Bus naar Gent blijft droom Vlaketunnel afgesloten hapsatlas brengt alle verdedigingswerken in beeld ZEELAND 9 Het onvoltooide Fort De Ruyter Napoleon bouwt versterkingen Atlantikwall langs de Zeeuwse kust Staats-Spaanse forten en dijken 0op 6 mei 1913 besloot de Tweede Kamer tot de bouw van Fort De Ruy ter bij Vlissingen. Daarvoor werd 5.360.000 gulden uitgetrokken. In En geland, Frankrijk en België klonk protest. Omdat het Duitse staalcon cern Krupp de kanonnen mocht leve ren, was Duitsland voorstander van de bouw. De Nederlandse defensie oordeelde dat het fort noodzakelijk was voor de verdediging van Vlissin gen met havens en scheepswerf De Schelde. Het fort werd nooit vol tooid. In juni 1926 is Fort De Ruyter officieel als vestingwerk opgeheven. In 1937 werden de wallen op en rond het fort afgegraven en de grachten gedempt, foto Ruben Oreel ©Tijdens zijn bewind hamerde Na poleon op het belang van de haven van Antwerpen. Hij was dan ook on aangenaam verrast toen de Engelsen in 1809 een geslaagde landing op Walcheren uitvoerden, en daarmee controle kregen over de vaarweg naar de Vlaamse havenstad. Nadat de Engelsen geveld waren door de Zeeuwse koortsen liet de keizer in de jaren 1810-1813 versterkingen van de vestingwerken langs de Wester- schelde uitvoeren. Op de dijken bij Breskens en Vlissingen werden bom vrije werken gebouwd. Een deel van de bewaard gebleven kazematten in Vlissingen is opengesteld voor het publiek, foto Ruben Oreel ©Tussen 1941 en 1944 bouwden de Duitsers een langgerekte gordel van verdedigingswerken langs de kusten van Noorwegen, Denemar ken, Duitsland, Nederland, België en Frankrijk. Zo'n 1400 bunkers werden gebouwd, voor geschut en ammuni tie, woningen, radar-, telefoon-, en radioposten, ziekenboegen en aller lei vormen van opslag. Het grootste deel van de Atlantik wall in Nederland viel onder de Wehrmachtsbefehlhaber Niederlan- de. Echter: Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen hoorden bij het Armee Oberkommando 15 (A.O.K. 15). Vlis singen werd in 1944 aangewezen als Festung, de zwaarste categorie verde diging. foto Lex de Meester VLISSINGEN. De Vlaketunnel in de A58 is volgende week twee nach ten dicht. Het gaat om de nacht van maandag 21 op dinsdag 22 en van dinsdag 22 op woensdag 23 maart. De sluiting is nodig, omdat Rijkswaterstaat onderhoud moet plegen. Automobilisten moeten omrijden en rekening houden met een langere reistijd. De strem ming is elke nacht van 20.00 uur tot de volgende ochtend 6.00 uur. PvdA-Statenleden Ralph van Hertum en Anita Pijpelink pleit ten onlangs weer eens voor een bus tussen Terneuzen en Gent. Ze vroegen Gedeputeerde Sta ten een onderzoek te doen naar de haalbaarheid. GS wijzen dat idee af. In 2012 is al zo'n onder zoek uitgevoerd, liet het dage lijks provinciebestuur gisteren weten, en daaruit bleek dat de kosten - los van de reizigersop brengsten - acht ton per jaar be dragen. Voor de zekerheid is aan vervoerder Connexxion nog een actuele prijsopgave gevraagd, waaruit naar voren komt dat er jaarlijks iets minder bij moet, maar toch altijd nog 500.000 eu ro. Connexxion heeft van de pro vincie de opdracht het aanbod af te stemmen op de vraag. In het weekend is er meer vraag naar openbaar vervoer naar Gent dan doordeweeks. Vandaar dat er op zaterdag en zondag wel rechtstreeks een bus van Middel burg over Terneuzen naar Gent rijdt en vice versa. Wie op werk dagen van Terneuzen naar Gent wil, moet in Zelzate-West over stappen. Dat kost niet veel extra tijd. De PZC online Twitter Annelies Wendt @Anneliesbeth #breivik live die vindt dat zijn rechten worden geschonden. Recht is voor ieder een behalve voor hem, zullen we dat ge woon nu afspreken? Uw reactie Online Top-5 40 dagen stoppen ©De Staats-Spaanse Linies vormen een samenstel van frontierlinies, voornamelijk bedoeld om het Staatse en Spaanse gebied in Zeeuws-Vlaanderen tijdens de Opstand (1568-1648) te verdedigen. De linies zijn eenvoudig van op zet en bestaan uit forten en vestingsteden met verbindende dijken. De linies worden in principe gevormd door verster kingen, verbonden door een dijk. Vaak werd een linie uitge legd vanuit een versterkte stad of de linie verbond twee ver sterkte steden met elkaar. Op de foto: de gerestaureerde Kruisdijkschans tussen Heille en Sluis, foto Skypictures WOENSDAG 16 MAART 2016 de eeuwen heen versterkt TERNEUZEN. Een dagelijkse direc te busverbinding tussen Terneu- zen en Gent blijft een droom. De provincie voelt er niets voor om daar extra geld in te steken, om dat het passagiersaanbod te klein is. Het Zeeuwse nieuws leest u na tuurlijk altijd het eerst op PZC.nl. Maar u kunt er ook voor kiezen om één keer per dag onze nieuwsbrief met een selectie van het Zeeuwse nieuws in uw mailbox te ontvan gen. Schrijf u in via www.pzc.nl/nieuwsbrieven Massamoordenaar Anders Brei- vik is dinsdag voor het eerst sinds 2012 weer in het open baar verschenen tijdens een rechtszaak tegen de Noorse staat. Net als tijdens eerdere zit tingen kwam hij de rechtszaal binnen met een nazigroet. Dat fruittelers in de gemeente Borsele hun anti-hagelkanonnen niet meer mogen laten knallen, levert veel reacties op. 'Ik vind dat de rechter dan ook moet verbieden dat het onweer zo veel kabaal maakt', reageert Nel cynisch op klagers over het ge luid. Linda ziet het zo: 'Laat ze maar lekker schieten met die ka nonnen. Ik gun de boeren van harte hun inkomen!!' 1. Erasmus Medisch Centrum neemt Admiraal De Ruyter Zie kenhuis over 2. Delmeco Croup betrekt pand failliet Imtech langs A58 in Goes 3. 'De vlonders moet ik wéér leggen' 4. Onzekere tijden voor Borsel- se fruittelers 5. Auto te water in Westdorpe, inzittende gered Eén kleine week nog doen onze verslaggevers in het kader van de vastentijd afstand van choco la, alcohol, sigaretten en meer. Sommigen van hen zijn al be gonnen met aftellen. Hoe het is met Jeffrey, die probeert af te rekenen met zijn slechte bewe gingspatroon, kunt u vandaag le zen op pzc.nl/stoppenmet. De andere verhalen staan hier ook. Kijk op www.pzc.nl of 0 GPpzcredactie O facebook.com/depzc -c @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37