Voor moed, beleid en trouw Overheden laten te veel geld liggen Broers Pieter en Joost Dourlein ontvingen Militaire Willems-Orde ZEELAND 5 'Beveiliging Borssele geen zaak provincie' Het was - voor zover bekend - nog nooit gebeurd dat twee broers de Militaire Willems-Orde kregen. Pieter en Joost Dourlein zorgden voor dat unicum. De Militaire Willems-Or de werd op 30 april 1815 door koning Wil lem I ingesteld. Het is de hoogste Nederlandse dapper heidsonderscheiding. Erfprins Willem Frederik van Oranje-Nas- sau werd als eerste onderschei den voor zijn optreden tijdens de strijd tegen Napoleon. De orde wordt verleend voor daden die ge tuigen van 'Moed, Beleid en Trouw'. Bij de instelling in 1815 werd het zo gezegd: 'Tot be looning van uitstekende daden van moed, beleid en trouw, bedre ven door diegenen, welke, zoo ter zee als te lande, in welke betrek king ook, en zonder onderscheid van stand of rang, Ons en het Va derland dienen'. Majoor Marco Kroon kreeg de MWO in 2009, majoor Gijs Tuinman in 2014. De wet voorziet in het toekennen van de Militaire Willems-Orde aan militaire korpsen, zoals het Korps Commandotroepen. Omdat Adrie de Willemsorde weigerde, waren halverwege de vo rige eeuw alleen Pieter en Joost groot nieuws. De PZC kopte op 16 oktober 1950 daags na de uitrei king van de MWO aan Pieter Dourlein (1918-1976): 'Onderschei ding voor een stoere Zeeuw'. Zijn oudere broer Joost (1911-1980) ont ving de onderscheiding een jaar la ter, toen hij commandant was van de mariniers op Aruba. Later werd de marinierskazerne op Texel naar hem genoemd. Torpedo Pieter Dourlein maakte carrière bij de marine. Dichter en schrijver Gerrit Kouwenaar zette Pieters be levenissen al in 1951 op papier in een biografie, die hij onder het pseudoniem Jan Helder publiceer de. Pieter was in 1940 matroos eer ste klas aan boord van de torpedo boot jager Van Galen, die door Duitse jachtbommenwerpers tot zinken werd gebracht. In 1941 luk te het hem met onder anderen de later ook beroemd geworden Ben Ubbink in een marinesloep Enge land te bereiken. Hij voer dwars door een mijnenveld en werd na Gisteren bevestigde koning Willem- Alexander de Mili taire Willems-Or de (MWO) aan het vaandel van het Korps Commandotroepen. Naar aanleiding van die feeste lijke onderscheiding meldde Yvonne Dourlein uit Middelburg: „Weet u dat twee Zeeuwse broers de MWO hebben ontvangen? Pie ter en Joost Dourlein. Dit is uniek." Yvonne is gehuwd met Adrie Dourlein. Diens vader heet te ook Adrie en was de oudste broer van Pieter en Joost. Alle drie waren ze voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog militair ac tief. Pieter en Joost ontvingen voor hun inzet begin jaren vijftig de Militaire Willems-Orde. Adrie (1909-1989) kreeg de onderschei ding ook toegekend, maar weiger de. „Hij was te bescheiden", zegt zijn zoon. Anders waren er drie Zeeuwse broers met de Militaire Willems-Orde geweest. Adrie was in 1981 wel heel blij met het Ver- zetsherdenkingskruis. vijftig uren varen en dobberen door een Engelse mijnenveger op gepikt. Zijn broer Joost, die met een groep mariniers in 1940 naar Engeland was uitgeweken, zou hem daar hebben begroet met de woorden: „Zo broertje, je had wel eens wat eerder kunnen komen." Pieter werd opgeleid tot ge heim agent. Zijn missie in Neder land in 1943 werd verraden in het beruchte Englandspiel. Samen met Ubbink ontsnapte hij nog dat jaar uit de Gestapogevangenis in Haaren. Terug in Engeland, na een lange en gevaarlijke tocht, werd Joost Dourlein kreeg de Orde voor zijn inzet in Nederlands-lndië hij eerst vier maanden gevangen gezet omdat hij