&G0I I 3 weer iets in zout terug naar zouten. Wat weet SSST ik niet precies DE WIS KLOOTWIJK Verontreinigde Portugezen 2 «BERGER STRUKTURA 60 4 Waarom is smetteloos wit zool spotgoedkoop en verontreinigd, smoezelig grijs en zwart zout peperduur? In Zeeland en rond water dat nu Waddenzee heet, tot aan Denemarken, lagen veenvel- den, doordrenkt met zeewater. Het veen werd afgegraven, gedroogd en verbrand. Wat overbleef was as gemengd met zee zout. Goor van aanzien, maar het kon ge bruikt worden voor conserveringsdoel einden. Wit, zuiver zout van ver was beter, maar veel duurder. Dat was toen. Maar kijk nu. Vandaag kost het beste zout, wit en zuiver, enkele dubbeltjes per kilo. In een strooibusje kost het wat meer, maar nog zal de prijs je een zorg zijn. Nee dan goor zout. Grijs zout was er al; betrekkelijk nieuw onder culi's en ge- zondo's, is zwart zout. Uit Hawaï. Nu ook te koop bij Albert Heijn. Voor 36 euro per kilo. Is er nog een zout veenwinge- biedje rond de Wadden? Zout. Geen mens staat er bij stil, zout is er gewoon. Maar er was een tijd, dat zout meer waard was dan goud en erom werd gevochten. De aarde bergt zoveel zout dat een tekort ondenkbaar is. Dat is anders geweest. Diepe zoutlagen waren onbereikbaar. Alleen zout aan de opper vlakte kon gebruikt worden. Zeezout aan de kust, uit verdampt zeewater. Er was ook zout, hier en daar op de wereld, uit prehistorische zeeën die compleet ver dwenen. Makkelijk te winnen zout. Maar niet overal. Volken die het dringend nodig hadden, om voedsel te behoeden voor bederf (bijvoorbeeld haring en ka beljauw) moesten er een hoge prijs voor betalen. Of afpakken van bijvoorbeeld Portugezen, die met scheepjes vol zout naar Newfoundland zeilden om er kabeljauw te Culinairenzien vangen. De vis werd m het huis gebracht. kabeljauw en nog steeds win nen ze aan de kust zout door zeewater te laten verdam pen in de zon. Dat zeezout is vuil, net als het grijze zeezout uit Bretagne. Schoon wit zout had tijdenlang de voorkeur. Maar culinairen zien weer iets in veront reinigde zouten. Wat weet ik niet, maar het winnen van zeezout loont weer. In de lage landen was geen zout voor handen, maar het was wel hard nodig. Zonder zout kun je van haring niet rijk worden. De vis is al bedorven voor hij de Duitse grens over is. Toch zijn Nederland en Vlaanderen schatrijk geworden met haring. En met zout. Handel in vis, han del in zout. Zout 'maken' deden laaglan- ders ook. Niet het beste zout, maar het enige dat er was. „Een compromis met mijn vrouw," zegt de schrijver. „Die auto geeft haar de vrijheid die ze nodig heeft. Daar ga ik niet aan tornen. Maar mijn ideaal is om uiteindelijk samen nog maar één auto te hebben." Zijn kostje scharrelt Hormann bij el kaar met zijn columns en boeken en de lezingen die hij geeft. Werk dat hem een paar dagen per week kost. De rest van zijn tijd kan hij vrij be steden aan dingen die hij leuk vindt. Lekker in de tuin zitten, een boek lezen, nadenken en genieten van het zonnetje bijvoorbeeld. Hormann leidt zo al jaren een leven als een neet op een zeer hoofd, zoals het vroeger heette. Toch gaat de le vensgenieter op 1 mei 'echt' met pensioen. „Ik heb me ooit voorgeno men om op mijn 55ste te stoppen met werken. Dat ga ik nu doen. Hoe? Ik ga interen op mijn spaar geld. Daarvan keer ik mezelf de ko mende vijf jaar elke maand 1000 euro uit, een basisinkomen uit eigen zak zeg maar. Het is een experiment, ik wil kijken wat het met me doet. Waarschijnlijk ga ik daar dan ook weer over schrijven. Schrijven is al tijd een hobby van me geweest, dus dat beschouw ik niet als werk." Het Plakbandpensioen is vooral be doeld voor 55-plussers die op straat komen te staan en nauwelijks kans hebben om weer aan de bak te komen. „Tot voor kort hoefde je dan maar een paar jaar te overbruggen. Er waren allerlei mooie regelingen voor ouderen, waardoor vrijwel nie mand boven de 60 nog werkte. Nu moet je jezelf echt tot je 67ste zien te redden." Paniek Toch is er geen reden voor paniek, bezweert Hormann. Met een beetje slim plannen, een parttime baantje en besparen op je uitgaven kom je een heel eind. Dat verklaart ook de titel 'Plakbandpensioen' van zijn boek: door een combinatie van maatregelen 'plak' je als het ware zelf je pensioen aan elkaar. „Het is niet zo solide als een echt pensioen, alhoewel dat ook lang niet zo zeker meer is als vroeger, maar je hoeft er ook niet zo lang op te wachten. Wie zegt datje je pensioengerechtigde leeftijd überhaupt haalt of lang kunt genieten van je pensioen? Je kunt dus nooit te vroeg met pensioen gaan. Wel te laat." Wie - al dan niet gedwongen - vroegtijdig met pensioen wil, moet om te beginnen meteen zijn vaste lasten omlaag brengen, adviseert Hormann. „Krijg je een ontslagver goeding? Gebruik die dan om je hy potheek af te lossen en niet om een cabriolet van kopen, op die leeftijd toch al een beetje sneu. Doe verder je dure auto de deur uit en neem een klein, goedkoop wagentje. En vooral: zet de tering naar de nering en koop alleen nog wat je echt nodig hebt." 3 LEEN BAKKER EMINENT 4 Wouter Klootwijk proeft en test producten woensdag 16 maart 2016 Vanaf 245 euro Komt prima uit de levensduurtest Geen minpunten Reageren? wouter.klootwijk@persgroep.nl Vanaf 200 euro Tijk kan gewassen worden op 60 graden. Geen goede ondersteuning aan lange, zware personen bij slapen op de rug

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48