Apotheek en huisartsen beter bereikbaar met nieuwe bushalte Stadje Veere heeft rust nodig na klokkengeweld WALCHEREN 7 Hoe een klokkenspel een stadje kan verdelen. Veere ruziet nu al geruime tijd over het nachtelijk carillonspel. een, het carillon mag 's nachts niet uit. Het is een tra ditie die al eeu wen bij Veere hoort. Ja, het carillon moet 's nachts uit. Slapeloze nachten hebben Vee- renaren en gasten ervan. De controverse rond het nachte lijk beiaardspel in het kort samen gevat. Voor- en tegenstanders kun nen elkaar niet vinden. In de Stadsraadsvergadering liepen afge lopen maandag de emoties op nieuw hoog op tijdens de discus sie over het uitzetten van het caril lon. B en W van Veere hakten eind vorig jaar eigenstandig de knoop door. Het instrument zwijgt tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's ochtends. Einde dis cussie. Hoopten ze. De vraagt rijst nu echter, gaat het nog wel om het carillon of speelt er meer? Het monumentale carillon van Veere telt 47 klokken en een oude uurwerkschelle. Op het hele en halve uur slaan de hamers van de klokken een melodie. Dat 'liedje' komt tot stand door de speeltrom- mel, aangedreven door het uur werk. Te vinden op de zolder van het oude stadhuis aan de Markt. Valerius Al vier eeuwen klingelt het caril lon lustig vanuit de ranke stad huistoren. Van Valerius en Bach, sintdeuntjes en kerstliederen. Eind augustus 2013 zweeg de beiaard voor ruim een jaar. Het stadhuis onderging vanaf dat mo ment een grootscheepse restaura tie. Ook het carillon werd aange pakt. Klokken en klavier verhuis den tijdelijk naar een klokkengie terij in Asten. Ruim anderhalfjaar jaar later beroerde stadsbeiaardier David van der Vlies de beiaard weer. Langzamerhand sijpelden steeds meer klankklachten door. Horecaondernemers kregen die van hun gasten. Over verstoorde nachtrust door de klingelende klokken. Ook voor een aantal stad bewoners is een stille nacht hei lig- December 2014 kwam het ver zoek het carillon 's nachts uit te zetten aan de orde in de Stads raadsledenvergadering. Maart 2015 hield de stadsraad er een stem ming over. De emoties liepen hoog op. 'De Rembrandt onder de uurwerken uitzetten, dat kon toch niet. Het is geen koekoeksklok' klonk het verontwaardigd. De aan wezigen stemden in meerderheid tegen het uitzetten 's nachts. De ondernemers legde zich daar niet bij neer en de aan-uit-discussie sleepte zich voort. Stadsraad versus midden stand, maaar ook inwoners tegen over elkaar. De gemeente dook in de kwestie. Wethouder René Mo lenaar beloofde een onderzoek naar de technische haalbaarheid van het stilzetten. Er moest geen 'Wij zullen toeristische ontwikkelingen in Veere kritisch volgen' 'Een wijs besluit Laten we overdag maar meer genieten van het carillon' schade aan het instrument berok kend worden en de ingreep moest reversibel zijn. Mochten we het willen terugdraaien, dan kan dat, verklaarde Molenaar destijds. Hij zegde bovendien een volksraadple ging over de nachtstilte toe. Eind vorig jaar besloten B en W, 'na rijp beraad' tot het uitzet ten van de nachtbespeling. Want, argumenteerden zij 'een referen dum is niet goed voor de saamho righeid in Veere. Verdere discussie kan voor- en tegenstanders verder uit elkaar drijven'. Ondernemers toonden zich ver heugd; 'Een wijs besluit, laten we er overdag maar meer van genie ten'. Een boze stadsraad echter: 'Het college besluit eigenmachtig iets dat in goed overleg had moe ten gebeuren'. De stadsraad hield vervolgens een eigen volksraadple ging en concludeerde daaruit dat tweederde van de stadsbewoners tegen uitzetten van de nachtbespe ling is. De Veerse gemeenteraad nam dit ter kennisname aan en er ver anderde niets aan het besluit van B en W. Dat leidde weer tot een buitengewoon verbolgen brief van stadsraadvoorzitter Jan Paul Loeff aan wethouder Molenaar: 'We zullen dwarsliggen als het gaat om toeristische ontwikkelin gen in Veere. Alleen nog meewer ken als het de leefbaarheid van Veere ten goede komt'. De mid denstandsvereniging reageerde daar weer op als door een adder gebeten en zegde op haar beurt het vertrouwen in de stadsraad op. Die band werd maandagavond duidelijk niet inniger. Leefbaarheid Maar het woord 'leefbaarheid' viel die avond ook een aantal keer. Daar draait het uiteindelijk om. Leefbaarheid in een stadje dat in het seizoen wordt overspoeld door dagjemensen. Leefbaarheid in een stadje dat zoekt naar een ba lans tussen die drukte en de rust voor bewoners. De stilte van een mooie lentedag, niet verstoord door grommende, zware motoren die door de straten denderen. Is het carillon eigenlijk wel zo bepalend voor die leefbaarheid of grijpt het conflict dieper? Dat is het uitzoeken en uitspreken waard. Dus moeten alle kempha nen rond de tafel. Niet om naar el kaar te pikken, maar om met el kaar te praten. Over die leefbaar heid in hun stad. VLISSINGEN. Klanten van de apo theek en huisartsenpraktijk aan de Govert Flincklaan krijgen een bushalte dichter in die buurt. Die komt een half jaar op proef in de Hercules Segherslaan, ter hoogte van de kruising met de Ruben slaan. Na zes maanden wordt geke ken of de halte definitief op die plek blijft of niet. De halte komt er op verzoek van de apotheek, zegt woordvoerster van Con- nexxion Wilma Koevermans. „Voor sommige bezoekers is de afstand tussen de huidige bushal tes tot de apotheek en het huisart sencentrum bezwaarlijk. De af stand tot de bestaande bushaltes is in beide richtingen toch gauw zes-, zevenhonderd meter." Dat is in de President Rooseveltlaan en de Rosenburg laan, aan de overkant van de Sloeweg. In de proeftijd wordt bekeken of de nieuwe halte bij de woontorens voldoende wordt gebruikt om er officieel een abri voor neer te zet ten. Voor de bushalte is een ver- keersbesluit nodig van de ge meente. Dat is vanaf nu tot 20 april in te zien op het stadhuis. Belanghebbenden kunnen tot die datum bezwaarmaken. 2e paasdag GEOPEND WAAROM EEN KEUKEN BIJ SSK KOPEN... WOENSDAG 16 MAART 2016 Carillon klinkt hard door N ANALYSE door Annemarie Zevenbergen Jan Paul Loeff stadsraadvoorzitter Paul Barendregt MSV door Claudia Sondervan KEUKENSTUDIO Van 10.00 tot 16.00 uur Diverse kookdemo's Mooie jubileum- keukens Kloosterweg 6 Kapelle industrieterrein 'De Smokkelhoek' Tel. 0113 -33 00 04 Unieke eigen service Uitstekende garantie Eigen montageafdeling Realistisch foto-ontwerp Alles in één hand! Uitsluitend topkwaliteit Nederlands fabricaat Persoonlijk advies Duidelijke informatie Heldere afspraken Korte lijnen www.ssk-keukenstudio.nl Het carillon in Veere. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35