Hulst onderzoekt daling WMO-vervoer Oude bekende in Concordia IT-bedrijf B en P toont mogelijkheden voor internet in buitengebied ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Ook in het buiten gebied is snel inter net inmiddels bijna altijd mogelijk. Dat besef moet echter nog doordringen. e problemen met internet in het buitengebied zijn inmiddels wel be kend. En ze wor den steeds groter. Maar wat doe je eraan? IT-bedrijf B en P uit Breskens zet de moge lijkheden donderdag, tijdens een informatiebijeenkomst, op een rij tje. B en P is sinds het begin van het internettijdperk actiefin die sec tor, vertelt directeur Luc Buijsse. „Het begon met de belabonne- menten, en later kwam de kabel." Althans: voor bewoners van dor pen en steden. Wie in het buiten gebied woont of onderneemt, heeft vaak geen kabel in de buurt en was - en is soms nog steeds - af hankelijk van een ADSL-verbin- ding. Met de gekende problemen als gevolg: grote bestanden laten zich niet verwerken, een filmpje kijken lukt niet. „Of neem nou een beveiligingssysteem", geeft Buijsse aan. „Die moet je op af stand kunnen bedienen. Een strandpaviljoen dat een webcam op z'n site wil plaatsen, mensen die willen bellen via internet: het kan allemaal alleen met een goede verbinding." Kortom: zowel bij be drijven als particulieren hangt steeds vaker het hele hebben en houden af van betrouwbaar inter net. Inmiddels zijn er prima oplos singen, vertelt Buijsse. „Veel men sen zijn blijven hangen in de tijd dat je maar genoegen moest ne men met de minst slechte oplos sing. Ze beseffen niet dat er goe de, betaalbare alternatieven zijn." Daarbij moet niet meer gedacht worden aan kabels. „Behalve mis schien op bedrijventerreinen", zegt Buijsse. „Daar kun je met vraagbundeling Delta misschien nog verleiden om de grond in te gaan." Veel meer toekomst heeft de straalverbinding (zie kader). „Die techniek heeft zich inmid dels bewezen", vertelt Buijsse. 'Als je een aanbod van een commerciële partij krijgt, ben je toch sceptisch' „Kijk maar naar de succesvolle proef van Greenet bij Cad- zand-Bad." Maar daar dient zich een tweede hobbel aan. Want als je dan beter internet wil, wélke van de aangeboden opties moet je dan kiezen? Buijsse: „Ik snap die onzekerheid wel. Als je een aan bod van een commerciële partij krijgt, ben je toch sceptisch. Bo vendien is het lastig vergelijken." Daarom houdt B en P donder dag een informatiebijeenkomst over alle mogelijkheden. „We den ken neutraliteit uit te stralen. Wij hebben er immers juist baat bij dat mensen de juiste keuze ma ken." 4G, STRALEN EN STAPELEN HULST. Met een enquête wil de gemeente Hulst achterhalen waarom er zoveel minder ge bruik wordt gemaakt van WMO-vervoer. Een kleine dui zend mensen met een zogenaam de WMO-pas wordt gevraagd waar ze het WMO-vervoer voor gebruiken, of ze er minder ge bruik van maken en zo ja, of ze ook ervaren dat ze minder onder de mensen komen. Tot 9 april kunnen de mensen reageren op de vragenlijst. De en quête is een vervolg op het on derzoek dat Drempelvrij Hulst al eerder deed. Secretaris Eddy Ver dunnen van Drempelvrij heeft wel een vermoeden wat de uit komst zal zijn. „De daling is lo gisch. De prijs is verdubbeld." Op 1 augustus steeg het instapta- rief van 50 cent naar 1,17 euro. Het zonetarief ging van 50 cent naar 95 cent. „Het is een stuk duurder. Een ritje naar een jarig kleinkind kan bijna een cadeau tje schelen." Daarnaast is het volgens Ver dunnen ook veel moeilijker om een pas te krijgen. „Er worden veel meer vragen gesteld. Of er