'Turkije zal eerst aan alle eisen moeten voldoen' 'Je krijgt 200 euro van me als je mijn auto goedkeurt' Nieuwste Samsung... Check! Supersnel 4G... Check! Dikke deal... Check! €46 NIEUWS 5 Meer auto's afgekeurd Tientallen doden door stortbuien Italianen gedood Beloning tip liquidatie Volgens Piri (PvdA) wekt Eu ropa valse verwachtingen, want ook al vangt Turkije het halve Midden-Oosten op, het wordt geen dag eer der EU-lid. „Sjoemelen met de toetredingsnormen is het laatste dat wij ons kunnen permitteren. Wek dan ook niet die indruk. Straks moe ten we weer enorm investe ren om te voorkomen dat dit soort afspraken in ons ge zicht ontploft." De deal - voor elke Syriër die Turkije uit Griekenland terughaalt mag het er één naar Europa sturen - gaat vol gens Piri bovendien niet wer ken. „De enige manier is grootschalige hervestiging." Volgens Piri, die vandaag de steun van het Europees Parlement krijgt voor haar jongste Turkijerapport, moet er nog veel gebeuren in 1\ir- kije wil het land ooit lid kun nen worden van de EU. Op het terrein van de rechtsstaat en persvrijheid is er nog veel werk aan de winkel. Turkije eist de opening van vijf nieu we toetredingshoofdstuk ken, maar Cyprus blokkeert dat. Om zijn deal te redden, doet president Tusk vandaag zijn uiterste best de eilandre gering op andere gedachten te brengen. Tegen versnelde invoering van vrijer reizen voor Turken naar Europa heeft Piri niets. „Terugname akkoorden voor afgewezen asielzoekers zijn vaak gekop peld aan visumversoepeling. Maar ook daarvoor zal Tur kije eerst aan alle voorwaar den moeten voldoen." Het is al het tweede jaar op rij dat er een flinke stijging is te zien in het aantal keurmeesters dat een tik op de vingers krijgt. Ook het aantal garages dat afstand moest doen van hun APK-vergunning is met 16 procent toegenomen. Zes keuringsstations maakten het vo rig jaar zelfs zo bont, dat de hele garage de vergunning voor onbe paalde tijd verloor. „Dan waren er bijvoorbeeld te veel missers bij het keuren, zoals het over het hoofd zien van gebroken vering. Of de keuringsapparatuur werd niet of niet juist gebruikt, het voer tuig was niet aanwezig voor de steekproef - dat is dus gewoon fraude - of er werd geen medewer king verleend aan de steekproef', zegt Hans van Geenhuizen van de RDW. De stijging van het aantal keur meesters dat op non-actief werd gesteld is volgens de RDW vooral een gevolg van strengere controles bij bedrijven waarbij weieens wat fout gaat. Ongeveer één op de der tig auto's wordt steekproefgewijs herkeurd. Een garage of keurmees ter die geregeld in de fout gaat, krijgt vaker controle en dat kan lei den tot intrekking van de licentie voor 6 tot 12 weken. Volgens de Utrechtse keurmees ter Adem Özgen wordt er in de branche veel druk uitgeoefend door klanten om 'niet zo moeilijk te doen' en een slechte auto toch goed te keuren. „Daar werk ik niet aan mee. Het is mijn broodwin ning. De RDW controleert streng. Ik had ze onlangs in een maand acht keer over de vloer. Maar he laas denkt niet iedereen er zo over. Auto's die ik afkeur, worden ergens anders goedgekeurd. Laatst nog omdat de autogordel een be schadiging had. Ik keur af en de zelfde dag werd de auto via ie mand anders goedgekeurd." Keurmeester Colin Janssens van de firma APK Oké krijgt met enige regelmaat 200 tot 400 euro geboden om een slechte auto goed te keuren. „Dat bedrag staat er voor. 