Kinderen gaan naar buiten op Boomfeestdag Wat komt er nog meer? H. Grauwe gans is het haasje Forten, schansen, bunkers en linies: digitale landsd ■H Colofon FZC 8 ZEELAND 088-0561510 088-0139910 Kijk in de digitale landschapsatlas, waar je de Zeeuwse versterkingen ziet groeien. Plekken waar je een kanon op kunt zetten. Het is een groei proces, zoals dat heet. Steeds komt er een stukje bij. Vorig jaar presenteer de de Rijksdienst voor het Cultu reel Erfgoed (RCE) de digitale landschapsatlas. Om het over zichtelijk te houden: een atlas waaraan in de loop der jaren steeds nieuwe kaartlagen wor den toegevoegd. Tot nu toe zijn er voor het pu bliek twee kaarten toegankelijk. Om te beginnen het overzicht van de verstedelijking in Neder land. Daarop is te zien hoe 'gro te' steden als Amsterdam en Rot terdam sinds 1200 stapsgewijs groeiden. Zeeland is op die kaart nog een witte vlek, maar dat is volgens projectleider Otto Brink- kemper een kwestie van tijd. Vorige maand werd de kaart van het militair erfgoed online toegankelijk gemaakt. Het princi pe is hetzelfde als bij de stads- kaart. Je kunt periodes aanklik ken om een overzicht te krijgen van de kastelen, forten, schan sen, bunkers en linies die sinds 1482 zijn aangelegd. Logisch dat Zeeland deze keer wel ruim aan bod komt. De Schelde als vaarroute naar Ant werpen is altijd het verdedigen waard geweest. Bovendien was het water in de Lage Landen een machtige bondgenoot in de ver dediging tegen indringers. Veel linies en versterkingen werden Bij de Rijksdienst voor het Cul tureel Erfgoed (RCE) wordt vol op gewerkt aan de verdere ont wikkeling van de digitale land schapsatlas. Via www.landschapnl.nl kun nen de kaarten worden geraad pleegd. Er is straks ook een mo gelijkheid om informatie aan specifieke onderwerpen toe te voegen. Op de website van de RCE is ook nog een kaart be schikbaar, met alle buitenplaat sen in Nederland. Na de verstedelijking en de mili taire versterkingen zijn er kaar ten in aantocht van: - vuurtorens - watertorens - vliedbergen - eendenkooien - molens aangelegd in gebieden die in tij den van nood konden worden geïnundeerd. Dat zie je terug in Zeeland: de Staats-Spaanse Linies die in de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) werden aangelegd, de versterkin gen van Napoleon bij Vlissingen en Breskens rond 1810, de kust verdediging tijdens de Eerste en de Atlantikwall tijdens de Twee de Wereldoorlog. Menne Kosian maakt de kaart namens de RCE. Hij brengt de primaire militaire objecten in beeld. In zijn woorden: „Objec ten waar je een kanon op kunt zetten." Wat we nu te zien krij gen is volgens hem nog maar een begin. Het is uitdrukkelijk de bedoeling dat de nu nog sum miere informatie in de pop-ups wordt uitgebreid. Daartoe wordt een beroep gedaan op de heem kundige verenigingen en alle plaatselijke clubs, die informatie beschikbaar hebben over linies en versterkingen. Kosian: „Op die manier maken we een echt platform, waar u en ik kennis kunnen delen." Projectleider Brinkkemper vult aan: „Als rijks dienst hebben we de verplich ting om onze kennis bereikbaar te maken. Dat lukt prima met de landschapsatlas." Met de digitale kaart van het militair erfgoed wordt een echt platform gemaakt, waar heemkundigen en andere clubs hun kennis delen. T4 In verreweg de meeste gevallen gaat het om grauwe ganzen. Van die soort werden er 9554 afge schoten. Jagers schoten ook ande re soorten: 1177 brandganzen en 320 kolganzen. Vergeleken met voorgaande jaren werden vorig jaar aanzienlijk meer grauwe gan zen afgeschoten. In 2012, 