8 HART&ZII Ook blije mensen krijgen infarct 0 VIER INZICHTEN Roddelen komt als een boemerang in je gezicht terug Tien jaar woonde Julie Blaas (34) uit Middelburg voor langere perioden achtereen in Italië. Weer terug op Nederlandse bodem opende zij haar eigen schoonheidssalon. Eenmaal terug voelde ik me ontheemd. Vriendinnen waren inmiddels getrouwd Dat groot verdriet letterlijk kan leiden tot hartzeer, is bekend. Zwitsers onderzoek toont aan dat ook zeer positieve emoties een hartaandoe- ning uitlokken. Kijk voortaan niet raar op als iemand tijdens een bijzondere bruiloft of de blije geboorte van een kleinkind on verwacht naar het hart grijpt. Een klas siek infarct, waarbij bloedstolsel een bloed vat afsluit? Dat hoeft niet, de ongelukkige kan net zo goed het slachtoffer zijn van het zogeheten Tako-tsu- bosyndroom, ook wel het viskruikinfarct ge noemd. Die naam is te danken aan de vorm van de linkerhartkamer bij hevige negatieve stress: die lijkt op een pot met een smalle hals waarmee Japanners de inktvis vangen. Al in 1990 ont dekten Japanse onderzoe kers dat acuut leed kan leiden tot hartklachten. Het is een gevolg van de stresshormonen die door het lichaam gie ren. Onderzoekers van het universitair ziekenhuis in Zürich verzamelden 485 gegevens van deze patiënten met een vis kruikinfarct. Bij twin tig van hen bleek het hart juist getroffen door een positieve ge beurtenis. Het goede nieuws: bij nagenoeg iedereen is het na twee weken weer in ©TEKST JACOLINE VLAANDER mgaan met mensen doe ik graag. Ik werkte van jongs af aan in de U horeca. Maar na de middelbare school was ik zoekende. Ik zat een tijdje op de pabo in Vlissingen, switchte naar de opleiding hotelmanagement in Utrecht. Eigenlijk wilde ik naar het buitenland en al werkende mijn ho rizon verbreden. In de buurt van Florence kon ik via touroperator Vacansoleil op cam ping Norcenni Girasole Club als re ceptioniste aan de slag. 's Winters kwam ik terug naar Middelburg en werkte in de bediening bij Café Restaurant Vriendschap. Na vier jaar koos ik voor Italië. Ik leerde de taal en accepteerde een vaste baan op de afdeling reserveringen de camping." Zelfredzaam „Het werden ruim vijf mooie jaren te midden van internationale colle ga's en vrienden. Vroeger was ik een verlegen Zeeuws meisje. Nu werd ik zelfredzaam. In Italië ben ik volwassen geworden. Eerlijk ge zegd had ik nooit verwacht dat ik zou terugkeren naar Zeeland. Maar toen in 2010 mijn moeder overleed, woonde ik wel heel ver bij mijn fa milie vandaan. Eenmaal terug voelde ik me ont heemd. Vriendinnen waren ge trouwd, hadden kinderen - een avondje doorzakken in de kroeg was er niet meer bij. En ik was weer zoekende, naar woonruimte, een baan, en vooral naar hoe mijn toekomst eruit moest zien. Een kennis attendeerde mij op de opleiding voor schoonheidsspecia liste. De open dag voelde als thuis komen. Ik herinnerde me weer dat ik, toen ik een jaar of dertien was, graag bij parfumerie Douglas naar binnen liep. Van de dame die mij huidadvies gaf, was ik onder de in druk. Dat wilde ik doen. In 2015 rondde ik de opleiding af. Ik kon meteen aan de slag in Spa Domburg in Badhotel Domburg, waar ik in het restaurant werkte. Mijn droom, een eigen schoon heidssalon aan huis, kwam onlangs uit. De naam BieJulie is Zeeuws voor: Bij jullie. En Julie betekent 'jeugdig' in het Grieks. Als je de B van mijn achternaam ervoor zet, wordt het B. Julie. Nu kan ik een vaste klantenkring opbouwen. Het is een spannende tijd, ook vanwege de investeringen voor een behandeltafel en appara tuur. En ik wil mij blijven ontwik kelen: massagetechnieken, hotstones, kruidenstempels, botox. Na al die jaren ben ik nu zelf een mevrouw die huidadviezen geeft." Angst regeert ons te veel, zo stelt schrijver Don Miguel Ruiz in de herdruk van 'De vier in zichten, wijsheid van de Tolteken'. De neuro- chirurg en sjamaan leidt je met vier inzich ten naar meer vrijheid. A dinsdag 15 maart 2016 Orde. 8>ARN0UDKLUiïERS 'In Italië werd ik volwassen 44 IWees onberispelijk in je woorden. Een van de moeilijkste inzichten om uit te voeren. Want roddelen is de voornaamste vorm van commu nicatie geworden. Woorden hebben veel lading. Die opmerking van je vader of moeder laat je immers nooit meer los. Met valse woorden zaaien we angst en twijfel. Dat keert zich tegen je, omdat een ander een hekel aan je krijgt. Dit inzicht praktiseren kan tot vrijheid en succes leiden. 2 Wat mensen ook doen of zeg gen: vat niets persoonlijk op. Want dan maak je jezelf mis schien te belangrijk. Denken dat alles om jou draait, is een vorm van ego centrisme. Zelfs beledigingen hebben niets met jou maar alles met die ander te maken. Slik emotioneel ve nijn niet door, opdat je geen behoefte voelt jezelf te verdedigen. Gelijk wil len hebben leidt ertoe dat mensen ongevraagd hun mening geven. 3 Ga niet uit van veronderstellin gen. Vaak zijn we te bang om tekst en uitleg te vragen en zijn veronderstellingen gemakkelijker. Ze voorzien in de behoefte te willen weten, zonder te hoeven communice ren. In relaties gebeurt het ook. Je denkt datje (trekjes van) een partner kunt kneden. Maar mensen verande ren alleen als zij dat zelf willen. Stop pen met veronderstellingen brengt openingen in elke relatie in je leven. 4 Doe altijd je best. Meer doen, heet 'overdrijven' en putje uit. Je zult je doel dan niet berei ken. Doe je minder dan je best dan krijg je last van frustraties. Door je best te doen, leef je intensiever. Je zetje met plezier in. Dat maakt geluk kig. De eerste drie inzichten werken alleen wanneer je altijd je best doet. En als het dan eens niet lukt, wat het geval zal zijn, kun jij je toch goed voe len. iS5 CATHÉRINE VAN DER UNPEN Julie Blaas: 'Het is een spannende tijd'. FOTO MECHTELO JANSEN JULIE BLAAS Was medewerker bij Vacansoleil in Italië Is nu schoonheids specialiste met een eigen salon in Mid delburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52