Van den Hoogenband wil wel, zonder Kossen NOC*NSF zit in de maag met nieuwe rel bij judobond 18 SPORT DegenKolb nog aan kant Het is weer eens hommeles in het judo. Directeur Henry Bonnes is opgestapt Judoka's zijn boos. ROTTERDAM. De Nederlandse ju doka's willen Henry Bonnes te rug als directeur topsport. Hij stapte deze week op bij de judo- bond JBN, omdat hij niet genoeg vertrouwen kreeg van het be stuur. „Dat was echt een schok voor me", zegt Europees kampioe ne Kim Polling, een van de topju doka's die boos en ontdaan op het nieuws reageerden. „Het was lang rumoerig binnen het judo, maar Bonnes bracht eindelijk rust. Ik heb veel aan hem gehad." „Wat nu?", vraagt Polling zich af. „We zitten midden in onze voorbereiding op de Olympische Spelen. Deze onrust komt op een zeer ongelukkig moment." Marhinde Verkerk, een andere Europese nummer één: „Je pro beert je ervoor af te sluiten, maar dat lukt nooit helemaal. Zoiets dringt ook door tot ons en tot de coaches. Er is gewoon weer spra ke van chaos in het judo." Bonnes klikte niet met Debo rah Gravenstijn, bestuurslid top sport en voormalig topjudoka met drie olympische medailles. Hij zou het bestuur hebben ge vraagd een keuze tussen hem en haar te maken. Van Gravenstijn wordt in judokringen beweerd dat ze bewust Bonnes heeft geëli mineerd, omdat de directeur haar partner, Mark Earle, begin dit jaar ontsloeg. De Brit was bondstrainer van steunpunt Eindhoven, waar hij onder anderen Tessie Savelkouls en Sanne Verhagen onder zijn 'Op het moment dat er een andere situatie ontstaat, ga ik denken over een terugkeer' hoede had. De reden voor het ge dwongen vertrek van Earle is nooit bekendgemaakt, maar er zou sprake zijn geweest van een door hem veroorzaakt incident. Gravenstijn was gisteren niet be reikbaar voor commentaar. Rio-ganger Polling zegt te ho pen dat het vertrek van Bonnes te ruggedraaid kan worden. De kans is aanwezig dat NOC*NSF in grijpt. De sportkoepel reageerde snel na het nieuws over Bonnes met een officiële verklaring, waar in stond dat het vertrek wordt be treurd. NOC*NSF heeft behoor lijk grip op de judobond, omdat de koepel via de Lotto-gelden voor het grootste deel van de fi nanciën van het topjudo verant woordelijk is. Het was de nadrukkelijke wens van NOC*NSF dat de beste judoka's van Nederland op één plek gaan trainen. Dat zal vanaf begin 2017 op Papendal gebeuren. Dat plan stuitte op veel verzet. Bonnes, die niet uit het judo af komstig is, kreeg na meer dan honderd gesprekken met betrok kenen in de afgelopen anderhalf jaar de gemoederen redelijk rus tig. Oud-judoka Ben Sonnemans was daar als opvolger van zijn vroegere coach Cor van der Geest als technisch directeur niet in ge slaagd. Hij werd na minder dan twee jaar ontslagen. Bonnes zegt in een reactie niet te kunnen aangeven of hij nog zou willen terugkeren. „Op het moment dat er een andere situa tie ontstaat, ga ik pas nadenken hoe ik daar op zou reageren." Bon nes wenst verder niet op details van de kwestie in te gaan. Na zijn vertrek heeft ook een van de vijf bestuursleden van de JBN, Wou ter de Kruijf, zijn functie neerge legd. Hij kan zich niet meer vin den in de door de bond gekozen lijn. John Degenkolb wil voorlopig geen datum plannen voor zijn rentree in het wielerpeloton. De Duitser van Giant-Alpecin werd in januari tijdens een training in Spanje met enkele ploeggenoten aangereden door een auto en