scheiden ook hard plastic Zeeuwen Terneuzenaar maakt debuutfilm over Rwandese genocide 4 ZEELAND 'Agasanduka', de eerste shortfilm van Olaf Hamelink uit Terneuzen, wordt op drie internationale filmfestivals vertoond. Olaf Hamelink (23), een jonge filmma ker uit Terneuzen, trok de wereld rond met zijn back pack en camera. Nu staat zijn eerste shortfilm 'Agasanduka' op het programma van drie Afrikaanse filmfestivals. „Het idee dat mensen aan de ande re kant van de wereld de tijd ne men om naar een film te kijken die ik heb gemaakt, dat voelt heel spe ciaal." Tijdens het reizen kwam Olaf te recht in Afrika. Hij streek neer in Rwanda, waar hij uiteindelijk ander halfjaar heeft gewoond. „Het is daar onbeschrijfelijk prachtig. In el ke heuvel zag ik wel een locatie om te filmen", vertelt hij. „Zo is het ei genlijk begonnen." Zijn debuutfilm gaat over een weduwe die in de Rwandese genoci de in 1994 haar familie is verloren. Ruim twintig jaar later, terwijl ze aan het werk is op het land, vindt ze een kist met een potlood en noti tieboek. Alles wat ze tekent en in het kistje stopt, komt tot leven. Olaf wilde een film maken met historische context, zonder dat het verhaal zich in het verleden af speelt. Door te praten met lokale mensen en zich te verdiepen in de geschiedenis, kwam hij erachter dat de genocide de mensen nog steeds iedere dag bezighoudt. „Er zijn toen in honderd dagen tijd ongeveer 800.000 Tutsi's vermoord", weet hij te vertellen. De Tutsi zijn een bevol kingsgroep in Rwanda. Na twee maanden research was het tijd om een scenario te schrij ven. „Daar had ik enorm veel moei te mee", geeft de jonge filmmaker toe. Twee scripts belandden in de prullenbak. Uiteindelijk schreef hij 'Agasanduka', wat 'kist' betekent in het Kinyarwanda. „Ik heb me voor al laten inspireren door de wereld om me heen, maar ook door te kij ken naar een heleboel websites, no tities, foto's en films." 'Agasanduka' duurt amper ne gen minuten en er wordt niet in ge sproken, toch heeft Olaf er een boodschap in weten te verwerken. De hoofdpersoon gebruikt de kist in eerste instantie om biljetten van 5000 Rwandese franc te maken. „Hoe vaker ze het geld met de kist verdubbelt, hoe eenzamer ze wordt. Het contrast tussen wat ze denkt te willen en waar ze diep van binnen naar verlangt, wordt groter per biljet. Ze heeft een tafel vol geld, maar niemand om het mee te delen." Aan het einde van de film stopt ze een foto van haar man in het kistje. Hij is omgeko men tijdens de genocide. Dan wordt er op de deur geklopt. „Geld maakt niet gelukkig", aldus Olaf. 'Rwanda is onbeschrijflijk mooi. In iedere heuvel zag ik een locatie om te filmen' Maar wat er aan de andere kant van de deur staat te wachten, mis schien wel... De film werd in juli al gedraaid op het Rwanda National Film Festi val, vorige week op het Mashariki Afrikan Film Festival in Rwanda en deze week volgt het Amakula Inter national Film Festival in Oeganda. De internationaal ingestelde Ter neuzenaar had er nog niet eens aan gedacht om de film onder de aan dacht te brengen in zijn geboortere gio. „Ik ga kijken of ik hem ook bij Film by the Sea of het Zeeuws-Vlaams FilmFestival bin nen krijg", zegt hij toe. Momenteel woont Olaf in San Francisco, waar hij een cursus volgt om documentaires en films te ma ken. Hij is alweer begonnen aan een nieuw project. „Ik wil daklozen voor mijn camera hun verhaal laten vertellen en dat projecteren op ge bouwen in de stad", droomt hij hardop. „Het gaat om in totaal 25 plastic soorten die gebruikt worden om kratten, kisten en emmers, maar ook speelgoed en tuinmeubelen van te maken", verklaart directeur Ton van der Giessen van recycling bedrijf Van Werven. Het bedrijf vermaalt het Zeeuw se plastic tot granulaat dat aan pro ducenten van onder meer leidingen en dashboards van auto's verkocht wordt. „Vijfennegentig procent van het bij de milieustraat ingeleverde hard plastic wordt hergebruikt. In principe zou je van een tuinstoel wéér een tuinstoel kunnen maken", zegt Van der Giessen. Tien jaar geleden nog werd alles wat van hard