of je in aanmerking komt voor renteverlaging, dan heb je de volgende informatie nodig: de waarde van je woning, het be drag dat je hebt afgelost - of hebt opgebouwd in een kapitaalverze kering of op een bankspaarreke- ning - en de verhouding van deze twee waarbij de opslag vervalt. De laatste twee kan je bank je vertel len. Om de waarde van de woning vast te stellen eist de bank meestal een taxatierapport, opgesteld door een erkende makelaar of taxateur. Soms neemt de bank ook genoegen met een WOZ-beschikking, de waardebepaling van de gemeente waarop onder meer de onroerend- zaakbelasting wordt gebaseerd. STAP 3 Slechts een paar hypotheekver strekkers passen automatisch de rente aan als het risico wegvalt. Het gros houdt zijn mond en hoopt dat de luie consument niet alert reageert. Kom dus zelf in actie! Sommige hypotheekverstrekkers willen de opslag pas laten vallen als je rentevaste periode afloopt. Dat geldt bijvoorbeeld voor Delta Lloyd, Duitse Volksbank, Nationale Nederlanden en Van Lanschot. Maar de meeste banken zijn wel bereid om je rente tussentijds te verlagen, mits je zelf het initiatief neemt. Weet je niet hoe je dat moet aanpakken? Op de website van de Consumentenbond staan voorbeeldbrieven die je naar je bank kunt sturen. STAP 4 Wees er op tijd bij want anders be taal je jarenlang teveel. Dat kan oplopen tot duizenden euro's. De Consumentenbond pleit er dan ook voor dat banken met terug werkende kracht de rente terugbe talen die ze teveel hebben ontvangen. „Tot nu toe is er nog geen enkele bank die dat doet. Toch roepen wij consumenten op om hoog in te zetten en te blijven vragen om teruggave. Het is im mers geld dat ze onterecht hebben betaald," aldus Donat. In de voorbeeldbrieven van de Consumentenbond is ook een ver zoek tot teruggave opgenomen. Hierboven de theorie, maar hoe werkt het in praktijk? Met deze week een rekenvoor beeld voor het fictieve huishouden van Dennis (38) en Michelle (35) met hun kinderen Kevin (4) en Jasmijn (2). Dennis werkt fulltime als IT- er, Michelle werkt deel tijd als kapster. Ze hebben geen schulden maar ook geen spaar geld. Wel een gerief lijk koophuis in een buitenwijk van een middelgrote stad. Dennis en Michelle hebben een hypotheek bij Rabobank van 200.000 euro. De waarde van hun woning is 250.000 euro. Volgens het beleid van de Ra bobank zou de renteopslag van hun hypotheek op papier kunnen dalen van 0,9 naar 0,4 procent, een half procent minder dus. Hun rente staat nog voor acht jaar vast. Rabobank verlaagt niet automatisch de rente dus Dennis en Michelle doen zelf een ver zoek bij de bank. Dit scheelt ze 1000 euro per jaar. Over acht jaar bespaart het gezin dus maar liefst 8000 euro. Wekelijks bericht deze krant over een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Pas na de uitbundige trouwerij kwamen ze er achter dat ze elkaar helemaal niet kennen. Een familieruzie, overspel, huwelijksproble men: in de beslotenheid van mijn spreekka mer vertellen mensen mij ongevraagd hun intiemste geheimen. Kennelijk roept de vertrouwelijkheid van mijn beroep die behoefte op. Het jonge stel dat vanmor gen aan mijn bureau plaatsneemt, wil advies over de situatie die is ontstaan rond hun huis na het overlijden van zijn vader. Maar al na een paar minuten ver telt zij dat het niet goed gaat tussen hen. „Hij is altijd aan het werk," klaagt ze. „En als hij vrij heeft, gaat hij liever stap pen met zijn vrienden. We doen nooit wat samen.." Hij bromt: „Maar jij bent de hele dag met je vriendinnen aan het whatsappen. En anders zit je wel bij je moe der." Er hangt een echtelijke ruzie in de Ze zijn nog elkaar ontmoe- Er hangt een ten, vertellen knaap met lef. Ze volgen het geijkte patroon in ons dorp: elk weekend uitgaan en na een paar jaar een uitbundige trouwerij. Maar eenmaal getrouwd komen ze er achter dat ze elkaar eigenlijk niet ken nen. Echt praten hebben ze nooit gedaan. Intussen is het de vraag of ze in hun huis kunnen blijven wonen. Hij heeft het eigen handig gebouwd, op grond van zijn vader. Maar omdat de overdracht van de grond nooit officieel is geregeld, is de grond pa's eigendom gebleven. Volgens de wet is dan ook het huis op die grond pa's bezit. Grond én huis vallen derhalve binnen pa's erfenis. En die moet verdeeld worden onder alle vier de erfgenamen. Als de twee in hun huis willen blijven wonen, moeten ze de andere erfgenamen daarvoor een vergoeding betalen op basis van de economische waarde. Een makelaar taxeert huis en grond op vier ton. Ze mogen daar wel de kostprijs van het huis aftrekken, maar behalve materi aalkosten zitten er vooral veel onbe taalde uren van de man in waarvan de waarde amper is te bepalen. In ieder geval moeten ze flink bijbetalen. Als ik hen dat vertel, zijn ze zo verslagen dat ze hun relatieproblemen meteen ver geten. Bij het verlaten van mijn kantoor pakt zij troostend zijn hand, hij kust haar wang. Later hoor ik dat ze in huwe lijkstherapie zijn gegaan en nog samen zijn. In hun zelfgebouwde huis. Mis schien, bedenk ik, heeft dat huis hun hu welijk wel gered, mhannebbeung woensdag 16 maart 2016 GO Bank Renteopslag vervalt automatisch Renteopslag vervalt automatisch aan het einde van rentevastperiode Mogelijkheid om renteopslag te laten vervallen tijdens rentevastperiode Rabobank Nee Ja Ja ING Nee Ja Ja SNS Nee Nee Ja Van Lanschot Nee Ja Nee Argenta Nee Nee Nee Obvion Ja Ja Ja MUNT Ja Ja Ja Hypotheken Bron: Consumentenbond, november 2015 Zetje bank onder druk. Vraag om teruggave. Vragen? Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag over jouw financiën? Mail naar irene.van. den.berg@depersgroep.nl o-o Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52