'Doe even joh, ik wil hem verkopen,' zeggen ze dan. Ik doe het niet. Nooit. Als de RDW me voor zes weken schorst, wat heb ik dan?" De RDW zegt geen aanwijzingen te hebben dat de missers bij de keuring ontstaan doordat automo bilisten druk uitoefenen. Veel dis cussie is er wel in de garage tus sen klant en keurmeester. „Dan keuren we de banden af of advise ren we nieuwe banden te nemen omdat het profiel nog maar 1,7 mil limeter is en dan krijgen we te ho ren: Jullie proberen me gewoon banden te verkopen", zegt Arjan van der Meer van Kwikfit. Zijn be drijf keurt jaarlijks 225.000 auto's. Veelal is de APK-garage ook de garage waar de auto in onderhoud is en met een afgekeurde auto maak je een klant meestal niet blij. Van der Meer: „Wij zouden liever het Duitse model in Neder land zien. Je laat bij een onafhan kelijke instantie je auto keuren en daarna stap je met het rapport naar een garage om de auto te la ten maken." Volgens de Bovag is dat niet nodig en voldoet het sys teem zoals het nu is prima. „Het onderhoud is de eigen verantwoor delijkheid van de automobilist", zegt Tom Huyskens van branche vereniging Bovag. „Je kunt alleen hopen dat iedereen die neemt. Niemand komt bij glad weer graag een auto tegen met gladde banden en slechte remmen." Autobezitters bezuini gen zo sterk op het onderhoud dat het aantal auto's dat voor de APK wordt afge keurd fors stijgt. Vo rig jaar haalden bijna 220.000 auto's de keu ring niet, een stijging van 13 procent ten op zichte van 2014. Vol gens de Rijksdienst voor het Wegverkeer rijden veel autobezit ters uit geldgebrek zonder onderhoud 'van APK naar APK'. Veel mankementen aan de auto zouden bij regulier onder houd aan het licht zijn gekomen. Door zware regenval zijn in Pakistan minstens 49 mensen om het leven geko men. Tachtig anderen raak ten gewond, zo meldde de rampenbestrij dingsdienst NDMA gisteren. De regen begon vorige week donder dag. De meeste slachtoffers vielen doordat hun wonin gen bezweken. Volgens de weersverwachtingen blijft het de komende dagen in veel delen van het land re genen. Wildparkbeheerders in Zimbabwe hebben per abuis twee Italiaanse na tuurbeschermers gedood. Ze hielden de Italianen voor stropers. Claudio Chiarelli (50) en zijn zoon Massimiliano (20), die al ja ren in Zimbabwe wonen, waren door de parkbeheer ders gevraagd te helpen bij de jacht op stropers. Ze kre gen echter panne. Toen een beheerder beweging in het kreupelhout hoorde, opende hij het vuur. Justitie looft een beloning van 10.000 euro uit voor de tip waarmee de moord op de 24-jarige Chafik Zidane in Rotterdam kan worden opgelost. Hij werd begin fe bruari doodgeschoten in de Ameidestraat. Het gaat waarschijnlijk om een afre kening in het criminele cir cuit. Chafik was in april 2015 ook al doelwit van een aanslag. Toen werd hij in Rotterdam beschoten op de Mathenesserbrug. -€59" p.mnd. 2 jaar 3 GB Onbeperkt bellen/sms'en Inclusief Samsung Galaxy S7 t.w.v. €699 vodafone.nl/samsung DINSDAG 15 MAART 2016 Een groep vluchtelingen pro beert een snelstromende grens rivier over te steken in de buurt van het Griekse Idomeni. Het is een wanhoopspoging om naar Macedonië te reizen, en dan verder richting Noord-Europa. Meer dan 14.000 vluchtelingen zitten in kampen vast bij de vrijwel her metisch afgesloten grens. Vol gens ooggetuigen zouden zo'n 2.000 vluchtelingen via de ri vier de grens zijn overgesto ken. Gisteren werden de licha men van drie vluchtelingen in het water gevonden. Zij zou den zijn verdronken, foto Daniel Mihailescu/AFP door Frans Boogaard BRUSSEL. Europa maakt een grote fout door afspraken met Turkije over minder vluchtelingen te koppelen aan een versneld EU-lidmaat- schap. Dat zegt Kati Piri, hoofdonderhandelaar namens het Europese Parlement over de Turkse toetreding. door Ton Voermans UTRECHT. Honderden APK-keur- meesters zijn vorig jaar op non-ac tief gezet. De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) heeft 242 licen ties ingetrokken, een stijging van 22 procent ten opzichte van 2014. Ook 255 garages raakten hun APK-vergunning tijdelijk kwijt. Au tomobilisten zouden druk uitoefe nen om een slechte auto goedge keurd te krijgen. Keurmeester Colin Janssens inspecteert een auto op de brug. foto Shody Careman ISLAMABAD PADUA ROTTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5