is comfort het belangrijkste Sluis is alert op mensensmokkel hulpmiddelen om iemand een week te verzorgen ZEELAND 3 Film over leven met diabetes de box. „Kijk, hier bellen veel huis artsen ons voor. Het zijn stokjes met een soort sponsje erop. Je doopt het in water of een andere vloeistof en kunt het in iemands mond doen als degene niet goed meer kan slikken of drinken. Je kunt ze bijna nergens kopen, ter wijl wij ze hebben." In de PP-box zitten een stuk of tien van dat soort han dige hulpmiddelen. Van som mige producten zitten er meer in. De box is voor een week verzorging. Zijn er spullen op, dan zijn die eenvoudig bij te bestellen. „Van een onschuldig idee is het uitgegroeid tot dit. Het is nu ons eigen be drijf. Huisartsen, apothe ken en wijkverpleegkundi gen reageren enthousiast en bevelen de box al aan." Verzekerden van VGZ kun nen de PP-box gra tis krijgen. Anderen betalen 37,50 euro. Bestellen kan via de website. Mandalie en Wille- ke voe ren nog gesprek ken met andere verzeke raars. ve kool tegen nare geurtjes! Ik had daar nog nooit van gehoord. Heel goed idee." Ook de 'wasmuts' (shampoo-cap) is een uitkomst voor bedlegerige mensen. Annemarie de Koster, verpleegkundige bij het Sint Jans Hospice De Casembroot in Mid delburg: „Ik had pas een me vrouw die er bijzonder prijs op stelde om er verzorgd uit te zien. Zij kon op een gegeven moment niet meer onder de douche. Toen heb ik haar haren gewassen met de shampoo-cap. Dat is een soort muts die je in de magnetron kunt doen om hem warm te maken - maar koud kun je hem ook gebrui ken. Binnenin zit een zachte, reini gende laag. Je zet de muts op het hoofd en masseert zachtjes het middel in, wat een fijn gevoel is. Daarna haal je de muts eraf en dat is het. Het ziet er helemaal opge frist uit. Bovendien, mevrouw voelde zich ook prettiger." Het sponsje biedt uitkomst als ie mand niet meer gewoon kan drin ken. „Vaak hoor je van mensen naast het bed dat ze dan niet goed weten wat te doen. Soms geven ze toch drinken, met het risico dat iemand zich verslikt. De sponsjes kun je in thee of water dippen en in de mond doen, om aan te zuigen. Bij een droge mond is de speciale spray van Dentaid heerlijk, vooral als die in de koel kast heeft gestaan. Ik gaf die laatst aan iemand met een heel droge mond: heerlijk vond ze dat, zo ver koelend." Migranten strijken nu al neer in onder meer Zeebrugge. Men sensmokkelaars hebben inmid dels ook de havens aan de Vlaam se kust ontdekt. Dan gaat het niet alleen om die van waaruit de veer boten vertrekken. De haven van Nieuwpoort kwam vorig jaar al in het nieuws toen mensensmokkel aars illegale migranten naar Enge land wilden brengen. Afgelopen zaterdag ontdekte de Belgische scheepvaartpolitie bij de haven van Nieuwpoort een bootje met daarin twaalf Syrische vluchtelingen, onder wie een aan tal minderjarigen. De jongste op varende was een kind van vijf jaar. Ze waren net begonnen aan hun overtocht naar het Verenigd Koninkrijk. Volgens de Politiezone West kust waren deze mensen afkom stig uit een van de vluchtelin genkampen rond Calais. De 43-jarige stuurman van de boot werd aangehouden. Aan boord waren maar een paar reddings vesten. De schipper had geen ra dio aan boord en ook geen ande re middelen zoals vuurpijlen om in geval van nood om hulp te vragen. Sinds de Fransen begonnen zijn met het ontruimen van de il legale kampen met migranten in de buurt van de veerhavens van Calais en Duinkerken houdt men in Sluis de ontwikkelingen in de Voor Nieuwpoort werd een boot van een mensensmokkelaar ontdekt met twaalf Syriërs aan boord gaten. „Het zou naïef zijn om on ze ogen hiervoor te sluiten", al dus een woordvoerster van de ge meente. De banden met de Bel gische autoriteiten zijn aange haald en er zijn afspraken ge maakt over het uitwisselen van informatie. De Belgische federale politie heeft een speciaal team men sensmokkel. De Koninklijke Ma rechaussee, die in Nederland be last is met de grensbewaking, is uiteraard ook alert op activiteiten van mensensmokkelaars. Of die heeft geleid tot extra inzet van mensen en materieel in het zuid westen en dan met name in Zeeuws-Vlaanderen wil een woordvoerder niet zeggen. VLISSINGEN. In Cinecity in Vlissin- gen gaat zaterdag 19 maart de do cumentaire 'Suikerlijers, mijn favo type 1' in première. De film gaat over leven met type 1 diabetes bij pubers en is mogelijk gemaakt door Stichting Kinderdiabetes Zee land. Die is voor deze film genomi neerd voor de Desg-Leonardprijs 2016, een eerbetoon aan bijzonde re activiteiten voor kinderen en jongeren met diabetes. Tijdens de première worden lezingen ver zorgd door Robin Koops (ontwik kelaar van de kunstmatige alvlees klier) en Marina van der Wal (op voedkundige). De bijeenkomst duurt van 13.00 tot 16.15 uur en is gratis toegankelijk. Wel aanmel den bij: mclercq@zeelandnet.nl. DINSDAG 15 MAART 2016 voor als er weinig tijd meer is Verpleegkundigen Willeke de Pagter (links) en Mandalie Bulten hebben de PP-box ontwikkeld. foto's Lex de Meester De Praktische Palliatieve box zit vol hulpmiddelen. Te bestellen via www.ppboxzorg.nl. door Theo Ciele SLUIS. De gemeente Sluis heeft nauw contact met de politie aan weerszijden van de grens om zicht te houden op de ontwikkelingen rond migranten die naar Engeland willen gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31