plastic gemaakt was, gewoon in de verbrandingsovens ge gooid. Grootste probleem, toen: nie mand wist hoe de 25 plasticsoorten in de afvalberg gescheiden konden worden. Voor hergebruik is dat een voorwaarde, want iedere plastic soort heeft zijn eigen kenmerken. Een emmer mag een beetje flexibel zijn, een tuinstoel kan maar beter stevig zijn; zo is voor elk product een andere plasticsoort ideaal. Van Werven ontdekte tien jaar geleden hoe al die verschillende plasticsoor ten gescheiden konden worden. Daarmee kreeg de gescheiden afval inzameling er een nieuwe stroom bij. Er komen geen bakken voor hard plastic in de milieustraten van Kapelle en Noord-Beveland. Daar is er geen plaats voor Voorjaar 2014 werd de eerste 'hard plastic'-bak in Zeeland ge plaatst. „Dat was in de milieustraat in Vlissingen", vertelt opzichter mi lieustraten Johnny Jansen. Sinds dien is de ZRD begonnen met het plaatsen van containers in alle mi lieustraten. Deze week komt er één te staan in de milieustraat in Oost burg, voor de gemeente Sluis. Als later deze maand een bak ge plaatst wordt in de milieustraat in Tholen, is heel Zeeland voorzien. „Althans, op twee na. Maar daar kunnen we niet plaatsen in ver band met ruimtegebrek." Het gaat om de gemeenten Noord-Beve land en Kapelle. „Inwoners van die gemeenten kunnen met hun hard plastic bij een andere milieu straat terecht", verzekert Johnny Jansen van de ZRD. „Dat is het voordeel van een gemeenschappe lijke regeling." 112-nieuws Man (37) komt om bij ongeval Bij een ongeluk op de Rijksweg in het Limburgse Baexem is gisterochtend een 37-jarige man uit de ge meente Borsele om het le ven gekomen. Een andere persoon raakte bij het onge val gewond en werd naar een ziekenhuis vervoerd. Bij het ongeval waren drie personenauto's betrokken. De afdeling Verkeersonge vallenanalyse van de poli tie heeft onderzoek ge daan. Vrouw vast voor grote drugszaak Een 37-jarige vrouw uit Goes is gisterochtend in een woning aan de Europa laan in Goes aangehouden op verdenking van betrok kenheid bij een aantal hen nepkwekerijen. Ze is de derde hoofdverdachte in deze zaak. Eerder werden twee ande ren aangehouden die moge lijk te maken hebben ge had met hennepkweke rijen en hennepstekkerijen in Doetinchem, Dordrecht, Goes, Haamstede, Hoek, Scharendijke, Zierikzee en Bergen op Zoom. Duo opgepakt wegens diefstal Twee Vlissingers (17 en 19 jaar) zijn maandag rond 13.00 uur aangehouden om dat de snorfiets waar de twee op reden als gestolen geregistreerd stond. Surveillerende agenten kwamen het tweetal tegen op de Roozenburglaan in Vlissingen. De politieman nen trokken het kenteken van het voertuig na en toen bleek dat het gestolen was. De bestuurder leek eerst op het stopteken te reageren, maar ging er toch samen met zijn bijrijder te voet vandoor. Na een korte achtervolging is het duo in de Rusthofstraat ingere kend. De twee probeerden zich in een achtertuin aan de Rusthofstraat te ver schuilen. Beide mannen zijn opgepakt en de snor fiets is voor onderzoek in beslag genomen. Vermist meisje in Limburg De vermiste Carmen Maenhout (15) uit Ret- ranchement verblijft ver moedelijk in Sittard. Dat heeft de politie van het korps Limburg maandag bekendgemaakt. Maen hout is sinds 25 februari niet meer gezien. Het meisje is 1,65 meter, heeft bruine ogen en bruin haar. Mensen die meer weten over haar, worden gevraagd contact op te ne men met de politie via 0800-6070. door Elodie Kint Olaf Hamelink filmmaker Olaf Hamelink op de set van zijn debuutfilm. 'Bijzonder dat mensen mijn film willen zien' De eerste shortfilm van Olaf is te be kijken via YouTube, door te zoeken op 'Agasanduka' of 'Olaf Hamelink'. door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN. Met een grote zwaai gooit de man twee tuinstoelen in de container bij de milieustraat van de Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD) in Vlissingen. 'Hard plastic', staat er in grote letters op. In tech nische taal: plasticsoorten als PE, PP en PVC. BAEXEM GOES MIDDELBURG SITTARD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32