Grote Scole der stede Carillon blijft Veere splijten Wethouders overleven motie van wantrouwen Gymnasium van Nehalennia Scholengemeenschap viert jubileum WALCHEREN 7 De elite van Zeeland studeerde aan het Gymnasium Middelburg. Leerlingen en docenten vertellen over toen en nu. „Toegang was een soort geboorterecht." Schregardus: „Maar dat ze door de anderen worden omschreven als de 'stuudjes', hoor ik amper." Arend Verbeek, leerling 6vwo 2016: „Ik voel me een vwo'er. Dat ik Latijn en Grieks doe, is gewoon een keuze. Ik heb Frans laten val len. Iemand die wel goed is in Frans, is ook superslim." Doorzettingsvermogen Goedegebuure: „Ik wist als 12-jari- ge: als ik mijn hart wilde volgen en geschiedenis wilde studeren, dan moest ik naar het gymna sium. De rector zei wel: talent is één ding, doorzettingsvermogen is zeker zo belangrijk." Bart de Meer, leerling 6vwo 2016: „In de tweede en derde klas kregen wij twee vakken meer dan de rest. Je móest wel 'beter' zijn." Schregardus: „Wij leren ze taal te analyseren: niet wat er ongeveer staat, maar wat er precies staat. Van dat analytisch vermogen heb je in andere vakken veel plezier." Eva van Dijk, leerling 6vwo 2016: „Gymnasium is uiteindelijk het hoogt haalbare. Aan het einde van de streep heb je een ander diplo ma, met een extra aantekening." Jubileum Goedegebuure: „Er wordt wel een beetje vals gespeeld. Het gymna sium is niet meer zelfstandig. En eigenlijk was het in 2015." Schregardus: „Het voelt niet als mijn feestje, maar ik ben er wel trots op dat de school zo oud is." De naam van de school is in de loop der eeuwen enkele keren ver anderd. Feit blijft dat sinds 1365 Latijn wordt onderwezen in Mid delburg. En nu dus het 650-jarig bestaan van het Gymnasium Mid delburg gevierd kan worden. Het begint in 1365 met de 'Grote Scole der stede van Middelburch'. Twee eeuwen later, in 1574, wij zigt de naam in Latijnse School. In de Franse tijd wordt gesproken over Gymnase Illustre de la ville de Middelbourg. De school staat onder toezicht van de Academie in Brussel en de Universiteit van Parijs. In 1842 wordt daaraan een afdeling algemeen vormend on derwijs toegevoegd. Stedelijk Van Dijk: „De reünie, dat is meer iets voor oud-leerlingen." Verbeek: „We hebben vlaggetjes in de klas, dat wel." Ketels: „Ik hoop dat de aandacht ons zichtbaarder maakt. En er zo voor zorgt dat meer kinderen gym nasium kiezen." Gymnasium is vanaf dat moment de naam. Met de invoering van de Mammoetwet worden in 1969 de mulo, hbs en het Stedelijk Gymna sium samengevoegd tot de Stede lijke Scholengemeenschap. In 1977 verlaten de gymnasiasten de Latijnse schoolstraat. Aanvanke lijk komen ze als Stedelijke Scho lengemeenschap Middelburg te recht aan de Churchilllaan. Uit een nieuwe fusie in 1996 met De Wellinge ontstaat Nehalennia Ste delijke Scholengemeenschap Mid delburg. Het gymnasium is nu ge huisvest aan de Breeweg. Vrijdag 18 en zaterdag 19 maart is een reünie. Informatie: Facebook, 650 jaar gymnasium Middelburg. Ze hebben illustere voor gangers. Maar de gym nasiasten van Nehalen nia in Middelburg voe len zich niet verheven en gedragen zich zeker niet elitair. „Misschien soms, als grapje." Elitair Jaap Goedegebuure, Neerlandi cus en literatuurcriticus, leerling van 1960-1967: „Een eliteschool. Ik was als zoon van een belasting ambtenaar één van de drie in mijn klas uit de lower middle class. Verder waren het kinderen van burgemeesters, rechters, domi nees. Toegang tot het gymnasium was een soort geboorterecht." Elsbeth Schregardus, docent klas sieke talen op Nehalennia en leerling van 1970-1974: „In mijn tijd niet. Er waren veel kinderen van beter gesitueerden, maar ik heb niet het idee dat je beoor deeld werd op wat je vader deed. Mijn vader was zeevarende." Goedegebuure: „In de eerste ja ren voelde ik me niet zo senang tussen die kinderen uit de toplaag van de samenleving. Dat is goed gekomen toen ik ging schrijven voor de schoolkrant en hoofdre dacteur werd. Ik heb mezelf een positie verworven." Matthijs Loontjens, leerling 6vwo 