OR havenbedrijf: stop met directeur oude objecten in het landschap van de ondergang redden ZEELAND 3 Subsidie voor vernieuwende MKB-projecten gelijk in kaart gebracht. Uiteinde lijk blijken er nog ongeveer 220 met - min of meer - cultuurhisto rische waarde te zijn. Daarvan zijn er negen beschermd als rijks monument. Bovendien bevinden twee sluizen van het waterschap zich op het grondgebied van Bel gië, waar ze een beschermde sta tus genieten. Alle sluizen en duikers heeft Polderman vervolgens beoordeeld op cultuurhistorische waarde en technische staat. Ook heeft hij be paald in hoeverre herstel of restau ratie haalbaar is en welke kosten ermee zijn gemoeid. Keuzes zijn onvermijdelijk, zegt hij. „Sommi ge verkeren in echt slechte staat. Als restaureren bijna nieuwbouw betekent, dan houdt het op. Dan kun je beter vijf andere sluizen op knappen die weliswaar iets min der waarde hebben, maar die in betere staat verkeren." Selectie Het waterschap heeft nu een defi nitieve selectie gemaakt, om te ko men tot een 'representatief over zicht'. Daarbij wordt gekeken naar verschillende functies (duiker, uit wateringssluis, spuisluis, wacht- sluis), materialen (natuursteen, metselwerk, beton), soorten af- sluitmiddel (enkele deur, puntdeu- ren, schuif, klep) en bouwkundige vormen. Het resultaat is een lijst met 28 objecten. Van zeventien ervan is het waterschap ook eigenaar. De ze probeert het hoe dan ook te be houden. Vier sluizen en duikers verkeren in goede staat. Dat bete kent dat er nog dertien moeten worden hersteld: acht in Zeeuws- Vlaanderen, twee op Tholen, twee op Walcheren en één op Schou- wen-Duiveland. De kosten van het opknappen van de dertien waterbouwkundi ge pareltjes worden geraamd op bijna acht ton. Daar is nog geen geld voor opzij gezet. Het water schap heeft echter, naar verwach ting, geld over van afgelopen jaar. Het is de bedoeling daarvan alvast vijf ton te reserveren voor het her stel van de eerste sluizen en dui kers. Waarschijnlijk wordt begon nen met de Beaufortsluis bij Wals oorden. Goedkeuring Het algemeen bestuur van Schel destromen moet nog zijn goedkeu ring geven aan het behoud van de duikers en sluizen. In afwachting daarvan wil dijkgraaf en verant woordelijk bestuurder Toine Pop- pelaars geen toelichting geven op de plannen. Met het streven een deel van de oude sluizen en duikers te be houden loopt Zeeland in elk geval landelijk voorop, zegt Polderman. „Scheldestromen is hier echt uniek in. Elk waterschap heeft in middels wel de Cultuurhisto rische Waardenkaart op orde, maar dan gaat het vooral om grote objecten en niet over kleinere, zo als sluizen en duikers. Op dit punt is Zeeland een voorbeeld voor andere waterschappen." OP TE KNAPPEN SLUIZEN EN DUIKERS De Raad van Commissarissen (RvC) wil Lagasse per 1 mei be noemen als algemeen directeur. De Ondernemingsraad heeft ge peild hoe de 80 medewerkers van het havenbedrijf denken over de aanstelling van de intern omstre den Lagasse. Het advies is mede daarop gebaseerd. Of de RvC de voordracht intrekt danwel door zet, is nog onduidelijk. Presi dent-commissaris Roelf de Boer laat weten dat de RvC het OR-ad- vies momenteel bestudeert. Ver der wil hij nog niet op de kwestie ingaan. De OR en Lagasse waren gisteren onbereikbaar. Interim-directeur Lagasse ligt niet lekker, omdat hij zich autori tair zou opstellen en medewer kers respectloos zou behandelen, blijkt uit een vier kantjes tellend intern memo van de OR. „Het plezier in het werk is de afgelo pen twee jaar gedaald. Ook wordt gesteld dat het personeel zonder al te veel respect wordt behan deld door te stellen dat kennis en kunde ontbreken. Dit leidt tot een angscultuur, waarbij mensen geen initiatief meer nemen", staat in de memo. Lagasse geniet wel waardering bij bedrijven en de aandeelhou ders, de provincie en de gemeen ten Borsele, Terneuzen en Vlissin- gen. Na jaren van rode cijfers maakt het havenbedrijf weer winst. Over 2015 wordt een plus van 8 miljoen euro verwacht. Anderszijds is er kritiek op het salaris dat de RvC Lagasse wil be talen: 230.000 euro, ruim boven de norm van de Wet Normering Topinkomens. Hoewel Zeeland Seaports niet onder de WNT valt, barstte afgelopen week de kritiek in gemeenteraden en de provin cie los. Volgens een aantal politici is er best een directeur te vinden die voor minder aan de slag wil. De OR van Zeeland Seaports geeft een negatief advies over de benoeming van Jan Lagasse tot directeur. MIDDELBURG. Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf met ver nieuwende projecten kunnen zich ook dit jaar weer aanmelden voor een zogeheten MIT-subsidie. Het geld kan worden aange wend voor onderzoek en ontwik keling en voor haalbaarheidson derzoeken. De subsidie kan oplopen tot een bedrag van 350.000 euro (voor samenwerkingsprojecten op het gebied van onderzoek en ontwik keling). De uitvoering van de regeling gebeurt door Stimulus Program- mamanagement. Economische Im puls Zeeland helpt ondernemers met het indienen van de aanvraag. WOENSDAG 16 MAART 2016 waterbouwkunde gekoesterd Het windwerk van de Beaufortsluis aan de Eeckseweg bij Walsoorden werd in 2006 al opgeknapt. Het herstel van de sluis volgt, als het aan waterschap Scheldestromen ligt, binnen afzienbare termijn, archieffoto Camile Schelstraete Duiker bij Hengstdijk, uit eind zeventiende eeuw. Deze is groter gebouwd dan normaal, waarschijnlijk om er met een boot onderdoor te kunnen varen. 1 Walsoorden - Eeckseweg (Beaufortsluis) 2 Sluiskil - Oud Zevenaardijk 3 Hengstdijk - Kreek De Vogel 4 Hoofdplaat - Hoofdplaatseweg 5 Zierikzee - bij gemaal Zuidhoek 6 Meliskerke - Meliskerkseweg 7 Kloosterzande - Oudelandseweg 8 Stavenisse - bij kruising Stoofdijk-Veereweg 9 Nieuw- en Sint Joostland - Zaagmolendijk 10 Nummer Een - bij kruising Doddenhoek-Vaartdijk 11 Poortvliet-Weihoekweg 12 Biervliet-Spuikomweg 13 Cadzand-Bad - bij kruising Scheldestraat-Noorddijk door Frank Balkenende TERNEUZEN. Neem interim-direc teur Jan Lagasse niet voor vier jaar als algemeen directeur in dienst. Dat is het advies van de Onderne mingsraad van Zeeland Seaports aan de Raad van Commissarissen. Op de werkvloer van het havenbe drijf bestaat weinig draagvlak voor Lagasse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31