Rutte: het wordt kielekiele met de Tlirkijedeal ,199 StlP NIEUWS 11 Ook Europees president twijfelt Riviercruise Zuid-Holland Annuleringscruise over Rijn Moezel A'h&.É - Mark Rutte sms't zich een zere duim tijdens het urenlange debat. Terwijl de oppositie in de Tweede Kamer elkaar in de haren zit over wat er af te dingen valt op de vluchtelingendeal met Turkije, is de premier via zijn mobieltje in contact met de buitenwereld. Zo gaat het al dagen, zegt Rutte gaandeweg. Sinds het principeak koord vorige week rondkwam om de vluchtelingenstroom vanuit Turkije te stuiten, is het onderhan delen voortgegaan in zijn rol als EU-voorzitter. En dat is broodnodig. „Het wordt echt nog spannend", zegt de premier. „Ik heb geen enkele ga rantie dat het gaat slagen. Het kan nog alle kanten op. Echt." Er wordt inderdaad volop ge morreld aan de deal. Spanje en Frankrijk twijfelen of het volgens het Vluchtelingenverdrag moge lijk is vluchtelingen terug te stu ren naar Turkije. Cyprus noemt ge sprekken over EU-toetreding van aartsvijand Turkije ondenkbaar. En dan zijn er nog Bulgarije en Ita lië die vrezen dat de vluchtelin genstroom zich naar hun landen verlegt. Het Kamerdebat lijkt daarom wel haast een hinderlijke onderbre king van Rutte's onderhandelings- werk, waarin hij onophoudelijk belt en sms't met collega's om de deal vrijdag te beklinken in Brus sel. Een paar uur voor dit debat nog met Angela Merkel. „Als dit slaagt, is het een grote doorbraak." Toch worden bezwaren over het principeakkoord momenteel in parlementen in heel Europa be sproken. Geeft Europa niet te veel weg aan Turkije, zoals besprekin gen over EU-toetreding? En nog eens 3 miljard euro? Kan het plan juridisch? Rutte afgemeten: „Het 'Ik heb geen enkele garantie dat het gaat slagen. Het kan nog alle kanten op. Echt' is een misverstand dat we verslap pen in de criteria waaraan Turkije moet voldoen om te kunnen toe treden. Dit plan kan ook volgens de verdragen. En het geld gaat niet naar de Turkse premier, maar naar de vluchtelingenkampen. Turkije overvraagt niet." Maar op weg naar de EU-top krijgt de premier ook persoonlijke aanvallen te verwerken. Want wat is er geworden van Rutte's uit spraak dat binnen acht weken de instroom van vluchtelingen 'rich ting nul' zou gaan? Die zelfgestel de deadline is nagenoeg om, kla gen partijen. Rutte: „Dat was geen belofte, maar een opvatting." PW-leider Geert Wilders: „U bent een geboren leugenaar. Geen cent naar de Grieken, 1.000 euro voor de burgers. Dit is de zoveel ste belofte die u breekt." Rutte vi lein: „U raakt in paniek want de in stroom daalt en dat is slecht nieuws voor de PVV, want dan heeft u geen issue meer." Rutte schudt nog maar eens het hoofd en staart naar het plafond. Hij is met zijn gedachten al in Brussel, lijkt het. BRUSSEL. Critici van de vluch telingendeal met Turkije heb ben sinds gisteren een mach tige bondgenoot: Europees president Donald Tusk. Ook hij twijfelt of het 'pre- akkoord' in lijn is met het in ternationale asielrecht. Tusk noemde dat gisteren een 'kernvraag'. „We moeten ze ker zijn dat grootscheepse te- rugkeerregelingen tussen Griekenland en Turkije volle dig overeenstemmen met het Europese recht en onze internationale verplichtin gen. Dat betekent dat we ze ker moeten zijn dat iedereen een individuele toets krijgt in Griekenland vooraleer naar Turkije te worden terug gestuurd." Tusk sluit daarmee aan bij het leger asiel- en mensen rechtendeskundigen dat al sinds begin vorige week roept dat de deal juridisch niet deugt. Commissievoor zitter Juncker zei na de top met Turkije dat het pre- akkoord volgens zijn juristen wel in orde was, Tusk liet dat toen zwijgend passeren. L£izoover ?r '4L -vl" H 4,. "-"ja lt\ nu v.a. van 599 nu v.a. 11-daagse riviercruise met 33% korting of bel 088 - 70 70 600 (ma. t/m vr. 9:00-13:00 uur) StipvandeDag.nl ''Toenkw?ag zie stipvandedag.nl reizen «nl BN DESTEM WOENSDAG 16 MAART 2016 Premier Rutte tijdens het Kamerdebat, foto Martijn Beekman door Tobias den Hartog DEN HAAG. Het is 'alles of niets' denkt premier Mark Rutte, en het zou nog wel eens 'heel spannend' kunnen worden om vrijdag tot een vluchtelingendeal met Turkije te ko men. In de marge van een debat met de Tweede Kamer over het ak koord is Rutte daarom nog vooral druk met lobbyen. Mark Rutte premier door Frans Boogaard Nü extra cruisevoordeel Rott<5 rdam Hellevoetsluijtj xrj» •Dordrecht •Heusden *1 U iti -r j Düsseldorf Keulen 'onn< Andernach Zelf" Koblenz stel Mainz iweich Rüdesheim Vaar tijdens deze riviercruise door het mooie Zuid- Hollandse landschap. Het 3*+ MS Allegro, een écht Stip- schip, stopt onderweg bij schitterende oude stadjes met veel historie. Zo maakt u kennis met Dordrecht, Heusden, en Hellevoetsluis. Maar ook de moderne skyline van Rotterdam zal niet ontbreken tijdens deze heerlijke cruise. Vertrek alléén 3 mei Voordeelhut v.a. 199 Benedendek v.a. 229 Bovendek v.a. 249 zie stipreizen.nl/crrzwb Cruise per MS Allegro***+ l/ Inclusief alle maaltijden aan boord dagelijks live muziek Stip-reisbegeleiding l/ Optioneel: fietshuur Uitstekende prijs- kwaliteitverhouding Wegens annulering van een grote groep die al voor een groot deel betaald was, kunnen wij u een uniek aanbod doen! Vaar op 7 april langs mooie plaatsen aan de Rijn Moezel, ga (cultuur)shoppen in Düsseldorf, Bonn Keulen, en wijn proeven in het Moezelgebied. De cruise eindigt in Hanzestad Deventer en is ook nog eens ind. alle maaltijden aan boord. Vertrek alléén 7 april v.a. 399 v.a. 454 v.a. 510 zie stipreizen.nl/crruss r» 4. Cruise per MS Allegro***+ ind. Stip-begeleiding t/ Inclusief busreis Neder land naar Schweich Alléén vertrek 7 april Gegarandeerd vertrek Ook fietshuur mogelijk Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds en reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11