Indonesië blies in korte tijd 150 illegale vissersschepen op. Zo wil de regering voorkomen dat stropers zeldzame vissen en schildpadden vangen of koraalriffen beschadigen. 14 NIEUWS JAKARTA. Een enorme vuurbal. Rook. De Viking spat uiteen op het diepblauwe water van de tro pen. Het schip stond al jaren op de internationale opsporingslijst van Interpol. De bemanning lap te tal van wetten, regels en inter nationale conventies aan de laars. De Indonesische marine con troleert streng op diefstal van vis uit haar wateren. Jaarlijks loopt het land miljoenen euro's aan inkomsten mis, omdat vis sers uit onder meer Vietnam, Pa- poea-Nieuw-Guinea en Thai land er illegaal de netten uit gooien. Ze beschadigen daarbij vaak koraalriffen en tal van zeld zame vissoorten en schildpad den komen als bijvangst in de ruimen terecht. De Viking viste nabij de Riau-eilanden op tandvis. Zon der vergunning en met de com municatieapparatuur uitgescha keld om niet gevolgd te kunnen worden. „De vissers weten steeds aan arrestatie te ontsnap pen door de schepen van een an dere naam of vlag te voorzien. Bovendien opereren ze meestal in internationale wateren, waar door ze moeilijk zijn te vervol gen", zegt Geert Vons van Sea Shepherd. Volgens deze dieren rechtenorganisatie sjoemelen de vissers met papieren en keurmer ken. Vons: „De tandvis wordt verkocht als Chileense zeebaars en belandt zo in restaurants over de hele wereld, ook in Neder land." De Viking was de laatste uit een groep van zes schepen die door de activisten van Sea Shep herd werd bestempeld als de 'zes bandieten.' In twee jaar tijd heeft Sea Shepherd in samenwer king met onder meer de Indone sische overheid en Interpol de hele vloot tandvisstropers uitge roeid. „Zo zijn we eerder 110 da gen lang achter het schip Thun der aangevaren. Toen de brand stof van dat vaartuig op was, bracht de kapitein het tot zin ken. De bemanning heeft drie jaar gevangenisstraf en 15 mil joen euro boete gekregen." Sea Shepherd tipte de Indone sische marine dat de Viking vis te in de wateren van de ei- landstaat. De Chileense kapitein en tien bemanningsleden zijn ge arresteerd. Het schip is volge stopt met explosieven en tot ont ploffing gebracht. „Elders op de wereld kun je misschien onge straft je gang gaan, zodra je in In donesische wateren komt, is dit de consequentie", waarschuwde minister van Visserij Susi Pudjiastuti met een omhoogge stoken vuist en smeulende res ten van de boot achter haar. De campagne tegen illegale visserij werd in 2014 ingezet door president Joko Widodo. Sindsdien zijn zeker 150 schepen tot ontploffing gebracht. De regering bevestigt dat con trole moeilijk is in haar 5,8 mil joen vierkante kilometer grote zeegebied. Toch weet Indonesië flinke successen te boeken. Niet alleen tegen de visserij zelf, ook tegen de wantoestanden erom heen. Zo voerde het land vorig jaar een rechtszaak tegen vissers die grote groepen mannen als slaaf lieten werken op en rond een afgelegen eiland. Ze hadden al maanden geen of weinig loon gekregen. Sinds dat proces zijn meer dan tweeduizend visserij- slaven bevrijd en naar huis ge bracht. Stropersvloot door Cerben van 't Hof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14