f* I 7 'Ik kreeg mail dat Johan het had overleefd' ik aan de reanimatie van Ton' 'Die bijzondere band met Sandra blijft levenslang' iii I dinsdag 15 maart 2016 GO Johan viert zijn leven des te meer, met dank aan Raïsa (mid den) en Rob (r). j* y>- Gereanimeerd: Johan Franssen (63) Door: Raïsa Jacobs (25) en Rob Denen (46) Waar: Javalaan Eindhoven Wanneer: 10 mei 2015, circa 16.30 uur Raïsa: „Mijn vriend en ik waren op weg naar huis. Bij de Javalaan zagen we een auto stuurloos over de kruising schieten. We zijn omgekeerd. Omstan ders hadden Johan al uit de auto gehaald. Omdat niemand anders het deed, ben ik met de reanimatie begonnen. Ik had alleen op een pop geoefend, maar toen ik eenmaal hartmassage en beade ming toepaste, ging het vanzelf." Rob: „Met vrienden zat ik op het terras van natuur bad De IJzeren Man. Toen we weggingen, schoot het door me heen dat er ie mand aan de overkant van de straat werd gerea nimeerd. Ik heb het van Raïsa overgenomen tot de hulpdiensten na een paar minuten arriveerden. Daarna zijn we naar huis vertrokken, ik stond er zelf van te kijken hoe rus tig ik was. Later heb ik me aangemeld bij Hart4ALL, omdat ik wilde weten hoe het was afgelopen." Raïsa: „Het hield mij erg bezig. Via Hart4ALL kreeg ik een e-mailtje van Petra, de echtgenote van Johan, dat hij het had overleefd. Dat gaf mij een gevoel van opluchting. En de bevestiging dat ik het goed had gedaan." Echtgenote Petra (56): „We belandden in een soort hogedrukketel, alles gebeurde in die periode tegelijk. Terwijl Johan op de hartbewaking lag, werd een dag later een kleinkind geboren." Johan: „Ik sportte veel en was nooit ziek. Uit onder zoek bleek dat mijn lin kerkransslagader was dichtgeslibd. Nu gaat het steeds beter met me en werk ik weer gedeeltelijk." Petra: „We zijn 37 jaar getrouwd en doen alles samen. Ik zou hem niet kunnen missen. Dat Johan nog bij ons is, daarvoor zal ik Raïsa en Rob nooit genoeg kunnen bedanken." Johan: „Ik weet nu: de dood komt ongemerkt en pijnloos. Er is niets om bang voor te zijn. Het leven vier ik des te meer." kalm. Ik wist dat het goed zou komen." Ton: „Als lid van de vrij willige brandweer ben ik getraind in reanimatie. Maar dit was de eerste keer in het echt, dat is anders. Ik geloof dat ik Huub zijn rib heb gebro ken." Huub: „Ja, maar daar ben ik je dankbaar voor." Ank: „Mijn dochter heeft ons bij Hart4ALL aange meld. We wilden zijn hulpverleners, die in de commotie plotseling waren verdwenen, laten weten dat het Huub goed ging en hen bedanken." Ton: „Ik was blij om te horen dat hij er goed is uitgekomen. We hebben sindsdien nog diverse keren contact gehad. Het doet me goed hem zo blakend van gezond heid te zien." Huub: „Ik voel me prima en ga elke dag naar de sportschool. We genie ten van de mooie dingen in het leven. Dat ik er nog ben, dank ik aan Ton en de andere hulpverle ners." Neder- I landers per dag kampen met een hartstil stand. I Van wie 35 over lijden. De helft heeft nooit eerder hartklachten gehad. Als het hart tot stilstand komt, stokt de bloedsomloop en krijgen de hersenen geen zuurstof meer. Binnen 4 tot 6 minuten treedt onherstel bare hersenschade op. Gereanimeerd: Ad van den Akker (55) Door: Sandra Schoemans (29) Waar: Sonseweg Best, II juni 2015 Wanneer: circa 18.30 uur Ad: „Na het eten maakte ik met mijn fietsmaatje Jan een rondje door het Joe Mannbos. Volgens Jan heb ik toen op het fietspad langs de Sonseweg wat geroepen en ben ik gevallen. Maar dat ben ik allemaal kwijt." Echtgenote Annelies (53): „Ik had de koffie al opgezet, omdat ik hem elk moment thuis verwachtte." Sandra: „Mijn vriend en ik zouden wandelen en trimmen in het Joe Mannbos, toen we op het fietspad een man zagen liggen. Iemand pro beerde hem te reanimeren. Dat gebeurde vrij stuntelig. Ik trapte op de rem, vloog de auto uit, sprong over een greppel, duwde iedereen opzij en begon met de reanimatie." Annelies: „Ik hoorde in het zieken huis dat Ad was gereanimeerd door een voorbijganger. Ik wilde graag met haar in contact komen om haar te bedanken en te horen wat er precies was gebeurd. Gelukkig had Ad dat Hart4ALL-bandje om." Sandra: „Normaal ben ik een twij felaar, maar er ging een knop om. Als bedrijfshulpverlener wist ik wat ik moest doen. Pas achteraf, toen bi m Sandra, Ad en Annelies voelen zich voor altijd verbonden. hij in de ambulance lag, trilde ik." Ad: „Voor Annelies en de kinderen was het erger dan voor mij. Ik kwam pas bij in het ziekenhuis." Sandra: „Het greep mij zo aan dat het me tot op de dag van vandaag bezighoudt. Ik wilde graag weten hoe het was afgelopen. Na aanmel ding op de website, kreeg ik een warme bedankmail van Annelies. Dat gaf me rust. Ik ben stiekem ook trots op mezelf." Ad: „Sandra was een onbekende voor mij, maar nu hebben we een bijzondere band die ons hele leven zal blijven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51