met roken? Doe het cold turkey Stoppen corendon In één keer Zoveelste poging NIEUWS 13 Ideal Panorama 1e Klas All Inclusive corendon.nl 023 75106 06 3 Als je rokers vraagt op welke manier zij het liefst willen stoppen, dan bouwen zij hun ver slaving liever af. Toch is dit min der effectief, ontdekten onderzoe kers van de Oxford University in Engeland. Stoppen met roken werkt het beste in één keer. Bijna zevenhonderd Britse ro kers die van hun verslaving af wil den, deden mee aan het onder zoek, dat deze week werd gepubli ceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Annals of Internal Me dicine. De rokers werden verdeeld in twee groepen. De ene helft moest in een keer stoppen, terwijl de rest in twee weken tijd zijn ta- bakgebruik afbouwde. Beide groe pen kregen gedragstherapie aange boden en mochten tijdens hun stoppoging gebruikmaken van hulpmiddelen als nicotinepleis ters, -kauwgum en mondspray. Na een maand hield 49 procent van de acute stoppers nog vol, te genover 39 procent van de minder- aars. Een halfjaar later was dit 22 procent tegenover 15 procent. Longarts Pauline Dekker van het Rode Kruis Ziekenhuis in Be verwijk verkondigt de coldturkey- methode al jaren. „Als je in één keer afscheid neemt van je sigaret, is er geen enkel excuus meer om er een te nemen. Bij afbouwen is de neiging groot om het definitie ve stopmoment uit te stellen. 'Ik neem er nog eentje' of'Ik stop als dit pakje leeg is'." Volgens cijfers van het Trimbos Instituut doen jaarlijks ongeveer 1 miljoen Neder landers een poging tot stoppen. „Het afbouwen van roken is minder effectief', zegt ook Mare Willemsen, hoogleraar Tabaksont moediging aan de Universiteit van Maastricht. „Die groep houdt de li chamelijke hunkering langer in stand. Bovendien koesteren zij vaak nog die paar sigaretten die zij het lekkerst vinden op de dag, zoals 's ochtends bij de koffie of net na het avondeten. Het is beter om acuut te stoppen, dan is de ni cotine binnen drie dagen uit je lichaam." Willemsen adviseert ro kers hulp te zoeken bij hun stop poging, bijvoorbeeld van een huis arts. Ook helpt het om familie en vrienden in te lichten. De Britse onderzoekers toon den aan dat ook met de afbouw- methode het aantal rokers af neemt, al blijft deze manier min der succesvol dan acuut stoppen. Longarts Dekker plaatst een kant tekening: „Deze groepen moeten eigenlijk een jaar gevolgd worden om te zien of ze écht volhouden." 73 dagen, 4 uur, 1 minuut en 4 seconden is Gerda Huijssen (37) uit Breda gestopt met ro ken. Dat rekende de app op haar telefoon uit, die ze instal leerde nadat ze op oudjaars- avond haar pakje sigaretten wegmikte. „Het pakje was niet leeg, maar het was klaar." Huijssen rookte vanaf haar 16de, stopte al meerdere keren, maar rookte inmiddels weer een pakje per dag. „Op een ge geven moment merkte ik dat ik me begon te ergeren aan mijn eigen gedrag. Tijdens een vergadering op mijn werk dacht ik steeds: hoe lang duurt dit nog? Wanneer kan ik er weer één opsteken? Elk mo ment greep ik aan om te ro ken." Ze las vooraf een boek over stoppen met roken en be sloot op oudjaarsnacht de daad bij het woord te voegen. „Cold turkey. Dus niet afbouwen en geen hulpmiddeltjes als nicoti nepleisters of kauwgom. Daar geloof ik niet in. De nicotine moet gewoon uit je lijf. In de eerste paar dagen was ik fysiek aan het afkicken. Dat merkte ik aan mijn stoelgang en ik was zweterig. Ik heb een maand slechter geslapen, nu voel ik me veel beter." Het stoppen is ook goed voor haar portemonnee. Ze pakt haar app. Ze heeft al 409,74 euro be spaard. „Maar het meest hefti ge vind ik het aantal sigaretten dat ik niet heb gerookt: 1.390." Ronald Kamerling (55) uit Rot terdam is al zeker tien keer ge stopt met roken. Soms een paar weken, ooit 1,5 jaar. Afgelo pen zomer ging hij weer voor de bijl. „Ik zat op een terrasje in Spanje, heerlijk in de zon met een biertje. Ik dacht: ik rook er ééntje. Al snel zei ik: al leen deze vakantie. Maar dan blijf je doorgaan." Kamerling rookt al bijna veer tig jaar. Hij groeide ermee op. „Als er vroeger thuis een ver jaardag werd gevierd, ging mijn moeder naar de tabaks- boer en kocht drie soorten siga retten. Die lagen dan op tafel. Zelf heb ik op hoogtijdagen een pakje per dag gerookt. Tij dens een stapavond gingen er wel twee pakjes doorheen. Sinds er op mijn werk en in ca fés niet meer binnen gerookt mag worden, rook ik minder: zes a zeven sigaretten per dag." De Rotterdammer wil weer stoppen. „Ik hoor steeds een stemmetje in mijn hoofd dat zegt dat ik moet stoppen, maar ik schuif het steeds vooruit. Over een paar weken gaat het gebeuren. Klabang, in één keer. Als ik probeer af te bou wen, dan blijf ik een excuus houden om er weer eentje op te steken. Zeker dat sigaretje op zondagochtend, bij het eer ste bakkie koffie, is het lekker ste." Waarom dan toch stop pen? „Hoe je het wendt of keert: roken is ongezond." WOENSDAG 16 MAART 2016 door Hanneke van Houwelingen Wie echt wil stoppen met roken, haalt nu zijn pakje sigaretten te voorschijn en mikt het in de prul lenbak. Acuut stoppen werkt het beste, blijkt uit Brits onderzoek. 49 Na een maand hield 49 procent van de acute stoppers nog vol, tegenover 39 procent van de rokers die in twee weken afbouwde. foto's Sanne Donders 2 kids €923 Afgelopen winter gerenoveerd! Schitterend uitzicht op Marmaris 250 meter van het strand Gratis wifi bij zwembad en poolbar 2 zwembaden, kinderbad, glijbanen 6 keer per week avondanimatie Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13