van contraspiona ge werd verdacht. Die ervaring zorgde voor veel bitterheid. Joost Dourlein diende tijdens de oorlog als korporaal bij de mari niers in Nederlands-lndië. Na de oorlog commandeerde hij in 1946 en 1947 een compagnie op Oost-Ja- va, die ruim honderd acties uit voerde. Van december 1948 tot april 1949 was hij commandant van de Militaire Politie op Java. Hij vertrok naar Aruba, waar hij van 1951 tot 1954 commandant was van de marinierskazerne. Tot die conclusie komt de Studie groep Openbaar Bestuur, waar van de Zeeuwse commissaris van de koning Han Polman lid is. In een advies aan het kabinet werpt ze haar licht op hoe het openbaar bestuur functioneert en wat de gevolgen daarvan zijn voor de eco nomische ontwikkeling van Ne derland. De studiegroep komt tot de conclusie dat Nederland be stuurlijk niet optimaal is georga niseerd. Daardoor blijven er kan sen onbenut en daar lijdt de eco nomie onder. Zaken als werkgelegenheid, be drijfsleven, onderwijs, wonen, Veel meer dan nu al gebeurt moeten overheden, bedrijven en onderwijs met elkaar samenwerken. vervoer en ruimtelijke inrichting beperken zich niet tot één ge meente. Het zijn kwesties die op regionaal niveau moeten worden geregeld en soms zelfs de lands grenzen overschrijden. Boven dien vraagt elke regio zijn eigen aanpak. En daar zit het probleem, aldus de Studiegroep. Want de wetten en regels in Nederland zijn overal gelijk. En juist daar door kunnen overheden niet over al evengoed inspelen op wat er lo kaal nodig is. Ze laten geld liggen en daardoor groeit de regionale economie minder hard dan zou kunnen. Zo heeft Drenthe een andere bevolkingssamenstelling dan Zuid-Holland, verschilt de geogra fische ligging van de twee provin cies enorm en lijkt de economie van de twee provincies slechts be perkt op elkaar, maar hebben de twee provincies wel dezelfde ta ken en bevoegdheden. Dat is niet wenselijk, vindt de studiegroep. Veel meer dan nu al gebeurt moeten overheden, be drijven en onderwijs met elkaar samenwerken. In Zeeland moet daarbij ook nadrukkelijk over de grens worden gekeken. Gezamen lijk moeten ze bedenken hoe ze de regionale economie kunnen versterken. Onderling moeten ge meenten meer samenwerken. Doen ze dat niet, dan moet de re gering ingrijpen. Ook moeten wetten en regels worden versoe peld, zodat er meer ruimte is voor regionale aanpak. MIDDELBURG, De beveiliging van de kerncentrale in Borssele tegen terroristische aanslagen is geen zaak van de provincie. Dit schrijft het college van Ge deputeerde Staten in antwoord op vragen van de PVV-fractie. „De nationaal coördinator terro rismebestrijding en veiligheid (NCTV) analyseert en duidt even tueel geïdentificeerde dreigingen. Op basis daarvan worden even tueel veiligheidsmaatregelen geno men." Aanleiding voor de PW-vra- gen was het recente besluit van België om militairen in te zetten bij de beveiliging van de kerncen trales in Doel en Tihange. WOENSDAG 16 MAART 2016 Hulde voor stoere Zeeuwen De drie gebroeders Dourlein (vlnr): Joost, Pieter en Adrie. foto uit het familiearchief door Jan van Damme Koningin Juliana reikt de Militaire Willems-Orde uit aan Pieter Dourlein, oktober 1950. foto Nederlands Insituut voor Militaire Historie (NIMH) door Jeffrey Kutterink DEN HAAG. De Nederlandse gemeenten en provincies laten te veel geld liggen. De economie kan harder groeien als ze meer inspe len op wat er in een regio nodig is. Die ruimte bieden wetten en re gels nu niet en zou er moeten ko men. Overheden moeten dan wel minder vrijblijvend met elkaar sa menwerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33