Vmbo'ers strijden op Neeltje Jans fENDH ZEELAND 9 Transport van waterstof over de weg tot 80% terugdringen ker in West-Europa, onze positie behouden en duurzamer gaan werken, dan moet je daarmee aan de slag." De Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone kan daarin vooroplopen dankzij een 'toevalligheid'. Voor de aanvoer van gas naar de warmkrachtcentrale Elsta bij Dow is ooit een leiding aange legd, maar die wordt niet benut. Deze leiding kan nu met wat extra investeringen gebruikt gaan worden voor de levering van waterstof door Dow aan ICL-IP (voorheen Broomchemie) en Yara. Voordelen De voordelen zijn legio. Yara kan waterstof gebruiken voor de productie van ammoniak, een basisstof voor kunstmest. An ders is daar gas voor nodig. De eerste fase van het uitwisselings project levert al een besparing op vergelijkbaar met het gasver bruik van zo'n drieduizend ge zinnen. Het voordeel voor ICL-IP zit hem er vooral in dat het transport van waterstof over de weg met zeventig tot tachtig procent wordt teruggedrongen, wat de veiligheid vergroot. De uitstoot van het broeikasgas CO2 wordt ook nog beperkt met 20.000 tot 40.000 ton, wat neer- komt op de warmtevraag van tien- tot twintigduizend men sen. CC besparing van 20.000 tot 40.000 ton Het bedrijfsleven verdient aan het uitwisselingsproject. Van Beek steekt dat niet onder stoelen of banken. „Willen we zoiets doen, dan moet er wel een verdienmodel onder lig gen." Maar het gaat wat hem be treft verder. „Voor de toekomst van de chemiesector en dus voor de werkgelegenheid van vele dui zenden mensen is dit soort sa menwerking van levensbelang." Cokesfabriek Nieuw is het over en weer ge bruiken van eikaars (rest) stoffen overigens niet. Bij de eerste steenlegging voor een nieuwe Ureum 8-fabriek bij Yara Sluis kil riep algemeen directeur Jon Sletten het ontstaan van het be drijf in herinnnering. De in 1911 opgerichte Cokesfabriek had cokesgas 'over'. Dat gas kon uit stekend worden gebruikt voor de productie van kunstmeststof fen. Zo is de verre voorganger van Yara, La Compagnie Néerlan- daise de l'Azóte (CNA), in 1929 ontstaan, een investering van het Italiaanse concern Montecati- ni. Uit dat concern is de bouwer van de nieuwe Ureum-fabriek, Tecnimont, voortgekomen. Zo is die cirkel ook weer rond. Er zijn elf verschillende wedstrijd richtingen, zoals tuinaanleg en voertuigtechniek. 123 scholen uit alle windstreken van Nederland schreven leerlingen in voor Skills Talents. Na voorrondes leverde dit uiteindelijk voor elke provin cie vakteams van elk drie leerlin gen op. Het provincieteam dat ge middeld het beste presteert, mag zich een jaar lang Skills Talents Kampioen noemen. De provincie Gelderland is titelverdediger. Zeeland staat in de finale met 33 leerlingen van Edudelta Goes, het Calvijn College en Stedelijke Scholengemeenschap Nehalen- nia. Samen maken zij als team een fictieve tv-studio. Elk vak team heeft een eigen taak. Bloe misten zorgen voor de aankle ding, leerlingen van Zorg en Wel zijn stylen de acteurs, technici re gelen licht en geluid, de horeca- crew zorgt voor de catering en de vormgevers maken promo's voor de programma's. Woensdagavond vindt een ope ningsceremonie plaats. De ope ning - met een dansoptreden door studenten van de dansoplei ding in Breda - wordt gepresen teerd door cabaratiers Katinka Pol derman en Laurens Joensen. De PZC online Twitter Advocaten Almelo @briedecassese 'Monster truck' #monstertruck. Wei nig niet aan te snap pen. Uw reactie Zeeland Geboekt Online Top 5 DINSDAG 15 MAART 2016 Zeeland op de kaart' Minister Henk Kamp tekent de Green Deal-overeenkomst voor de uitwisseling van waterstof, direct achter hem directeur Jon Sletten van Yara Sluiskil en helemaal rechts gedeputeerde Ben de Reu. foto Peter Nicolai VLISSINGEN. Wie zijn de beste vm bo'ers van Nederland? Dat wordt donderdag 24 maart duidelijk als 302 leerlingen strijden op Neeltje Jansen tijdens de nationale finale van Skills Talents, de vakwedstrij den voor laatstejaars vmbo'ers. Katinka Polderman presenteert de opening van de nationale finale van Skills Talents, archieffoto Mechteld Jansen Nieuwswaardige, bijzondere of gewoon mooie foto gemaakt? Stuur hem in en zie uw foto te rug op onze website, in de krant of onze socialmedia-plat- forms. Bij eventuele publicatie zal uw naam vermeld worden. Ga naar www.pzc.nl/foto Op de eerste procesdag van het montertruckdrama in Haaksbergen werd volop get- witterd. Advocaten in Almelo reageerden onder meer op het feit dat een ambtenaar verklaar de niet te weten wat een mon stertruck was. Dinsdag gaat het proces verder. 'Het is toch frappant, hoeveel politici aan geheugenverlies lij den', schrijft Piet onder het be richt over oud-minister van Bui tenlandse Zaken Ben Bot, die zegt dat hij nooit iets te maken heeft gehad met de Hedwige- polder. Hij ontkent wat er in NRC Handelsblad heeft gestaan. BvS stelt daarom de vraag: 'Wat kunnen we, wie mogen we nog geloven in dit dossier.' Zeelandgeboekt nodigt u uit om in deze Boekenweek naar de literaire avond met Franca Treur te komen. Morgen vanaf 20.00 uur is ze te gast in de bi bliotheek van Goes. De uit Me- liskerke afkomstige schrijfster heeft een sterrenregen over zich uitgestort gekregen, literai re recensenten (Volkskrant, NRC, De Morgen) waren bijzon der te spreken over haar bundel X Y. Daarin biedt ze korte ver halen, zo uit het leven gegre pen. Verhalen, die ook nieuws gierig maken naar het leven van de schrijfster zelf. pzc.nl/zeelandgeboekt 1. Overstap naar andere bank beperkt financiële risico's plan Perkpolder 2. Kraker 'past met bedrijf pri ma' op Vlissingse kenniswerf 3. Man (37) uit Borsele overle den bij ongeval in Baexem 4. Ben Bot: 'Ik heb nooit iets met de Hedwigepolder te ma ken gehad' 5. Vermiste Carmen Maenhout (15) mogelijk in Sittard Kijk op www.pzc.nl of O GPpzcredactie ti facebook.com/depzc -c @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37