Europa praat over Thermphos Adli 'iiuMiy Justitie wil geen lagere straf omdat verdachte weigert mee te werken Zeeuws-Vlaamse industrie loopt voorop h i FZC De chemische bedrijven Dow Terneuzen, Yara Sluiskil en ICL-IP Terneuzen zetten gisteren de eerste concrete stap op weg naar meer samenwerking. „Veelbelovend", vindt voorzitter Anton van Beek van de Raad van Bestuur van Dow Benelux, „er zit weer muziek in Zeeland." 8 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0130010 vragen aan gedeputeerde Ben de Reu. Hij spreekt dinsdag in het Europees Parlement. „Regelmatig gaan Gedeputeerde Staten naar Brussel. Bijzonder van daag is dat op verzoek van PvdA- Europarlementariër Agnes Jonge- rius een hoorzitting wordt georga niseerd over de sociale gevolgen van internationale handel. Ze wil in kaart brengen of het internatio nale handelsbeleid van de EU ba nen kost. Ik ben gevraagd om een bijdrage te leveren en te vertellen over wat is gebeurd met Therm phos en Euro-Mit Staal." „De Europese Commissie wil China de status geven van markt economie. Dat betekent een ver soepeling van een stuk of vijftig importheffingen. Het lijkt een dis cussie ver weg, maar we hebben in Zeeland gezien hoe groot de ge volgen van dat soort handelsbe- sluiten kunnen zijn." „Dat Europa niet alles moet weg poetsen onder de zegeningen van een vrijemarkteconomie. Omdat de Europese Commissie weigerde de dump van goedkope Kazach- staanse fosfor in Europa te verbie den, is Thermphos in Vlissingen- Oost failliet gegaan. Dat kostte 6oo banen. Bovendien zijn we in Zeeland opgezadeld met een mi lieuprobleem. En als we daarvoor aankloppen in Brussel, geeft Euro pa niet thuis. Ik wil mijn gram ha len." „Als ze handelsbesluiten neemt, moet Europa ook heel erg goed kijken naar de effecten op re gionale economieën. Want daar kunnen dat soort maatregelen rampzalig uitpakken." 'Europa moet kijken naar de effecten op regionale economieën' „Europa had de schade van Therm phos kunnen compenseren. Ze had fors in de regio kunnen inves teren. Brussel moet dat onder ogen zien. Kijk wat effecten zijn op regio's en compenseer die." Het is geen groot spraak van Anton van Beek. De che- miesector in de Zeeuws-Brabantse Delta, met name in Zeeuws- Vlaanderen, loopt voorop in Ne derland. Een persbericht dat vorige week verscheen, is wat dat be treft tekenend. Het ministerie van Economische Zaken en het Havenbedrijf Rotterdam maak ten bekend dat zij met de indus trie in Rotterdam en Moerdijk gaan werken aan clustervoming. Onder leiding van oud Shell-top- man Rein Willems is een actie plan geschreven. Willems is aan gesteld als aanjager. Hij moet er voor zorgen dat de samenwer king ook echt van de grond komt. „Al in 2013 zijn we hiermee begonnen", verwijst Dow Bene- lux-topman Van Beek naar de oprichting van het Smart Delta Resources-platform. Het plat form verenigt grote chemische bedrijven in Zeeland en West-Brabant en overheden. Het idee erachter is eikaars grondstoffen (resources) slim mer (smart) te benutten. Van Beek: „We zijn als bedrijf altijd bezig met onze concurren tiepositie, hoe wij die kunnen versterken. Samen kun je dat ook doen, door grondstoffen uit te wisselen tussen bedrijven. Grondstoffen kunnen daardoor een grotere economische waar de krijgen, waardoor je boven dien een positieve bijdrage kunt leveren aan het milieu." Green Deal Het is drie jaar later zover. Bij kunstmestfabriek Yara is giste ren het startsein gegeven voor de aanleg van een regionale wa terstofrotonde. Acht partijen, de bedrijven Dow, Yara en ICL-IP, Gasunie, Zeeland Seaports, de provincie Zeeland, Economisch Impuls Zeeland en het ministe rie van Economische Zaken, on dertekenden een Green Deal-overeenkomst. Het oogt vrij eenvoudig. De krakers bij Dow produceren wa terstof dat tot nu toe door Dow wordt gebruikt als verwarmings bron. Het wordt verbrand. Ter wijl Yara en ICL-IP er hoogwaar digere producten van kunnen maken. Eén en één is twee. 'Waarom is dat niet eerder ge beurd?', is de wellicht iets te voor de hand liggende vraag. „Omdat wij allemaal een an dere tak van sport bedrijven", geeft Van Beek als verklaring. „We hebben als Dow feitelijk niets met Yara of ICL-IP te ma ken. Wij bedienen verschillende markten. Maar al pratend kom je tot de ontdekking dat je wel veel voor elkaar kunt betekenen. En willen wij als chemiesector, ze- I I Daling energie- Jrj verbruik met 0,15 PJ per jaar I Jil ik 1111 Mi Van de K. werd tot vier jaar cel veroordeeld vanwege een poging tot afpersing van een tante. Die verdacht hij ervan geld uit de er fenis van zijn vader achterover te hebben gedrukt. In een service flat in Goes, waar de vrouw haar moeder bezocht, viel Van de K. haar in februari vorig jaar aan en bewerkte haar meerdere keren met een stroomstootwapen. Niet alleen werd hij daarvoor veroordeeld tot vier jaar cel, ook moet Van de K. nu pakweg ander half jaar extra de gevangenis in vanwege een eerder vergrijp. Die Een man uit Wolphaartsdijk moet anderhalf jaar extra de cel in. Zijn advocaat vindt de opeenstapeling van strafte veel. celstraf was voorwaardelijk opge legd, maar nu de 33-jarige man opnieuw de fout in is gegaan, moet hij de straf alsnog uitzitten. Die opeenstapeling gaat de advo caat van de verdachte echter te ver. Hij riep het gerechtshof op de straf naar beneden bij te stel len. De advocaat-generaal van het Openbaar Ministerie ziet daar geen aanleiding voor, zeker om dat de verdachte weigert mee te werken aan onderzoeken naar zijn geestelijke gesteldheid en ook de reclassering geen moge lijkheden ziet om hem te begelei den. Uitspraak over twee weken. 5 Europa discussieert over het ver soepelen van importregels voor China. De Reu spreekt over de ge volgen van internationale handel en wat mis ging bij Thermphos. door Jeffrey Kutterink "l Waarom spreekt u het Euro- -®- pees Parlement toe? Waarom nu? 3 Wat gaat u tegen het Europees Parlement vertellen? 4 Wat wilt u dat Brussel doet? 5 Welke les moet Europa trek ken? Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. 'Samen zetten wij door Harmen van der Werf Anton van Beek door Pieter van Klinken DEN BOSCH. Hoewel hij absoluut niet goed wil praten wat zijn cliënt heeft uitgespookt, vindt de advocaat van J. van de K. uit Wol- phaartsdijk wél dat zijn cliënt een veel te zware straf heeft gekre gen. Tegen die strafmaat richtte zich het door Van de K. ingestelde hoger beroep dat door het ge rechtshof in Den Bosch werd be handeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36