Schrijven wordt ineens een serieuze hobby Haven van Antwerpen bouwt nieuw havenhuis ZEELAND 11 Nieuwbouw getekend door tegenslagen, maar Gemeentelijk Havenbedrijf krijgt hoe dan ook een hoofdzetel met uitstraling. Wie het afgelo pen jaar wel eens over de ring van Ant werpen is gere den, kan het niet ontgaan zijn. De skyline van 't Stadt - zoals Antwer penaren hun stad liefkozend noe men - is aan de noordzijde dras tisch veranderd. Een gebouw in de vorm van een kolossale dia mant tekent de horizon. Het is een deel van het nieuwe havenhuis van het Gemeentelijk Havenbedrijf Antwerpen. De ha ven van Antwerpen groeit al jaren en wordt daarmee steeds belangrij ker voor de Belgische economie. Het havenbedrijf is nu nog geves tigd in een weinig opvallend, wit kantoorgebouw bij het Museum aan de Stroom (MAS) aan de En- trepotkaai. Met de noordelijker ge legen nieuwbouw aan het Katten- dijkdok krijgt de haven een hoofd zetel die beter bij haar status past. De stadsvernieuwing in het noor den van Antwerpen krijgt er bo vendien een impuls door. Het ont werp dateert al van 2009. De Brit se toparchitecte Zaha Hadid won dat jaar de wedstrijd die het haven bedrijfhad uitgeschreven. Ze is niet van nul af begonnen. Aan het Kattendijkdok stond al de oude brandweerkazerne van de haven, een klassiek barok gebouw uit 1922. Een eis was dat alle ongeveer vijfhonderd havenmedewerkers op één locatie samengebracht kun- Antwerps havenbedrijf toont met vormgeving nieuw hoofdkantoor aan dat het vol zelfvertrouwen is. nen worden. Hadid ontwierp daar voor op de vroegere brandweerka zerne een grote constructie met veel glas en staal in de vorm van een diamant. Antwerpen is im mers dé diamantstad van Europa. De bouw begon in 2012 en had vorig jaar gereed moeten zijn, maar tegenslagen stapelden zich op, zoals wel vaker bij ambitieuze bouwprojecten. Instanties voor cultureel erfgoed en de brand weer stelden aanvullende eisen. Het havenbedrijf wilde ook een extra duurzaam, milieuvriendelijk gebouw. En tijdens de bouw kwam aan het licht dat de stalen constructie van de nieuwbouw zwaarder moest. De kosten zijn in middels opgelopen van 28 miljoen euro naar zo'n 50 miljoen euro. Het havenbedrijf, aannemer Inter- build en staalconstructeur Victor Buyck Steel zijn ook nog in juridi sche procedures verwikkeld over wie de extra uitgaven moet dra gen. De Vlaamse krant De Tijd meldde vorig jaar dat de eindafre kening zelfs kan oplopen tot 75 miljoen euro. Terwijl juristen en bestuurders bakkeleien, zijn de bouwvakkers wel met enige vertra ging doorgegaan. Volgens de laatste planning zal de nieuwste blikvanger aan de Antwerpse skyline dit najaar in ge bruik worden genomen. November 1918. Kaiser Wilhelm staat met veer tig wagons vol bezittin gen op het stationnetje van het Limburgse Eijsden te wachten of hij na een verloren oor log onderdak krijgt in Nederland. Met dit beeld was Wouter van Acker (27) uit Axel met zijn korte verhaal Zonder Kleren een van de vijf winnaars van de Boekenweek Schrijfwedstrijd. „Drie dagen er voor was het nog een van de machtigste mensen in de wereld. En nu was hij ineens... Ja, een asiel zoeker." In Zonder Kleren schetst Van Acker hoe keizer Wilhelm II zich moet voelen na een verloren oor log. De grote keizer die als een ge woon persoon 48 uur lang op een klein stationnetje moet wachten wat zijn lot is. Of ze hem nog wil len kennen in Nederland. Wouter had wel het idee dat hij een origi nele invalshoek had. „Ik was al leen onzeker over mijn schrijfstijl. De opdracht was dat het iets met Duitsland te maken moest heb ben maar verder mocht zo'n beet je alles. Het verhaal mocht niet langer zijn dan 500 woorden. Mijn verhaal is 440 woorden lang." Er werden 1300 korte verhalen met een Duits thema gestuurd. De redactie koos de beste vijftig, waarna de jury de vijf winnaars koos. Wouter was niet de enige Axe- laar die meedeed. Zijn jeugd vriend Jos Rouw stuurde ook een verhaal maar viel niet in de prij zen. Samen met Jos schreef Wou ter onlangs een bundel met reis verhalen. „We waren samen op reis in de Baltische staten en Fin land en de verhalen die we ge schreven hadden stuurden we ei genlijk voor de grap op naar een uitgever." De Belgische uitgever 'Ik zit een beetje in een spagaat. Enerzijds schrijven en anderzijds bestuurskunde' Beefcake was enthousiast. Voor het boek Terviseks loopt momen teel een crowdfundingsactie. „Jos en ik kennen elkaar van het Zeldenrust Steelant College. Als we samen met onze vriend Jo ris bij elkaar komen, schrijven we verhalen. Op een typemachine. De één schrijft een regel of vier en dan geeft hij de typemachine door aan een ander en zo ontstaat een verhaal. Dat is gewoon voor de leut." Maar wat gewoon voor de leut was, lijkt nu iets groter te groeien voor de Axelaar die in het dage lijks leven werkt aan zijn promo tieonderzoek Bestuurskunde aan de Leuvense universiteit. „Ik zag schrijven altijd als een leuke hobby maar ik begin het nu steeds meer als een serieuze hob by te zien. Ik zit een beetje in een spagaat. Enerzijds schrijven en an derzijds bestuurskunde. Ik ga kij ken wat er mogelijk is." Met het winnen van de Boeken week verhalenwedstrijd kreeg hij een masterclass van Anne Vegter, de huidige dichter des vaderlands. „Dat was echt heel leuk om te doen. Anne is natuurlijk een dich teres. We hebben mijn verhaal ook echt zin voor zin bekeken. Naar ieder woord. Waarom ik nou precies dat woord gekozen had. Over de insteek van mijn verhaal was ze heel positief. Alleen vond ze wel dat de 'je'-vorm in mijn ver haal een afstand gaf die niet nodig was geweest." De vijf winnende verhalen zijn deze week dagelijks om 11.15 uur te horen op NPO Radio 4, voor zien van muziek en voorgelezen door een bekende acteur of au teur. Het verhaal van Wouter van Acker wordt donderdag voorgele zen door Jeroen Krabbé. Donderdagavond is Wouter te zien in het tv-programma Iedereen schrijft op NPO2. DINSDAG 15 MAART 2016 Diamant siert skyline 't Stadt Antwerpen door Harmen van der Werf Het nieuwe hoofdkantoor van het Gemeentelijk Havenbedrijf Antwerpen, foto Camile Schelstraete door Cuido van der Heijden Wouter van Acker uit Axel schreef Zonder Kleren; een van de winnende verhalen voor de Boekenweekwedstrijd. Wouter van Acker winnaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39