2016: „Mijn ouders hebben mavo gedaan, meer niet. Afkomst telt echt niet meer. We vormen geen elite. We willen wel allemaal het beste uit onszelf halen." Vicky Kalverboer, leerling vwo6 2016: „Doorzetten, laten zien dat je iets kun halen. Of dat nu met studie is, of met sport." Stuudje Goedegebuure: „Ik ben door wei nig dingen in mijn leven zo ge vormd als door het Gymnasium Middelburg. Het was dé school van Zeeland en behoorde tot de vijf beste gymnasia van het land. Tegelijk was het een harde leer school. Eén docent zei letterlijk: wie niet mee kan, blijft langs de kant van de weg liggen." Marco Ketels, docent klassieke ta len: „Leerlingen zitten op Neha lennia gemengd. Dat gymnasias ten onderling een eigen sfeertje hebben, merk ik soms wel." MIDDELBURG. De Middelburgse wethouders Chris Simons en lo ir an Aalberts hebben gisteravond een motie van wantrouwen over- leefd.De oppositie eiste hun ver trek vanwege de grote proble men rond het project Waterpark Veerse Meer, maar de wethou ders behielden de steun van de coalitiepartijen. Volgens LPM, D66, SP en GroenLinks hebben Simons (pro- jectverantwoordelijke) en Aal berts (wethouder financiën en verantwoordelijk voor de ener giecentrale voor het park) het project niet meer in de hand. Ook hebben zij de raad onvol doende geïnformeerd over de problemen. Verder zijn aanbeve lingen van de Rekenkamer uit 2012 om meer grip te krijgen op het project, onvoldoende uitge voerd. De oppositie vindt dat een 'miskenning van de raad', die de aanbevelingen had overge nomen. In navolging van de Rekenka mer verweet de oppositie de wet houders tevens dat zij veel te op timistisch zijn over de afloop van het project. De bedrijven die betrokken zijn bij Waterpark Veerse Meer zijn failliet en de ge meente loopt voor bijna vijf mil joen euro risico. Opnieuw laaide de discussie fel op. Inzet: het ongenoegen van het stadsraadbestuur over de beslis sing van het Veerse college van B en W de nachtelijke carillonbespe ling uit te zetten en de ergernis van de Middenstandsvereniging Veere over de reactie van de stads raad daarop. De middenstanders voelen zich geschoffeerd en zeg den het vertrouwen in de stads raad per brief op. De MSV wil niet langer rond de tafel met de raad. Het voornemen van de Stadsraad - als reactie op het B en W-besluit - hard op te treden tegen verdere toeristische ontwikkelingen in Veere valt slecht bij de MSV. 'Dat toont geen enkel respect voor de belangen van ondernemend Veere' schrijft ze. „Het staat haaks op de afspraak die wij met elkaar gemaakt hebben. Het heeft zo Het 's nachts uitzetten van het Veers carillon blijft twistpunt. Ondernemers en Stadsraad staan tegenover elkaar. voor ons geen zin meer om met de stadsraad te praten" aldus MSV-voorzitter Paul Barendregt. Ook de Veerenaren in de zaal vlogen elkaar af en toe in de ha ren: termen als 'loopgraven betrek ken', 'dit gaat niet meer om het ca rillon, 'het zijn persoonlijke aan vallen' en 'een oude traditie is om zeep geholpen' kwamen voorbij. Duidelijk onderstrepend dat voor- en tegenstanders nog niet dichter tot elkaar komen. Wethouder René Molenaar legde de zaal uit dat het college de knoop juist heeft doorgehakt om verdere twee spalt in het stadje te voorkomen. Stadsraadvoorzitter Jan Paul Loeff: „Ik heb m'n vertrouwen in de de mocratie verloren. Wat gebeurt er straks bij belangrijker zaken. Wor den we dan weer genegeerd?" Op de vraag hoe nu verder antwoord de Loeff: „Het bestuur beraadt zich over wat hier besproken is DINSDAG 15 MAART 2016 Al 650 jaar de beste willen zijn Nehalennia Stedelijke Scholengemeenschap, locatie Breeweg, maart 2016. Gymnasium Middelburg, klas vwo6, foto Lex de Meester door Maurits Sep Gymnasium Middelburg, Latijnse Schoolstraat, maart 1928. foto ZB/Beeldbank Zeeland (Collectie Ten Kate-Zandijk) door Maurits Sep door Annemarie Zevenbergen VEERE. Zodra het Veers carillon ter sprake komt, lopen de emoties hoog op. Zo ook gisteravond tij dens de Stadsraadvergadering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35