Een grote hand m et lange nagels 0 0 KRAAMVROUW MET 2 I HART# Lekker in balans Een op de vier vrouwen houdt een bevallingstrauma over aan de geboorte van haar kind. Dat past niet in het plaatje van die hlije, roze wolk die iedereen verwacht. Verloskundige Diana Koster steunt moeders met het boek 'Perfecte bevallingen bestaan niet'. Bevallen De gangbare opvatting is datje niet klaagt over je bevalling. Oorlog, dat is erg. Of een auto-ongeluk Beroer je hersenpan met de Orgas- matron voor tintelingen van kruin tot stuitje. Een magisch apparaat dat ook te gebruiken is als toupeerkam. Bij gebrek aan een soortnaam noem ik het mijn verknipte garde. Het is ook een gek ding, dit hoofd- massagewerktuigje. Het wordt verkocht onder de merknamen Orgasmatron en Ting- ler, dan heb je een idee van het gevoel dat het geeft. Tintelingen van kruin tot stuitje, als een ander het doet tenminste. Jezelf een hoofdmassage geven met dit ding vind ik niet ontspannend en onhandig bovendien. Instructiefilmpjes op YouTube komen niet verder dan het advies 'doe watje fijn vindt' en 'pas op je ogen'. Ie mand zegt: 'Zie het als een grote hand met lange nagels.' Ik zet het ding op mijn hoofd, duw de stange tjes voorzichtig in mijn haar en beweeg langzaam op en neer. Elektrificerend! Kip penvel. De spanning glijdt van mijn schou ders maar algauw maakt het gelukzalige gevoel plaats voor kramp in mijn boven arm. Ik ga dit niet vol houden, dit gefriemel boven mijn hoofd. Hulp! In stilstand blijkt de verknipte garde overi gens een goed medi cijn tegen hoofdpijn. De zachte druk van de puntjes op mijn hoofd geeft verlichting en lijkt het zo, of is dit werktuig eigenlijk een bliksemafleider? HELDEREN PRAKTISCH MOTIVEREND TEKST SANNE VAN DER KOLK I ILLUSTRATIE WENDY VAN SANTEN EN HANS BOLLEURS Ik ga dood, riep ik na ruim 25 uur bevallen. Voor mijn gevoel was daar geen woord aan gelo gen. In de uren ervoor was alles misgegaan wat mis kon gaan. 'Patiënt is niet meer te moti veren,' noteren de verpleegkundi gen in mijn verslag. 'Ligt radeloos in bed.' Na 27 uur wordt mijn smeekbede om een keizersnede ein delijk verhoord. Kort daarop heb ik een gezonde zoon in mijn armen. We zullen er alles aan doen om je bevalling zo aangenaam mogelijk te laten verlopen, drukte mijn gynae coloog me aan het einde van deze zwangerschap op het hart. Een jaar eerder had ik een dochter op de wereld gezet die een uur later in mijn armen overleed. Ze heette Ela- noor en had het zeldzame Jarcho- Levin syndroom. Haar hartje zat aan de verkeerde kant, ze had geen maag, geen darmafvoer, haar lon gen konden niet goed rijpen, ze had een bocht in de wervelkolom, haar ribben waren krabvormig en ze had geen nek. Ons pasgeboren kindje begraven was vreselijk zwaar. Risico Bij een volgende zwangerschap was 25 procent risico op herhaling. We durfden het aan. En zo lag ik na een zwangerschap van 42 weken weer in het Leids Universitair Me disch Centrum. Klaar om een ge zonde zoon te baren. Ik meldde me 10 oktober om negen uur 's avonds met de eerste weeën. De volgende ochtend om 6 uur werd de beval ling ingeleid omdat het niet op schoot. Het gevolg: ondragelijke weeën. Ik smeekte om een ruggen- prik. Die kreeg ik pas uren later, en die werd verkeerd gezet. Ik heb ge schreeuwd, gescholden en gehuild. 27 uur na de eerste wee, op 12 okto ber om zeven minuten na midder nacht, was daar, dankzij die zo gewenste keizersnede, Boris. Een jongetje van bijna 10 pond. De drukknoopjes van zijn berenpakje maat 56 schoten open toen ik hem in mijn armen kreeg. Volgens de gynaecoloog, die ach teraf haar excuses aanbood, was dit wat je noemt een traumatische be valling. Ik wimpelde haar af: we hadden een gezonde zoon. Wat is 27 uur op een mensenleven? Ik wilde niet moeilijk doen. Niel klagen En daar zit hem de crux, zegt Diana Koster, verloskundige, coach en schrijfster van het boek Perfecte be vallingen bestaan niet. „Vrouwen krijgen vaak te horen: Je krijgt er toch een mooi kind voor terug? Of: je ziet er toch goed uit? Of: Nou, de bevalling van de buurvrouw was erger hoor. De gangbare opvatting is dat je niet klaagt. Oorlog, dat is erg. Of een auto-ongeluk." Maar de werkelijkheid is anders, zegt Koster. Een op de vijf pas be vallen vrouwen heeft depressieve gevoelens, die deels kunnen wor den veroorzaakt door een ingrij pende baarervaring. Ze hebben het idee te hebben gefaald, ze hebben nare herinneringen aan de beval ling of het gevoel niet te zijn ge- hoord. Of ze voelen zich compleet overvallen omdat hun kindje te vroeg werd geboren. Koster is een van de weinige verlos kundige coaches die vrouwen on dersteunt na een naar kraambed. Voor haar praktijk bestaat een wachttijd van zes maanden. De gevolgen van een vervelende be valling moeten niet worden onder schat, zegt Koster. „Sommige vrouwen voelen zich lange tijd ver drietig, angstig, opgejaagd, ze heb ben concentratieproblemen, ervaren een leegte of hebben nacht merries. Ze mijden het liefst alles wat met zwangerschap en bevallen heeft te maken. Ze gaan liever niet op kraambezoek en durven soms geen nieuwe zwangerschap aan. Anderen kunnen na hun verlof niet aan het werk. Zo'n ingrijpende er varing kan gevolgen hebben voor de relatie met de partner of de hechting met de baby. Elke keer als dinsdag 15 maart 2016 GO MEREL DADO Geen toeters en bellen. Je kunt dit niet verkeerd doen en er gemakkelijk zelf achter komen wat voor jou werkt. Ik mis een goede Instructie. Zitten er drukpunten op mijn hoofd die ik kan raken om nog meer effect te krijgen? Even uit de kast pakken voor kortetermijnontspanning kan altijd en je kunt er een ander een plezier mee doen. Mijn haar is getoupeerd. Alleen geschikt vóór een wasbeurt dus. trauma 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46