De verwachting op het Binnenhof is dat een volgend kabinet veel minder overhoop 8 NIEUWS Als WD en PvdA het volhouden en het kabinet niet voortijdig valt, is het nog 1 jaar tot de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Hoe staan de partijen ervoor? door. De kans is groot dat hij te genstrevers krijgt, maar of die ook van het kaliber Ahmed Aboutaleb zullen zijn, is twijfelachtig. Bij de VVD hangt alles af van de vraag of de eerste premier uit eigen gele deren ooit door wil. Nu al staat vast dat tussen al die vertrouwde namen zich ook een new kid on the block zal wur men. Jesse Klaver is al verzekerd van het lijsttrekkerschap. Bij ge brek aan tegenkandidaten is hij vo rige week op het schild gehesen. Rutte zal deze zomer afwegen of hij nog niet over zijn houdbaarheidsda tum heen is. Halbe Zijlstra en Edith Schippers zitten tot die tijd in de wachtkamer. Bij zijn afwe ging zal meespelen of hij niet een risico is geworden voor zijn partij, zoals Balkenende dat werd aan het einde van zijn carrière voor het CDA. Toen Rutte begon, kon hij een potje breken. Geen probleem bleef aan hem kleven. Voor een deel heeft dat te maken met Rut- tes opgeruimde natuur. Maar hoe langer iemand premier is, des te meer beloften hij breekt. Campagneteams van tegenstan ders kunnen in verkiezingstijd moeiteloos filmpjes online zetten over de gebroken verkiezingsbelof ten uit 2012 van VVD-lijsttrekker Rutte. Daardoor wordt hij ge dwongen het gevecht met zijn ei gen verleden aan te gaan. De oppositiepartijen zijn vast begonnen met die campagne. Ze beschuldigen Rutte van jokke- brokkerij, gemanipuleer en ge draai. Enkele weken geleden moest Rutte zich drie keer op 1 dag in de Tweede Kamer verdedi gen tegen aanvallen op zijn inte griteit. De derde keer werd hij woedend. Suggesties van de oppo sitie dat hij de waarheid niet bo ven tafel wilde hebben in de MHi7-zaak, raakten hem. Ruttes teflonlaag bladdert af. kans is nul, zo leert de geschiede nis. Peilingen zijn geen voorspel lingen. De afgelopen drie verkie zingen is het nooit voorgekomen dat de uitslag in de buurt kwam van de gepeilde krachtsverhoudin gen een jaar eerder. Zo verkeerde de WD in juni 2009 met gemiddeld 15 zetels in de peilingen nog in miserabele staat, om 1 jaar later met 31 zetels als grootste partij uit de bus te ko men. Andersom gebeurt ook, Tegenstanders kunnen filmpjes online zetten over de gebroken verkiezingsbeloften uit 2012 van Rutte M'T'DJ De enige oudgediende die nu al zeker is van deelname, is SGP'er Kees van der Staaij. Hij is door het bestuur der mannenbroe ders voorgedragen. Ook PW-lei- der Geert Wilders is een zeker- heidje. Alleen moet hij nog even een lijst opstellen. Bij de andere partijen kan het nog spannend worden. CDA- leider Sybrand Buma hoort op 2 april of hij de zaaltjes in moet om de eerste plek veilig te stellen. Oud-Kamerlid Marieke van der Werf speelt met de gedachte hem uit te dagen; zij vindt het CDA niet 'groen' genoeg. D66'er Alexander Pechtold wil door, maar kan ook uitdagers tref fen. Grote vraag aan het Binnen hof is of de SP Emile Roemer op nieuw de kar laat trekken. Terwijl de PvdA historisch laag in de pei lingen staat, weten de socialisten daar helemaal niet van te profite ren. Dat geeft te denken. Diederik Samsom roept overal waar hij komt dat hij door wil, maar pas in oktober hakt de ge troebleerde PvdA-leider de knoop Gaan de oude lijsttrekkers Wordt Rutte weer premier? Hoe groot is de kans dat de opiniepeilingen uitkomen? Wat als Aboutaleb de verkiezingsposters siert? door Jan Hoedeman en Laurens Kok illustratie Ruben L. Oppenheimer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8