Onzekere tijd voor Borselse fruittelers Op het allerlaatst Parkeerplaatsen langs kust krijgen voldoende De prijs van veiligheid Ajax In PP-box zitten tien handige 2 ZEELAND Middelburgse verpleegkundigen presenteren PP-box: spullen om iemand in laatste dagen te verzorgen. COMMENTAAR Terwijl de Statenleden gistermiddag voor het eerst de zes mogelijke varianten te horen kregen van de aansluiting van de Sloeweg op de Westerscheldetunnelweg en de Bernhardweg, spreekt de Veiligheidsregio al uit welke het moet worden: de oorspronkelijk geplande, ongelijkvloerse kruising die de beste doorstroming van het dagelijkse verkeer ga randeert. Dat is ook de duurste oplossing, die vorig jaar uit de plannen is geschrapt omdat de kosten van het Sloewegprojeet uit de hand liepen. Maar de argumentatie van de Veiligheidsregio is sterk. Niet alleen is de verkeersveiligheid het beste gediend met de zogeheten STER-variant, min stens zo belangrijk is dat hulp diensten snel hun weg kunnen vinden en de omgeving ont ruimd kan worden als zich echt grote calamiteiten voordoen. Dat plaatst de provincie wel voor een dilemma. Het budget van de Sloeweg is al met 20 miljoen euro overschreden en voor de betref- De oplossing die de Veiligheidsregio wil voor de Sloeweg is gelijk ook de duurste fende aansluiting is nog geen stui ver gereserveerd. Uitstel is een optie, omdat de doorstroming op die locatie de komende jaren nog is gegarandeerd. Maar eens moet er geld op tafel komen. Het is niet onredelijk als ook de meest betrokken gemeenten een flinke bijdrage leveren. Ram penbestrijding is ook hun verantwoordelijkheid. „Om de oogst te laten verhagelen is maar één goede hagelbui nodig", zegt Peter van 't Westeinde van de Zuidelijke Land- en lüinbouworga- 'Een teler gaat echt geen 50.000 euro investeren in iets dat niet werkt' nisatie (ZLTO). „Dan is alles kapot. Dat betekent geen inkomsten, ter wijl je nog wel voor je bomen moet zorgen. Anders heb je het vol gende seizoen ook niks." Maar of het zover komt, is vol gens Van 't Westeinde nog maar de vraag. De gemeente Borsele moet van de rechter binnen zes maanden onderzoek gedaan heb ben naar de invloed van de anti-ha- gelkanonnen op de natuur. „Het hangt er van af of de gemeente in de tussentijd gaat handhaven." De ZLTO-man zegt niet te be grijpen waarom de rechter mee is gegaan met de eis van stichting Be houd de Zak van Zuid-Beveland (BZZB). „Het rare is dat de gemeen te dat onderzoek, volgens mij, vo rig jaar al heeft gedaan. Toen kwam eruit dat er geen onomkeer baar gevolg was voor vogels en, dacht ik, zoogdieren." De rechtbank gaf Borsele ook de opdracht om te onderzoeken of het stille anti-hagelkanon een alter natief zou kunnen zijn. „Maar waar heb je het over. Zo'n kanon gaat gemiddeld misschien een keer of zes per jaar af. En dan vergelij ken ze het met industriegeluid, ter wijl dat geluid continu is." De BZZB zegt dat de werking van de kanonnen niet wetenschappelijk is aangetoond. Dat klopt, volgens van 't Westeinde. „Maar ook is niet be wezen dat ze niet werken. En een teler gaat echt geen 50.000 euro in vesteren voor iets wat niet werkt." Bij de gemeente Borsele was gis teren niemand in de gelegenheid om een reactie te geven. Almanak De Terneuzense Ajacied wonde zater dagavond op het sociale mediakanaal Twitter een staaltje Amsterdamse bra nie. Concurrent PSV liet punten lig gen tegen Heerenveen. „We hebben een H, we hebben een E, Heeren veen!", tikte hij uitdagend in. Een dag later verzuimde zijn favoriete ploeg de koppositie over te nemen. Een Mid delburgse collega met een PSV-hart diende hem digitaal meteen van re pliek. „Dat doen we niet meer hè, vriend", beet de Terneuzenaar hem toe. „Daar scoor je geen punten mee." De Middelburger reageerde ad rem: „Nee, en jullie lekker ook niet!" Nieuwe regeling oranjevereniging Alle oranjeverenigingen in Reimerswaal krijgen vanaf dit jaar evenveel geld van de gemeente, namelijk 500 euro. Daar bovenop komt 35 cent per inwoner van het dorp. De gemeente heeft een speciale regeling in het leven geroepen, om dat oranjeverenigingen niet in de nieuwe subsidie regelingen bleken te pas sen. Oranjecomités of ande re clubs die de organisatie van Koningsdag op zich ne men, moeten meer dan een jaar van te voren (voor 1 april) een aanvraag doen. Twittertaart voor 2500-ste volger De 2500-ste twittervolger van de gemeente Kapelle (@Gem_Kapelle) krijgt maandag 21 maart een taart uitgereikt. Dat ge beurt in het gemeentehuis om 15.00 uur. Burgemees ter Stapelkamp zal de taart overhandigen. Op het twitteraccount van de gemeente worden voornamelijk nieuwsbe richten en belangrijke aan kondigingen van de ge meente gepubliceerd. Soffers boos om vragen over loon Directeur Leo Soffers van scholenkoepel SOM (open bare scholen in Reimers waal en West-Brabant) is boos over vragen die GBWP heeft gesteld over zijn salaris. De Bergse ge meenteraadsfractie vindt dat hij te veel krijgt be taald. Soffers zegt dat GBWP