liep daarbij meerdere verwondingen op. Degenkolb, winnaar van Mil- aan-Sanremo in 2015, onder ging in totaal vijf operaties. Hij wil deze week de training voorzichtig hervatten. „De art sen hebben me groen licht ge geven. Als alles goed verloopt, hoop ik over acht a tien we ken weer een wedstrijd te kunnen rijden." Sponsor Wüst blijft tot na Spelen Justlease.nl blijft tot en met de Olympische Spelen van 2018 de sponsor van het gelijk namige schaatsteam, waarin onder anderen Ireen Wüst rijdt. Wüst baalde onlangs nog dat ze niet wist waar ze aan toe was. Het bedrijf be gon met de sponsoring tij dens het NK afstanden. Boeckmans terug na zware valpartij De Belgische wielrenner Kris Boeckmans maakt vrijdag zijn rentree. Ruim zes maan den na zijn zware valpartij in de Ronde van Spanje is hij weer klaar om te koersen. Boeckmans staat vrijdag aan de start van de Handzame Classic, een semiklassieker door België. Zijn naam gonst al enkele weken rond in de Nederlandse zwemwe- reld. Van den Hoogenband (38) zou voor de KNZB de gedroomde kandidaat zijn om eind dit jaar Joop Alberda op te volgen als tech nisch directeur. Maar: „Zolang Jan Kossen directeur is van de KNZB, is het voor mij geen optie om in gesprek te gaan voor de functie van technisch directeur", aldus Van den Hoogenband gistera vond. „Ik heb geen vertrouwen in een samenwerking met Kossen. Ik mis bij hem visie en ambitie." De voormalig topzwemmer is ervan overtuigd dat hij van de zwembond een geoliede machine kan maken. „Ik ken de zwemmers, de coaches en de staf heel goed. Er staat een goed team om mee sa men te werken." Als Kossen niet meer de scep ter zwaait, ligt de weg wat hem be treft open. „Dan lijkt het me leuk om het gesprek aan te gaan om uit eindelijk een bijdrage te leveren aan het zwemmen", zegt Van den Hoogenband, die op een groot draagvlak kan rekenen bij zwem mers en coaches. Kossen zelf ging gisteravond niet inhoudelijk in op de kritiek van Van den Hoogenband. Wel zei hij: „Als Pieter interesse heeft, komt hij wat ons betreft boven aan het lijstje." De huidige technisch directeur, Joop Alberda, wil niet reageren op de signalen dat Van den Hoogen band in beeld is als zijn opvolger. „We zoeken in binnen- en buiten land", aldus Alberda die sowieso aanblijft tot en met Rio, maar nog niet weet wanneer hij exact stopt. Andere kandidaten die ge noemd worden als nieuwe TD zijn Ronald Gaastra (momenteel coach in Antwerpen), Martin Trui- jens (coach in Amsterdam) en de Australische coach Shannon Rol- lason. Boze judoka's willen directeur Bonnes terug door Hans Klippus Henry Bonnes directeur topsport WIELRENNEN 4* Vier partijen, vier remises. Schaker Anish Giri heeft tot nu toe alle punten gedeeld op het kandidatentoernooi in Moskou. Gisteren eindigde ook zijn partij tegen de Amerikaan Hikaru Nakamura in een remise. SCHAATSEN WIELRENNEN door Natasja Weber EINDHOVEN. Pieter van den Hoo genband ziet het zitten om als tech nisch directeur een bijdrage te leve ren aan het Nederlandse zwem men. Maar zolang Jan Kossen alge meen directeur van de zwembond is, is het voor de drievoudig olym pisch kampioen niet bespreekbaar. Pieter van den Hoogenband wil onder voorwaarden als technisch directeur bij de zwembond aan de slag. foto ANP Voor Kim Polling (wit) kwam het vertrekt van directeur Bonnes als een onaangename verrassing, foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18