2013 en 2014 schommelde het aantal rond de 7000. Meer dan helft van de gedode grauwe ganzen werd geschoten op Zuid-Beveland en op Schouwen-Duiveland. Er werden niet alleen vogels gedood met geweren. Enkele hon derden ganzen werden gevangen en later om het leven gebracht. Naast de genoemde ganzensoor- ten werden ook honderden Cana dese ganzen eerst gevangen en daarna gedood. Het aantal damherten dat werd afgeschoten nam vorig jaar toe tot 481 dieren. Hoewel de haas het spreek woordelijke slachtoffer is, wer den van deze beschermde soort slechts vijf exemplaren gescho ten. Alle vijf legden op Schou wen-Duiveland het loodje. Goes is 'accentgemeente' voor Zeeland, omdat de stad in de race is om groenste stad van Neder land te worden. Burgemeester René Verhulst, wethouder Loes Meeuwisse en Goos Roeland (vicevoorzit- ter van de Provin ciale Staten) planten de eerste boom van de nieuwe hoogstam- boomgaard in de wijk Mannee. Aan de Noord- weg in Sint- Laurens planten leerlingen van basis school De Palmenhof met de Middelburgse wethouder Johan Aalberts vier lindes, twee beu ken en heesters. Ook aan de Breeweg en in het Erasmuspark in Middelburg worden bomen geplant. In Vlissingen gaan leerlingen van de Theo Thijssenschool en de Louise de Colignyschool een week na Boomfeestdag aan de slag. Op dinsdag 23 maart gaan ze 160 bo men planten in het natuurgebied bij Nolle-Westduin. In de gemeente Veere zijn de afgelopen maand al allerlei activi teiten geweest. Vandaag planten leerlingen van de Bergpadschool in Grijpskerke 24 bomen aan de Bergwei in het dorp. Burgemeester Jan Rabelink opent de Schouwse boomfeestdag in Burgh-Haamstede met leerlin gen van OBS De Kirreweie. Op verschillende locaties op het ei land knotten kinderen wilgen. Aan de Keihoogteweg in Wissenkerke worden ook wilgen geknot door leerlingen van basis school de Vliete. Leerlingen van basisscho len in de gemeenten Terneuzen, Hulst en Sluis zijn de hele week in de weer. Van daag plan ten ze strui ken aan de Spanjaard- weg in Phi lippine, sa men met wethouder Frank van Hulle (Ter neuzen). In Nieuw-Namen, Terneuzen en Axel gaan kinde ren naar buiten om te leren over bomen. In Tholen planten leerlin gen van basisscholen De Reho- both en De Schalm bomen in het Dorpsbos in Stavenisse. Ze doen dat samen met wethouders Kees van Dis en Jan Harmsen. In Yerseke richten leerlingen van OBS Parelmoer een educatie ve kweektuin in. Borssele krijgt er vandaag vier lindes bij: één voor elke hon derd jaar dat de Borsselsepolder bestaat. De dorpsraad, wethouder Con- ny Miermans en leerlingen van de Franck van Borsselenschool plan ten de bomen. Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 - 12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde t Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. t Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Hier is Zeeland dooi door Jan van Damme Spanje en de Republiek (vanaf 1482) Franse Tijd (vanaf 1795) Koninkrijk der Nederlanden (vanaf 1 WOI (vanaf 1914) en W02 (vanaf 1 W02 (vanaf 1940) f V m m m MIDDELBURG. Vorig jaar zijn in Zeeland ruim 11.000 wilde gan zen gedood door bejaging. Dit blijkt uit een rapportage van de provincie die de benodigde gege vens kreeg van de Faunabeheer- eenheid Zeeland. Hierin staat hoe veel beschermde diersoorten op basis van een ontheffing zijn ge dood. VLISSINGEN. Honderden kinderen gaan vandaag op pad om bomen te planten en te snoeien. Het is Boom feestdag. In alle gemeenten, op Ka- pelle na, zijn er activiteiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36