zich op oude cijfers baseert, toen Soffers nog 1,6 fte had. Inmiddels is dit teruggedraaid tot 1 fte met bijbehorend salaris. Tuintjesproject en klussendienst Mensen met een minimu minkomen, die niet in staat zijn om hun tuin te onderhouden of zelf kleine klussen in en om het huis te doen, kunnen een be roep doen op vrijwilligers van het tuintjesproject en de klussendienst van SMWO. Tegen een eigen bijdrage van 4,50 euro per uur komen de tuinvrijwilli- gers twee keer per jaar langs om de tuin zomer- of winterklaar te maken. De klusvrijwilligers komen op afspraak langs nadat er een klusaanvraag gedaan is. Aanmelden met een klus kan op werkdagen tussen 09.30 en 12.30 uur door te bellen naar het Vrijwilli- gerspunt Goes: 0113-277122. Naast de Blije Doos voor zwangere vrou wen is er nu ook de 'Droeve doos'. Letter lijk een box vol spullen om ie mand in de laatste dagen van zijn leven zo goed mogelijk te kunnen verzorgen. „Je kunt wel van alles in een boekje schrijven, maar je hebt ook de goede spul len nodig." En dat is nu juist niet zo een voudig, weten Willeke de Pagter en Mandalie Bulten. Ze werken als verpleegkundigen in Sint Jans Hospice De Casembroot in Middelburg. Veel handige spul len die zij in het hospice gebrui ken, kun je niet zomaar kopen. Mandalie: „Wat we heel vaak ho ren van mensen die iemand in de laatste dagen hebben ver zorgd is: 'Hadden we dit maar thuis gehad. Dat had ons heel erg geholpen'." Als Mandalie en Willeke in 2014 door Zorgstroom worden aangemoedigd mee te doen aan een ideeënwedstrijd van verzeke raar VGZ, presenteren ze de PP-box. In de Praktische Palliatie- ve box zit eigenlijk alles wat je nodig hebt om iemand in zijn laatste week te kunnen verzor gen. „Denk bijvoorbeeld aan een shampoo-cap, een soort van bad muts waar water en shampoo in zit." Mandalie pakt een klein plas tic pakje uit de doos. „Dit doe je in de magnetron, zet het daarna op iemands hoofd en masseer het in. Zo kun je iemands haar wassen zonder dat je water hoeft te gebruiken. Als mensen langdu rig in bed liggen, is dat heel com fortabel. Je hoeft niet na te spoe len." 'Wat we heel vaak horen is: 'Hadden we dit maar thuis gehad. Dat had ons heel erg geholpen" In het hospice liggen dat soort spullen voor het grijpen. „Maar wie iemand thuis wil verzorgen, weet vaak niet van het bestaan. En als iemand dat al weet, is het moeilijk te verkrijgen. Boven dien wil je geen tijd verspillen om voor het één naar het Kruid vat te rennen en voor het ander naar de apotheek." Mandalie grabbelt nog wat in Precies goed, dacht Gerdien Willemse toen ze op de website las wat er precies in de PP-box zit. Ze heeft hem nu in huis, om haar bijdrage te kunnen leveren in de zorg voor een ziek familielid. Ze heeft haar eigen moeder verzorgd voor ze overleed en weet daardoor met welke ongemakken een mens kampt in zijn laatste levensfase. „Comfort is het allerbelangrijk ste wat je kunt geven, op het laatst", zegt Willemse. In zekere zin zijn alle artikelen in de box precies dat: brengers van comfort. De spray die de dro ge mond bevochtigt, de crème voor de gebarsten lippen, de gaasjes om de mond te reinigen, het sponsje waaraan je kunt zui gen als je niet meer kunt drin ken, de washandjes en de weg werphandschoenen voor de 'on gelukjes'. Twee dingen die een belangrijk verschil kunnen ma ken, liggen minder voor de hand. Willemse: „Dat zakje actie- Dat concluderen onderzoekers van het Kenniscentrum Kusttoe risme en de NV Economische Im puls Zeeland. Zij vroegen in to taal bijna duizend gebruikers van negen parkeerterreinen naar hun ervaringen en wensen voor het parkeren en het strand. Wat bereikbaarheid, onder houd, prullenbakken en uitstra ling betreft scoren de parkeerter reinen zonder uitzondering een dikke voldoende. Voor veiligheid en toezicht krijgen de parkeerterreinen cij fers tussen de 6,6 en 7,6. Over het parkeertarief loopt het rapportcijfer uiteen van 6,3 (Kamperland) tot 8,5 (Cadzand) en 9,0 (Zoutelande). Mensen missen op de meeste onderzochte parkeerterreinen wel (voldoende) toiletvoorzienin gen. Kamperland, Noordduine, Dishoek en Cadzand krijgen daardoor een waardering onder de 6. De mogelijkheid om een elek trische auto of fiets op te laden krijgt alleen in Zoutelande en bij Westhove een voldoende van de gebruikers van de parkeerterei- nen. door Willem Adriaansens BORSELE. Het wordt stil in de ge meente Borsele de komende maan den. Fruittelers mogen hun anti-ha- gelkanonnen niet meer laten knal len. De rechter oordeelde dat Borse le onterecht vergunningen heeft ver leend. Dat zou een flinke strop kun nen betekenen voor de fruittelers. Peter van 't Westeinde ZLTO Tip? redactie@pzc.nl REIMERSWAAL KAPELLE BERGEN OP ZOOM GOES Droeve doos door Jeffrey Kutterink en Ondine van der Vleuten Mandalie Bulten verpleegkundige VLISSINGEN. De grote parkeerter reinen langs de Zeeuwse kust krij gen van de gebruikers een vol doende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65