fr K 7/10 10-25°/. 0 HART ZIEL I 3 0 last van depressieve DIEKSTRA it De meesten van ons hebben wel dezelfde trauma's als echte kunstenaars, maar niet de talenten Èt ONTSPANNEND PRIJS KWALTET END OORDEEL deze vrouwen hun kind zien, roept dat herinneringen op aan die ang stige bevalling." Aangevallen Koster schreef haar boek om moe ders te helpen en om hulpverleners te attenderen op de impact van een geboorte. „Vrouwen komen er vaak pas later achter dat de bevalling de oorzaak is van negatieve stemming of psychische klachten. De controle is dan al geweest. Artsen en verlos kundigen voelen zich soms aange vallen als een bevalling als traumatisch is ervaren, ze zijn bang voor klachten en kijken er vooral beroepsmatig naar. Zo kan in hun optiek de geboorte normaal zijn ge lopen, terwijl de vrouw duizend doden is gestorven. In mijn boek schrijft iemand dat ze een knip krijgt, zonder dat ze is gewaar schuwd. Misschien een logische handeling voor een arts, maar niet voor haar." En zo kan een bevalling nog lang spoken in het hoofd van de moeder. Koster omschrijft het als een strandbal die je onder water probeert te duwen en die telkens weer komt bovendrijven. „Ik wil deze vrouwen laten zien dat ze niet de enigen zijn en dat er hulp is. Overigens ook voor mannen die zich niet kunnen losmaken van de angst in de ogen van een verlos kundige of omdat ze niets konden betekenen voor hun vrouw." Het is een taboe psychisch last te hebben van de geboorte van je kind, zegt ook Mijke Lambregtse- Van den Berg, zwangerschapspsy chiater aan het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam en voorzit ter van het Landelijk Kenniscen trum Psychiatrie en Zwangerschap. „Omdat je een beloning hebt: een baby." Ze wijst op de vicieuze cirkel waarin kraamvrouwen met trauma tische bevallingservaringen kunnen Cijfers terechtkomen. „Zo'n moeder is emotioneel, slaapt minder goed, is sneller geprikkeld en kan haar hui lende baby moeilijker kalmeren. En daarmee krijgen zowel het kindje als zijzelf een slechte start." Vrouwen zijn sterk en kwetsbaar tegelijk als ze baren, zegt de be kende verloskundige Beatrijs Smul ders. Ze gruwt ervan als vrouwen tijdens de bevalling in het zieken huis tien mensen aan hun bed krij gen die ze niet kennen. „Ik pleit ervoor dat een zwangere door hooguit twee verloskundigen wordt begeleid," zegt ze. „En dat ze veel aandacht en liefde krijgen." Smul ders schrijft een boek over de in vloed van seksueel misbruik op de bevalling. „Vaak komt verstopt ver driet, de pijn en de angst terug door een bevalling. 30 procent van de vrouwen heeft nare seksuele er varingen en kan angstig een beval ling ingaan. Als je deze vrouwen niet goed begeleidt, krijgen vrou wen trauma op trauma." Mijn zoon is nu 9 jaar en ik heb nooit teruggedacht aan die 27 uur in de hel. Toch had ik graag een verloskundige aan mijn bed gehad die had gezien waar mijn diepe angst zat: weer een kind te verlie zen. René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Elke ochtend staat René Diek sti a op met de 'Matthaus Passion'. I let raakt hem hoe kunstenaars schoonheid weten te scheppen uit pijn. Matthaus-Passion opzetten. Al twintig jaar lang. En elke ochtend weer ontroert die muziek me, brengt me in een gees testoestand van verhoogde emotionele kwetsbaarheid. Alles raakt dieper, inten ser. En elke ochtend weer besef ik met absolute zekerheid dat de componist, Jo- hann Sebastian Bach, niet eenvoudig weg het lijdensverhaal van Christus heeft willen vertolken. De Matthaus- Passion is de schepping van een man die met behulp van dat verhaal, het verhaal van zijn eigen lijden, zijn eigen levens- wonden, hoorbaar, herkenbaar en han teerbaar heeft gemaakt. Voor hemzelf, maar dankzij het gewicht van zijn talent (het Latijnse talentum betekent 'ge wicht') zo universeel, dat ook anderen daarin hun levenswonden terugvinden. Elke ochtend weer raak ik onder de indruk van dit bijzondere gegeven: dat het men gen van lijden en talent zo veel ontroe ring en schoonheid kan voortbrengen. Schoonheid die pijn doet omdat het pijn oproept. Maar ook schoonheid die troost en verbindt. Bach moet geweten en be doeld hebben dat als men sen in kerk of concertzaal naar zijn Matthaus-Pas sion luisteren - velen zullen dat in deze weken voor Pasen weer doen - ze met elkaar verbon den raken, een wezen lijke ervaring delen. De mu ziek raakt hun eigen wonden aan, roept daarom pijn op. Maar door haar schoonheid, of eigenlijk door de gelijktijdige ervaring van pijn en schoonheid, troost ze ook. Legt ze om de pijn een band van hoop. Wie ondanks zijn of haar pijn schoonheid ervaart blijft in verbinding met hoop, met leven, met toekomst. Een merkwaardige tegenstrijdigheid: lijden als grondstof voor schoonheid, voor troost, voor ver- bondheid met het leven en de kunste naar als vormgever. Het is daarom dat wij, gewone mensen, kunstenaars nodig hebben. De meesten van ons hebben wel dezelfde trauma's als echte kunstenaars, maar niet dezelfde talenten. Maar als ie mand die onze pijn deelt, de gave bezit daaruit iets te scheppen dat ook onze pijn aanraakt en tegelijkertijd de erva ring van schoonheid en verbinding ver schaft, tilt die ons uit onze pijn op. Zoals een van mijn patiënten ooit zei: zolang ik schoonheid kan ervaren wil ik leven. dinsdag 15 maart 2016 GO Een korte massage met dit ding heeft meteen effect. Assistentie is gewenst. Je kunt dit niet goed zelf doen. En een hoofdmassage geeft niet dezelfde ontspanning als massage van je hele lijf. Voor een paar euro te koop bij drogisterij of soortgelijke zaak. Metaal is niet goed voor je haar. Waarom niet een ander materiaal gebruikt? Leuk voor erbij. Tintelingen van kruin tot stuitje, foto dreamstime van de vrouwen die voor het eerst een kind krijgt, kijkt drie jaar later met een negatief ge voel terug op de bevalling. Na een tweede of derde kind, is dat een op acht. van de moeders heeft angst klachten in het eerste jaar. Omdat ze er niet over praten, valt het artsen meestal niet op. ah Bij I tot 3 procent van de moe- ders wordt posttraumatische stress stoornis gediagnosticeerd. Zeven op de tien vrouwen heeft kraamtranen in de eerste twee weken na de bevalling. a i van de jonge ouders (J heeft in het eerste jaar gevoelens. 7 procent van de vrouwen heeft twee jaar na de beval ling nog last van chronische pijn, dat zijn jaarlijks tien duizend vrouwen. BRON: DIANA KOSTER Perfecte bevallingen bestaan niet, Diana Koster, Lannoo 24,99 Troost Het is elke ochtend het eerste wat ik doe wanneer ik me aan mijn bureau zet. De -^Reageren? Mail naar harfenziel@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47