buJdsj/ffjzjfj, ijJ Leider Alternative fiir Deutschland wordt gezien als jonge versie bondskanselier 6 NIEUWS Met haar harde standpunten over de islam wil de AfD-partijleidster politiek-correcte muren in Duits debat slechten. m Het leven moet voor Frauke Petry (40), leidster van de rechts-populis- tische partij Alter native fur Deutschland (AfD), de afgelopen jaren hebben aangevoeld als een achtbaan. De gepromoveerde che- mica en moeder van vier kinderen ging als ondernemer failliet en scheidde van haar man. Ze nam na een tumultueuze machtsstrijd het leiderschap van de AfD op zich en werd in de me dia steevast als een 'rechts-extre- mistisch gevaar' weggezet. Maar zondag beleefde Petry een mo ment van glorie: de AfD schudde met hoge scores in drie deelstaat verkiezingen het Duitse politieke landschap danig door elkaar. Petry definieert haar beweging nu als een nieuwe, rechts-nationalisti- sche 'volkspartij'. Dat is tegen het zere been van haar tegenstanders, die in de kort geknipte, kleine en meestal in bla zer met lichtblauwe blouse gekle de Oost-Duitse een heuse 'ratten vanger' ontwaren. Mediageniek is Petry. Veel meer dan haar voorganger, de saaie professor Bernd Lucke, die vorig jaar als partijleider het veld moest ruimen. Petry hoopt vol gend jaar bij de Bondsdagverkie zingen op een titanenduel met bondskanselier Angela Merkel. Op het eerste gezicht zijn de overeen komsten tussen de twee opmerke lijk. Beide vrouwen komen uit het Oosten, uit de voormalige DDR. Merkels vader, Horst Kasner, was een linkse Lutherse dominee. Pe- try's ex-echtgenoot, Sven Petry, is eveneens evangelisch predikant. Zowel Petry als Merkel is gepro moveerd, zij worden officieel aan gesproken met 'Frau Doktor'. Bei den kozen een bètawetenschap: scheikunde en natuurkunde. In zekere zin is Petry, die na een studie aan de Universiteit van het Britse Reading goed Engels spreekt, een jonge, moderne va riant van Merkel (61). Ze houdt net zo koppig vast aan haar opvat tingen. Maar Petry is ook Merkels tegenpool: zij staat in haar harde standpunten over de islam, over buitenlanders en het Duitse asiel beleid diametraal tegenover de christen-democratische kanselier, die wegens haar barmhartigheid door de vluchtelingen van de we reld als 'Mama Merkel' wordt aan gesproken. Zelfs haar ex-man neemt pu bliekelijk afstand van Petry's an- ti-immigratiekoers. Frauke Mar- quardt, zoals Petry's meisjesnaam luidt, heeft inmiddels een nieuwe partner: Marcus Pretzell (42), net als zij een AfD-prominent. Pret zell is een hardliner, die de inzet van vuurwapens bij het stoppen van vluchtelingen gerechtvaar- Petry definieert haar beweging nu als een nieuwe en rechts-nationalistische 'volkspartij' digd acht. Toen Petry bekende dat zij die mening ook is toegedaan, kreeg ze een tsunami aan kritiek over zich heen. De 'kittige' chemi- ca, die in de talkshows zalvend kan glimlachen, had haar ware, agressieve gezicht laten zien, luid den de reacties. Het liefdespaar Petry-Pretzell verwoordt een sentiment dat leeft onder het radicalere deel van de AfD-aanhang, dat zich verbonden voelt met Pegida, de mede door neonazi's gesteunde volksbewe ging die zich keert tegen de 'isla misering van het Avondland'. Als geen ander voelt Petry aan dat in het snel polariserende debat in de Bondsrepubliek onder druk van de vluchtelingencrisis politiek-cor recte muren worden geslecht. Kort geleden nog zou de suggestie om tegen vluchtelingen vuurwa pens in te zetten, gezien het ge welddadige Duitse verleden, poli tieke zelfmoord zijn geweest. Petry werd op 1 juni 1975 gebo ren in Dresden en groeide op in de regio Brandenburg. Haar vader besloot om niet terug te keren van een bezoek aan West-Duitsland. Later voegden Frauke, destijds nog een puber, en haar moeder zich bij de vader. Na haar promo tie in Reading en Göttingen vestig de Petry zich als uitvinder en on dernemer in Leipzig. Haar bedrijf PURINvent ontwikkelde een mi lieuvriendelijke kunststof, een prestatie waarvoor Petry in 2012, uit handen van bondspresident Joachim Gauck, de Bundesverdienst- medaille kreeg uitgereikt. Die krij gen Duitsers wegens hun verdien sten voor de samenleving. Iro nisch: Petry wordt nu door tegen standers gezien als een politicus die de samenleving splijt. Haar on derneming ging failliet. Maar Frau ke Petry vond zichzelf opnieuw uit: als een geducht uitdaagster van de gevestigde politieke orde in Duitsland. 10 dagen Vierlandenreis en Arosabahn 10 dagen Westkust Ierland en Connemara Ongerept Ierland Bij Bolderman 12 dagen Toscane, Bloemenrivière en de Cöte d'Azur 12 dagen Rondreis Polen 15 dagen Rondreis Andalusië www.bolderman.nl Frauke Petry, de vrouw die Merkel doet wankelen door Wierd Duk Frauke Petry, die met AfD succes boekte bij de verkiezingen in drie Duitse deelstaten, foto Markus Schreiber/AP Vertrekdata: 21 mei 4,18 juni 2,16 juli etc. Vertrekdata: 18 april/2,16, 30mei13 juni etc. Vertrekdata: 11, 25 april 9 mei 20 juni etc. Vertrekdata: 18 april 16 mei15 juni/II juli etc Vertrekdata: 11 april 2, 25 mei 15 etc Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6