Delmeco betrekt pand failliet Imtech Veilig douchen én blijven baden? c senZup Op beschuldiging Gery De Cloedt tegen de oud-minister valt veel af te dingen I ZEELAND 5 1 Oud-minister van Buitenlandse Za ken Ben Bot is in opspraak door een artikel in NRC Handels blad. Hij zou als lobbyist niet met open vizier werken. De krant spreekt van de 'methode Bot', die inhoudt dat hij als lob byist betrokken is bij dossiers die hij eerder als minister deed, en andersom. Daarbij worden na drukkelijk twee Zeeuwse dos siers genoemd. Twee jaar geleden zou Bot bij minister Liliane Ploumen (Bui tenlandse Handel) onverwacht een lans hebben gebroken voor de marinewerf van Damen Shi pyards in Vlissingen, terwijl hij als voorzitter van het Nederlands Gery De Cloedt, de eigenaar van de Hedwigepolder, ontstak afgelopen weekend in woede Instituut voor Meerpartijendemo- cratie en Radio Nederland We reldomroep een afspraak had ge maakt om te praten over de poli tieke situatie in Egypte. Damen zou daarna van Ploumen te ho ren hebben gekregen dat een der gelijke lobby niet op prijs wordt gesteld. Het is de andere kwestie die in Zeeland echt stof heeft doen opwaaien. Eind 2003 trad CDA'er Bot aan als minister van Buiten landse Zaken. In de maanden daarvoor was hij lobbyist bij het Brusselse kantoor Praaning Meines. Volgens partner Rio Praaning was de uitdieping van de Westerschelde een van de klussen die Bot daar op zijn bord je kreeg. Zijn opdrachtgever was de haven van Antwerpen. Bot zelf ontkent overigens zijn be moeienis met dat dossier, zowel tegenover NRC Handelsblad als tegenover de PZC. De redenering van NRC Han delsblad is, op ba sis van uitspra- ken van de voormalige Vlaamse premier Bart Somers, dat het al jaren voortslepende dossier dat 'voor spanningen zorgt tussen Neder land en België' in 'een stroomver snelling' kwam vanaf het mo ment dat Bot aantrad als minis ter. Begin 2005 werden immers de Scheldeverdragen gepresen teerd, waarin behalve het verdie pen van de vaargeul ook het on der water zetten van de Hedwige polder is afgesproken. Gery De Cloedt, de eigenaar van de Hedwigepolder die nog steeds alles op alles zet om de ontpoldering van zijn grond te voorkomen, ontstak afgelopen weekend in woede. Letterlijk stel de hij: „Dat deze zaak riekt is al langer bekend." De oud-minister reageerde dat hij vóór hij in het kabinet kwam nog nooit van de Hedwigepolder had gehoord. Voor velen heeft Bot de schijn tegen, maar op de beschuldigin gen valt wel wat af te dingen, zelfs al zou hij lobbyist zijn ge weest voor de haven van Antwer pen. Een lobby voor een ander land is niet meteen een lobby té gen Nederland. Aan de Schelde verdragen is inderdaad lang ge werkt, al ruim voor 2003 zelfs, en over de verdieping van de Wes terschelde en de ontpoldering van de Hedwige waren Neder land en Vlaanderen het destijds niet oneens. Ook Nederland pro fiteert van een florerende Ant werpse haven en behalve Neder landse natuurorganisaties streef de ook de overheid naar natuur- maatregelen in het Westerschel- degebied. En hoewel het internationale verdragen betreft, was Bot als mi nister van Buitenlandse Zaken niet verantwoordelijk voor het Scheldedossier. Dat waren de toenmalige bewindslieden van Verkeer en Waterstaat, Karla Pe- ijs en Melanie Schultz van Hae- gen. Zo voor de hand liggend is .het dus niet dat Bot de kwes tie in een stroomversnel ling zou hebben ge bracht. De onenigheid met Vlaanderen ontstond pas door het traineren van de Scheldever dragen en bereikte een hoogte punt toen het kabinet Balkenen de IV in april 2009 plotseling be sloot de Hedwigepolder niet on der water te zetten. Door de eer- Het was logisch dat Ben Bot betoogde dat je internationale verdragen gewoon moet nakomen dere kabinetten Balkenende wa ren de Scheldeverdragen - inclu sief ontpoldering - juist