6 I C(Uj»M IRENE WEET RAAD VRAGEN EN OPMERKINGEN Veel huizenbezitters betalen jaarlijks honderden euro's teveel voor hun hypotheek. Kom in actie tegen deze oneerlijke renteopslag. Heb je een hypotheek afgesloten met NHG, dan betaal je geen rente-opslag Studiekosten Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties ILLUSTRATIE VIJSELAAR EN SIXMA Banken houden niet van risico's. Als je hypotheek niet veel lager is dan de waarde van je woning, rekenen geldverstrekkers daarom een flinke renteopslag. Dit doet de bank om het risico af te dekken dat jij niet de volledige schuld kunt terugbetalen bij een gedwongen verkoop. Heb je flink afgelost op je woning of is de waarde gestegen, dan loopt de hy potheekverstrekker minder risico. Toch houden de meeste geldver strekkers hun kaken stijf op elkaar over de mogelijkheden om de op slag te laten vervallen. Je moet dus zelf in actie komen. Hier volgt een actieplan. STAPI „Meestal staat dit niet in je hypo theekpapieren. De bank communi ceert een rente, maar niet hoe die is opgebouwd. Bizar natuurlijk dat dit vaak nergens staat genoteerd. De consument moet zelf maar be denken dat hij een risico-opslag be taalt en dat deze ook weer kan vervallen," zegt woordvoerder Joyce Donat van de Consumenten- bond. Wil je weten of je een rente opslag betaalt, dan zit er vaak niets anders op dan naar je bank te bel len. Vaak zal het antwoord ja zijn. „Is je hypotheek hoger dan 60 procent van je woningwaarde, dan betaal je meestal een rente-opslag," aldus Donat. De exacte voorwaarden ver schillen per bank. De Rabobank re kent bijvoorbeeld 0,9 procent extra rente als de hypotheek boven de 90 procent van de marktwaarde van de woning uitkomt. Is de hypo theek lager of gelijk aan 67,5 pro cent van de marktwaarde dan brengt de Rabobank nog altijd 0,4 procent extra rente in rekening. Heb je een hypotheek afgesloten met Nationale Hypotheek Garantie (NHG), dan betaal je geen rente opslag. Bij hypotheken met NHG staat de Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen garant voor de te rugbetaling van de lening, mocht de huizenbezitter dat zelf door om standigheden niet kunnen. Geld verstrekkers lopen daardoor minder risico. STAP 2 Vorige week schreef Irene van den Berg over aftrekposten bij je belas tingaangifte. Hierbij een selectie uit de reacties van lezers. Vergoten schenking Schenken op papier woensdag 16 maart 2016 GO Reageren? irene.van.den.berg@persgroep.nl Onderzoek of je een renteopslag betaalt. 44 Onderzoek of de renteopslag kan vervallen. Actieplan RENTEOPSLAG Studenten zonder studiefinanciering kunnen hun studiekosten als aftrek post opvoeren. Mits ze de kosten zelf betalen en ze niet door hun ouders laten ophoesten. Jan Broeren weet een manier om studiekos ten ook af te trekken als je ouders betalen. „Je ouders mogen je belastingvrij ruim 5000 euro schenken. Watje met dit geld doet, moet je natuurlijk zelf weten. Ga ik hiervoor studeren, dan zijn die studiekosten wel degelijk aftrek baar." Ben Bouwhuis wil weten of het moge lijk is om giften die je vergeten bent het volgende belastingjaar nog op te voeren als af trekpost. Ja, dat kan. Ben je een aftrekpost in dit belas tingjaar, dan kun je ge woon opnieuw aangifte doen. De Belastingdienst gaat namelijk uit van de laatst ontvangen aangifte. Is de aanslag al binnen, dan geldt er nog een termijn waarop je bezwaar kunt maken. Maar staat de aanslag al vast, zoals in jouw geval, dan moet je een verzoek indienen bij de belastinginspecteur. Dat kan nog tot vijf jaar na het einde van het jaar van de aanslag worden in gediend. Je hebt dus nog even de tijd. Herman Holbers vraagt zich af hoe hij zijn papieren schenking kan ver werken in zijn belastingaangifte. „Kun jij mij vertellen waar ik deze schen kingsbedragen op de aangifte dan kan vermelden?" Bij een papieren schenking hou je het geld in je zak, maar zet je op pa pier dat je een bedrag verschuldigd bent aan bijvoorbeeld je kinderen of kleinkinderen. Het bedrag wordt pas echt van je rekening afgeschreven als je overlijdt. Dit is een fiscaal trucje. De schenker bouwt een schuld op waardoor zijn vermogen daalt. De erfgenamen hoeven over de schenking op papier geen erfbelas- ting te betalen. Je mag het bedrag datje op papier hebt geschonken als schuld aftrekken van je vermogen in box 3. Dat wordt daardoor dus lager. Maar let op, er geldt wel een drempel van 3000 euro (of 6000 euro als je een fiscale partner hebt). Van het to taal van je schulden mag je alleen het deel aftrekken dat hoger is dan de drempel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51