Premier Rutte moet vandaag praten als Brugman tijdens het debat over de Tlirkijedeal van EU. 4 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS DEN HAAG. Na twaalf uur vergaderen stapte Rutte vorige week in Brussel met goed gemoed naar buiten met de deal tussen Turkije en de EU. Een doorbraak, schetste men het nieuwe vluchtelingenakkoord. Criticasters waren er echter ook als de kippen bij om hun gal te spuwen. Voornaamste punt van zorg is dat de Turken nieuwe gesprekken over toetreding tot de EU hebben bedon gen. „Rutte heeft Europa in de uitver koop gedaan", foetert CD A-leider Sy- brand Buma zelfs. Geen partij die de Turken bij de EU wil hebben en zelfs praten over toetreding in de verre toe komst vindt men een toezegging met een bijsmaak. Al was het maar om de mensenrechtensituatie in het land, of de gebrekkige persvrijheid. Bij de WD neemt men het luchtiger op. „Turkije komt hierdoor niet sneller bij de EU, we drinken hooguit een extra kopje thee met ze", zegt VDD' er Malik Azmani. Bij de oppositie schudt men meewarig het hoofd. „Je wekt verwachtingen waar de Turken je later mee om de oren slaan", aldus D66-leider Alexander Pechtold. Ook andere landen hebben problemen met de toezeggingen. Zo zou Turkijes aartsvijand Cyprus toetreding met een veto kunnen blokkeren. En dat is nog niet alles. Asieladvo caten volgen de Brusselse onderhan delingen op de voet. Het plan nu: de Turken nemen migranten die illegaal naar Europa zijn gekomen terug, als EU-landen daarvoor in de plaats er kende Syrische vluchtelingen uit Turkse vluchtelingenkampen opne men. 'Eén op één'. Het creëren van zo'n legale route moet de boottoch ten nog onaantrekkelijker maken. Pro bleem: terugsturen naar Turkije is ei genlijk in strijd met internationaal tal - zo'n twintig keer meer vluchte lingen op dan Europa in de progno ses gaat doen. „Turkije doet dus al maandenlang heel veel", sust Rutte. De premier zal vandaag in het de bat nog de meeste moeite hebben om de groeiende scepsis weg te nemen dat het plan überhaupt gaat werken. Van de eerdere, grote Europese vluch- telingendeal (de verdeling van 160.000 Syriërs over Europa) komt nauwelijks iets terecht. Hotspots om vluchtelingen te registreren? Werken amper. En wat gebeurt er als er straks alternatieve routes ontstaan naar Eu ropa, via Italië bijvoorbeeld? Of zelfs via Rusland? Deze deal gaat bovendien vooral over Syriërs. Wat te doen met Afgha- nen of Eritreeërs die in Turkije achter blijven? En dan morrelt Turkije nu ook al aan de deal op zich. Zo zei een minis ter vorige week dat het aantal vluchte lingen dat Turkije terug zal nemen 'hooguit tienduizenden, geen miljoe nen' zal zijn. Zijn de afspraken nu al niets meer waard? Bij de coalitiepar tijen deelt men veel van die zorgen, bezweren ingewijden. „Maar je moet ergens beginnen met het repareren van een dak dat lekt." recht en verdragen. Deportatie, klinkt het zelfs in linkse partijen. Het foefje is nu dat Griekenland een deal maakt met Turkije, zodat het vanaf de Griekse eilanden toch kan. Zelfs dan betwijfelen mensenrechtenorga nisaties en juristen of de deal in de haak is. Binnen de coalitie ziet men slechts de noodzaak. „Straks staan er 100.000 mensen in de modder bij de hekken aan de grenzen van Oost-Eu ropa. We moeten iets." Pijnpuntje is het toegezegde geld. Was er al 3 miljard euro beloofd voor de hulp aan vluchtelingen in Turkije, vrijdag verdubbelde dat bedrag in eens. Premier Rutte sust voor elke mi crofoon dat hiervan geen euro naar de Turken gaat, maar dat is niet het beeld dat beklijft bij de oppositiepar tijen. In november zegden de Türken al toe om in ruil voor geld de vluchtelin- genbootjes tegen te houden, maar dat kwam niet van de grond. „En nu willen ze nog eens 3 miljard extra, ter wijl ze zich toch al niet aan de afspra ken houden", zegt PW-leider Geert Wilders. In het kabinet verbaast men zich juist weer over dat wantrouwen naar de Turken. Het land neemt im mers - omgerekend naar inwoneraan- 'Turkije doet al maandenlang heel veel aan het probleem van de vluchtelingen' 'Rutte heeft Europa in de uitverkoop gedaan' door Tobias den Hartog Mark Rutte premier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4