met hand en tand verdedigd tegen over een steeds harder morrende Tweede Kamer. De Cloedt verwijt Bot dat hij in 2011, toen hij geen minister meer was, in de Volkskrant be toogde dat de Scheldeverdragen moesten worden uitgevoerd, ter wijl zijn partijgenoot en toenma lig staatssecretaris Henk Bleker wanhopig probeerde de ontpolde ring van de Hedwige te voorko men. Juist omdat het kabinet draaide, was het logisch dat een oud-minister van Buitenlandse Zaken betoogde dat je internatio nale verdragen gewoon moet na komen. Bot kan gebrek aan transparan tie worden verweten, maar daar mee heeft hij geen regels overtre den. Dus op welke maatregelen De Cloedt zich ook bezint, ze lij ken bij voorbaat kansloos. Het kantoor en de assemblage hal, gebouwd in 2008, stonden sinds medio vorig jaar leeg nadat het doek was gevallen voor het internationaal opererende Im tech. In Goes waren Imtech In dustry International en Imtech Industral Services gehuisvest. 'Het kantoor van Delmeco aan de Columbusweg in Goes werd te klein' Voor de Goese Delmeco Group een uitgelezen mogelijkheid, want dat bedrijf groeit sinds 2008 als kool. „Ons kantoor aan de Columbusweg werd te klein. We hadden al portocabins bijge plaatst. Ook zit een onderdeel in Colijnsplaat. Het Imtech-pand is geknipt voor ons. We kunnen al onze bedrijven binnen de groep nu onder één dak brengen", zegt directeur Ko Zwemer van de Del meco Group.De groei van Delme co zet door, zegt Zwemer. „We voorzien dat we meer producten en diensten in het buitenland gaan afzetten." Onder de Delmeco Group ope reren een raadgevend ingenieurs bureau, een projectbedrijf dat machines en installaties ont werpt, bouwt en onderhoudt, een tak die zich toelegt op de pulsvisserij, een technisch instal latiebureau (Technico) en een in stallateur (Van Gilst). Ook heeft het bedrijf een aantal deelnemin gen in andere bedrijven. Samen werken er 240 mensen. Delmeco maakt onder meer voor de nucleaire industrie op slagunits voor radioactief materi aal, slangentorens in havens voor de petrochemische- en chemi sche industrie en vissystemen die met elektriciteit werken (pulsvisserij). Momenteel richten medewer kers het bedrijfsgebouw langs de A58 in. Delmeco verhuist 1 april naar het voormalige Im tech-pand, dat eerst drie jaar wordt gehuurd en daarna zal worden aangekocht. Het bedrijf houdt het kantoor aan de Colum busweg op papier aan. „Als het economisch tegenzit, kunnen we weer terug, maar dat ver wacht ik vooralsnog niet." )- Zelfstandig en vitaal leven? •v-v--r DINSDAG 15 MAART 2016 Bot zat niet fout bij Hedwige ANALYSE door Ernst jan Rozendaal Gery de Cloedt Yli Ben Bot foto Lex de Meester door Frank Balkenende GOES. De Delmeco Group uit Goes betrekt het kolossale pand van het failliete Imtech op het Goese bedrijventerrein Poel II. Ko Zwemer directeur Delmeco BESTAANDE SITUATIE NIEUWE SITUATIE 1 Veilig douchen in bad en heerlijk blijven baden. Het kan met het baddeurtje van senZup. Binnen l dag plaatsen we het deurtje in uw eigen bad en dan hoeft u nooit meer over de hoge badrand te stappen. Kijk op www.senzup.nl voor meer info en andere oplossingen. O 100% waterdicht, 5 jaar garantie 0 Past in bijna ieder bad In één dag geplaatst Voordeliger dan een inloopdouche Benieuwd naar de mogelijkheden? Onze adviseur vertelt u graag meer over de mogelijkheden tijdens een vrijblijvend advies bij u thuis. Of vraag de gratis brochure aan. GRATIS BROCHURE OF THUISADVIES? BEL 0800 - 0468 zelfstandig vitaal Onderdeel van <E»LBWN U bent bij ons ook aan het juiste adres voor o.a. inloopdouches, sta-op stoelen, scootmobielen, rollators en driewielfietsen. Bel 0800 - 0468 voor meer informatie of de gratis brochure. pzc_wkii Bezoek onze toonzaal: Oosteinde 6, Barendrecht tel. 0800-0468 www.senzup.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33