geen alternatieven zijn en of er echt geen bushalte in de buurt is. Het gevolg is dat mensen ner gens meer naar toe gaan." Het koopcontract moet officieel nog worden getekend, merkt Alexander op, maar dat hij de eige naar wordt van het voormalige ver enigingsgebouw Concordia en het naastgelegen woonhuis, staat wel vast. Alexander maakte er al trots melding van op zijn Facebookpagi- na. Felicitaties stroomden binnen. Met hem keert een oude bekende terug in het pand. „Mijn vader was conciërge in Concordia. Tot mijn veertiende heb ik in het huis ernaast gewoond." Concordia is als gemeenschapscentrum overbo- 'Tot mijn 14e heb ik in het huis naast Concordia gewoond, mijn vader was er conciërge' Alexander ten Berge dig geworden. In de voormalige rooms-katholieke kerk in Westdor- pe is een nieuw dorpshuis verre zen, de Kirke. Het geld dat de ge meente opzij had gezet voor de re novatie van Concordia, is daarin gestoken. Alexander weet dat er veel aan het pand moet gebeuren. „Ik ben er met een bouwkundige in geweest. Het verkeert wel in een redelijk goede staat." De bestemming 'maatschappe lijke doeleinden' moet nog wor den veranderd in 'wonen'. Alexan der denkt over driekwart jaar in Concordia aan de slag te kunnen gaan. Om de Kirke niet in de wielen te rijden, mag hij er geen openba re activiteiten in gaan houden. Alexander is dat ook niet van plan. Hij kan de ruimte goed ge bruiken voor zijn hobby: onder houd aan en reparatie van muziek- apparatuur. De band waarin hij speelt, Kaas en de Belg, kan er des noods ook oefenen. De verkoop prijs was trouwens 85.000 euro. DINSDAG 15 MAART 2016 Goed internet: wat is wij sheid? D door Martijn de Koning Luc Buijsse directeur B en P B en P houdt donderdag een bijeen komst over internet in het buitenge bied. Die vindt plaats tussen 15.30 uur en 18.30 uur in het Mauritshof in IJzendijke. Om 16.00 uur en 17.00 uur zijn er presentaties. Daarnaast to nen bedrijven de mogelijkheden. Voor de meeste be woners en bedrijven in het buitengebied voldoet de oude ADSL-verbinding niet meer. Er zijn mo menteel twee goed- werkende alternatie ven. De eerste is een 4G-verbinding via een provider. Voor particulieren en som mige bedrijven met niet al te hoge eisen, kan dat voldoende zijn. Ook een 4G-verbin- ding kent beperkin gen. Een volgende stap is een straalver binding. Daarbij wordt een adres zon der kabelverbinding via een zender ver bonden met een plek waar wél een goede verbinding ligt. Individuele mo gelijkheden zijn er vanaf een paar hon derd euro. Providers als Gree net en WirelessXS bieden momenteel ook collectieve straal verbindingen aan. Daarbij krijgen deel nemers hun appara tuur in bruikleen en betalen ze abonne mentskosten. Voor bedrijven op be drijventerreinen kan nog wél worden ge keken naar het door trekken van een ka bel. Er moeten dan wel meerdere vra gers zijn. Een andere mogelijk heid is het 'stapelen' van verschillende soorten internet. Daarbij worden meerdere verbindin gen gebundeld tot één snelle. door Guido van der Heijden door Harmen van der Werf WESTDORPE. Wie op zoek is naar een groot pand 'met mogelijkhe den', moet de website van de ge meente Terneuzen in de gaten hou den. 'Afdankertjes' worden er te gen schappelijke prijzen aangebo den. Zo sloeg Alexander ten Berge uit Sas van Gent zijn slag in West- dorpe. Volgens Luc Buijsse, directeur van B en P, zijn de problemen met slecht internet in het buitengebied zo goed als voorbij. „Mensen weten het alleen nog niet." foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71