I 5 Je buurt draagt ook bij aan je overgewicht LEESTIPS Kijk goed, wees oplettend Scheld en schreeuw als dat nodig is Spotlight onderzoek Mensen die de buurt waarin ze wonen positiever ervaren, bewegen meer en eten minder ongezond pun üe+ Vein -p>'. mijn medisch team en een eventu ele geliefde. Ik zou best een partner willen, al ben ik niet actief op zoek. Mijn lichamelijke transitie is er in elk geval geen belemmering voor. Ik wil iemand waar ik het fijn mee heb en waar ik lol mee kan maken, dan komt het fysieke vanzelf, net zoals bij elke andere liefdesrelatie. Verder gaat het niemand iets aan hoe het er in mijn broek uitziet. Dat vraagje niet, aan niemand! Een andere rotvraag vind ik: 'Ben je al omgebouwd?'. Hoezo, ik ben geen huis hoor, geen object!" „Ik zie het allemaal wel, ik pin mezelf niet vast op verwachtingen. Ik denk niet te ver vooruit, dat is een erfenis van mijn depressies. Stap voor stap probeer ik mijn weg te vinden. Niet teleporteren naar later, maar stilstaan bij het nu. Dat vind ik belangrijk, anders heb je niks aan de herinneringen. Ik wil me bewust zijn van een erva ring, ervan leren, ervan genieten. Zoals van de tortels op mijn bal kon, het mooie licht tijdens een wandeltocht of die vissende ijsvogel in de sloot. Als je openstaat voor kijken, dan zie je pas echt. Dat lukt niet met continu muziek in je oren en je mobiel in je hand. Mensen zouden veel oplettender kunnen zijn, ook naar mij. Nog steeds word ik wel eens aangespro ken als mevrouw en dat terwijl ik me kleed en kap als een man en me expres maar af en toe scheer. Doe je oogkleppen af! Mijn antwoord is altijd even kort als helder: 'Zeg maar gewoon me neer, hoor'. Een poos lang droeg ik extreem mannelijke kapsels en kleding, maar dat hielp niets. Ik voelde me er alleen maar ongemak kelijk bij. Kennelijk klopt het dan niet en dus volg ik nu gewoon mijn eigen smaak." „Van pesten, discriminatie of afkeu ring heb ik nauwelijks last, dat valt me reuze mee. Dat was vroeger wel anders. Was ik toen maar niet zo timide en onzeker geweest. Ik heb echt moeten leren datje duidelijk mag zijn, je mag uiten. Had ik toen maar durven zijn wie ik was, mijn grenzen durven aangeven. Had ik maar... Wees boos, scheld en schreeuw als dat nodig is. Tegenwoordig maakt het me niks meer uit als ze me raar vinden. Dan is dat hün probleem, hün bekrom penheid. En aan mensen die me vragen hoe het nou voelt om transgender te zijn, leg ik het zo uit: 'Stel je voor, je bent een vrouw, maar op een ochtend word je wakker en heb je ineens een baard, borsthaar, een kast vol mannenpakken... en ieder een spreekt je aan met meneer. Zo dus." Niet alleen je leefpa troon draagt bij aan overgewicht. Waar je woont en hoe die buurt eruitziet, tikt ook aan, zo blijkt uit onderzoek van de VU. Hoe de opzet van een wijk obesitas voorkomt. Staat jouw huis in een ver- keersonveilige buurt met winkels verderop? Of woon je in een omgeving die uit nodigt om te wandelen, met winkels en goed on derhouden fietspaden? „Je buurt verklaart veel over je leefstijl en je ge zondheid. Dat blijkt wel uit ons Spotlight-project in zestig buurten in vijf Euro pese landen," zegt epidemi oloog Jeroen Lakerveld van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam. „Ruim 50 procent van de Europeanen kampt met overgewicht of zelfs obesi tas. We weten dat de bewo ners van buurten met een laag gemiddeld inkomen een ongezondere leefstijl hebben. Ze eten minder groenten en fruit en consu meren meer suikers. Ze zijn dikker dan mensen die in buurten wonen waar het gemiddelde inkomen hoger ligt." „We hebben gekeken naar de oorzaken van overge wicht in telkens twaalf buurten in de Randstad, Gent, Londen, Parijs en Boedapest. Mensen die hun woonomgeving posi tiever ervaren, bewegen meer en eten minder onge zond. Laagopgeleide men sen ervaren hun buurt minder positief. Dat komt deels omdat het er minder mooi is ingericht. Er is minder groen in de buurt en huizen zijn minder goed onderhouden." „We hebben met een vra genlijst duizenden bewo ners uitgebreid onder vraagd. Op grond van hun lengte en gewicht konden we uitrekenen of sprake was van overgewicht. We hebben vervolgens Google Street View gebruikt om in die zestig buurten rond te kijken. Hoe goed zijn de trottoirs? Staan er auto's op de stoep geparkeerd? Kun je er veilig fietsen? Wat voor soort winkels zijn er? Zie je veel graffiti in het straatbeeld? Tref je veel groen aan? Al die ge gevens en indrukken zijn verwerkt en gekoppeld aan de leefstijl van buurtbewo ners." „Het is praktisch niet mo gelijk om al die zestig buurten te bezoeken en de bewoners nog uitgebreider te ondervragen. Met die beperkingen hebben we in het onderzoek moeten werken. Maar hoe een buurt feitelijk is ingericht, dat hebben we goed kun nen zien." „Het onderzoek bevestigt dat meer wordt bewogen in buurten met fietspaden, mogelijkheden om te recreëren en andere bewo- nersvriendelijke voorzie ningen. In de Randstad fietst 71 procent van de mensen regelmatig, tegen bijvoorbeeld 13 en 14 pro cent in respectievelijk Pa rijs en Londen. Dat komt door de bruikbare fietspa den, mensen kiezen dan sneller voor de fiets. Hier mee kunnen beleidsma kers rekening houden in de strijd tegen overge wicht. Zo bereik je grote groepen tegelijk." 'Leer er mee leven', wil iemand met chronische pijn niet horen. Artsen en pyschologen blijven zoeken naar oorzaken. Voor dys- lectici is er een nieuw handboek. D\ .:ai: dinsdag 15 maart 2016 ■ESatl Wat gaf u aanleiding om zestig Europese buurten te onderzoeken? Hoe verklaart u dat mensen met hogere inkomens door gaans slanker zijn? Bewoners van buurten met een laag gemiddeld inkomen hebben een ongezondere leefstijl, foto dreamstime Hoe heeft u vastgesteld dat overgewicht en een buurt verband met elkaar houden? 44 Conclusies trekken aan de hand van Street View? Wat leert uw Spotlight project ons? JMRNOUD KUITERS Vrijhei niï li - DYSLEXIE DIT IS DYSLEXIE Hoe eerder iemand met dys lexie wordt geholpen hoe beter, daarom schreef psy choloog Aryan van der Leij dit handboek voor onderwij zers, ouders, onderzoekers en dyslectici zelf. Lannoo Campus, 24,99 VRIJHEID VOOR GEVORDERDEN Is vrijheid de afwezigheid van grenzen of gaat het juist om het afbakenen ervan? Politiek econoom Paul Teule houdt het be grip tegen het licht. Boom, 19,90 PIJN HET BREIN De oorzaak van chroni sche lijkt niet altijd te ach terhalen, maar Annemarieke Fleming en Joke Vollebregt vinden die in de hersenen. Zonder brein geen pijn. Prometheus, 17,95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49