Gevoel kan terugkomen door leuke dingen te doen v 6 I HART& VRAAG HET DE DESKUNDIGE 'Dat ik er nog ben, dank Als je na een onverwachte hartstilstand bent gereanimeerd, kom je er zelden achter wie jou tot leven heeft gewekt. Bettina lleefer vond daar wat op. Dankzij de polsbandjes van stichting Hartdall vinden redder en overlever elkaar. 1 Ilart4all Veel mannen sluiten zich af als ze zich afgewezen voelen. Leer om te gaan met die afwijzing Mensen willen hun redders persoonlijk bedanken en horen wat er precies is gebeurd I Hg Caroline Franssen is relatietherapeut. Elke week beantwoordt een deskundige lezersvragen over gezondheid, psyche of voeding. Vandaag; relatiedeskund igc Caroline Franssen. de ene op de andere dag. Vaak gaat daar een langzaam, sluipend proces aan vooraf. Meestal ben je ergens in teleurgesteld. Je legt je erbij neer en intussen sterft er een stukje van je gevoel af. Als dat op belangrijke punten (intimiteit, seksualiteit) gebeurt en je langdu rig de intimiteit en vertrouwelijkheid mist waarnaar je verlangt, kan het zijn dat uitein delijk geen gevoel overblijft. Ook je partner kan zijn afgehaakt doordat het haar niet lukt om met jou in contact te zijn. Doordat jullie de poorten hebben gesloten, stroomt er nog maar weinig energie tussen jullie. gevoel weer kan terugkomen. Het ene is op nieuw beginnen. Je vrouw weer zien zoals je haar in het begin van de relatie zag. Je rea liseren hoe mooi, slim, grappig en lief ze is. Ervoor kiezen om dat ook aan haar te laten merken. Haar opnieuw versie ren. Dezelfde inspan ningen doen als je in het begin van de re latie deed. Neem haar mee uit, breng cadeautjes mee. Stel jezelf open, praat over wat je bezig houdt. Nodig haar uit om te praten en luister naar haar. Kortom: investeer in je relatie en in je positieve gevoel over je vrouw. Ga tijdelijk ergens anders wonen, concentreer je op je eigen leven. Laat de verplichting los om iets voor haar te voelen. Heb een paar weken of maanden geen contact. Bij beide op ties groeit de kans dat jij weer in contact komt met je eigen gevoelens als je in therapie gaat. Waarschijnlijk is het nodig dat je beter leert praten over wat je bezighoudt. Veel man nen sluiten zich af als ze zich afgewezen voe len. Door te leren omgaan met die afwijzing, wordt het makkelijker weer contact te leggen met je vrouw. In de regel maak je met de eer ste aanpak de meeste kans je gevoel terug te krijgen. Gevoelens van liefde voed je immers door samen leuke dingen te doen. Daar kun je vandaag al mee beginnen. HET PANEL TEKST JOHAN NEBBELING I FOTO'S SHODY CAREMAN EN KOEN VERHEIJDEN Na een succesvolle hartmassage staat zowel de gereanimeerde als diens redder vaak met lege handen, weet Bettina Heefer (50) uit erva ring. „Als de professionele zorg verleners het hebben overgenomen en met de patiënt naar het zieken huis zijn vertrokken, keert de eer- stehulpverlener huiswaarts. Hij hoort hoogstwaarschijnlijk niets over de afloop. Het ziekenhuis geeft vanwege de privacy geen uitsluitsel." Ook diegenen die de levensred dende handeling hebben onder gaan, willen weten wie hen heeft gereanimeerd. Bettina Heefer: „Zij willen hun redders persoonlijk bedanken en horen wat er precies is gebeurd. Daar hebben ze meestal zelf geen herinnering aan." Hart4ALL brengt de partijen bij elkaar. Bettina heeft ervoor gezorgd dat ambulanceper soneel speciale bandjes om de pols van de gereanimeerde én de reanimeerder klikt. Het bandje vermeldt het webadres van Hart4ALL en een uniek nummer. Slachtoffer en redder kunnen zich via de site opgeven voor een meer ontspannen kennismaking. Landelijk „Als beiden zich aanmelden, stuur ik de geredde persoon of diens familie een bericht met de e-mail- adressen van de hulpverleners," zegt Bettina Heefer. „Daar houdt mijn inzet op. Het is aan de betrok kenen zelf of ze wat met de con tactgegevens doen." Dat Hart4ALL in een behoefte voorziet, blijkt uit het aantal (digi tale) ontmoetingen dat sinds 2013 tot stand is gekomen: 88. „De laat ste maanden stijgt het aantal mat ches explosief." De eenmansorganisatie heeft in middels contracten in Brabant en Gelderland, maar hoopt dit jaar met nog veertien andere regionale ambulancediensten tot een over eenkomst te komen. Eind ttfk 2017 moet Hart4ALL lan- delijk dekkend zijn. Ook luchthaven Schiphol heeft inte resse getoond. Zelfs internationaal bestaat inmiddels aandacht voor het concept met de pols- bandjes. 0. iTZI dinsdag 15 maart 2016 GO Mijn gevoel voor mijn vrouw is weg. Maar ik wil ook niet onze relatie van vijftien jaar weggooien. Hoe kan ik mijn gevoel voor haar terugkrijgen? Gevoel voor je partner verdwijnt meestal niet van Er zijn twee manieren om te onderzoeken of je De andere manier is de proefscheiding. Ook een vraag? Mail naar hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS- DESKUNIGE Ay Lin Kho "C- PSYCHOLOOG Steven Pont DANKJEWEL DAT JE ME HEBT gered 44 www.Hart4ALL.nl y HUISARTS Rutger Verhoeff Huub en Ank Donkers zijn Ton Robben nog steeds dankbaar. Gereanimeerd: Huub Donkers (74) Door: Ton Robben (47) Waar: Jan Tinbergenlaan 16 in Berkel-Enschot Wanneer: 8 maart 2015, circa 20.30 uur Huub: „Ik weet alleen nog dat we naar 'Boer zoekt vrouw' keken." Echtgenote Ank (73): „Ik zag hem bekken trekken. Doe gewoon, zei ik. Maar toen viel hij half uit zijn stoel en heb ik 112 gebeld." Ton: „Na een sms'je heb ik een defibrillator opgehaald en ben in de auto gespron gen. Huub zag grauw en had geen ademhaling en hartslag. Het was kantje boord." Ank: „Ik was bang, maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50