Poetin haalt troepen uit Syrië I Brandweer vreest zestig procent meer doden Spot de Big Five! Brandmelders verdwijnen als eerste uit de nieuwe wooncentra waar ouderen gaan wonen sinds ze niet meer naar zorgtehuizen kunnen. NIEUWS 3 ROTTERDAM. Student Andjeni Au- tar duwt de 94-jarige mevrouw Van Dijk in een rolstoel naar huis, in de Rotterdamse deelgemeente Feijenoord. Hier wonen ze allebei, in het woonzorgcentrum van orga nisatie Laurens, dat wordt omge vormd tot een plek waar ouderen zelfstandig kunnen wonen. De ouderen krijgen hulp van de ande re inwoners als Andjeni. Nu zijn dat boodschappen, maar het kan goed dat ze in de toekomst ook op een veel crucialer moment haar bejaarde medebewoner moet hel pen: tijdens een brand. Als het woonzorgcentrum een plek wordt waar 'gewone' appartementen worden verhuurd, hoeft het niet meer te voldoen aan alle strenge maatregelen die in het verleden golden. Er gaat dus niet langer meteen een volautomatisch sig naal naar de brandweer, maar er moet 112 gebeld worden, wat kost bare minuten vergt. Dan is dit nog een plek waar goed wordt na gedacht over de brandveiligheid. Dat hóéft niet, als naar de regelge ving voor 'gewone' wooncom plexen wordt gekeken. Dan moet er alleen worden voorzien in ge schikte vluchtwegen. Leo de Jon ge van de veiligheidsregio Rotter dam: „Dat tante Mien op zeven hoog misschien zelf niet meer kan wegkomen, daar wordt straks hele maal geen rekening meer mee ge houden. En we zien wel dat de brandmeldinstallatie er als eerste wordt uitgesloopt, zodra zo'n woonvoorziening verandert. Hart stikke duur, en een rookmeldertje volstaat ook wel, wordt gedacht." Kon de brandweer voorheen met de regels in de hand voorkomen dat het zover komt, straks heeft de organisatie in talloze voormalige bejaarden- en verzorgingstehui zen niets meer te zeggen. De hulpverleners vrezen de ver schrikkelijke consequenties als er niets gebeurt. Het aantal oudere slachtoffers van brand zal toene men met 60 procent. Dat betekent tientallen doden, honderden ge wonden. Juist ouderen die zelf standig wonen worden slachtoffer bij brand, blijkt uit onderzoek. Daarom heeft de brandweer aan de bel getrokken bij minister Stef Blok (Wonen), die gisteren tij dens een werkbezoek in het com plex van mevrouw Van Dijk werd bijgepraat over alle risico's. Dat die reëel zijn, is al op meer dere plekken bij branden in het land gebleken. Geen wonder dat De Jonge de risico's ziet, als hij met de minister door de inpandi ge gangen van het gebouw in Fe ijenoord loopt. Daar staat een scootmobiel voor de deur van een woning, waar volgens de sticker op de deur een zuurstoftank aan wezig is. Terwijl de accu's van die wagentjes soms uit zichzelf vlam vatten. Er zijn niet alleen conse quenties voor ouderen, als het mis gaat. Leo vreest ook voor zijn colle ga's. Carolien Vermaas, directeur van Laurens Vastgoed, hoopt dat de minister hulp kan bieden. Zo dat zij ook de ouderen met het krapste budget een plek kan bie den, die tegelijkertijd veilig is. „Er wordt daarom veel gedaan aan be wustwording, we hebben aparte ruimtes voor de scootmobielen, en zorgen dat de bewoners elkaar helpen. Maar van de mensen die hier komen wonen, kunnen we van tevoren niet zeggen hoe kwetsbaar ze precies worden. We weten als vastgoedcorporatie al leen dat ze kwetsbaar zijn." En bij wie ligt nu precies de ver antwoordelijkheid? De minister kauwt op het probleem. „Ik zie de dilemma's", zegt hij erover. Maar de oplossing, die is er nog niet. Toch moet er in brandpreventie geïnvesteerd worden, benadrukt Arjen Littooij, directeur van de veiligheidsregio Rotterdam-Rijn mond. En mevrouw Van Dijk? Die krijgt er allemaal niets van mee. Ze heeft het naar haar zin in haar piepkleine onderkomen met de vrijwillige zorg van Andjeni. Poetin zei dat de Russische strijdkrachten de voorwaarden voor vredesoverleg hebben ge schapen. De marine- en lucht machtbases die Rusland in Sy rië gebruikt, blijven functione ren zoals die dat eerder ook de den. Poetins Syrische ambtge noot Bashar al-Assad heeft la ten weten dat is besloten „de Russische militaire aanwezig heid in het Syrische luchtruim te verminderen." Maar 'Rus land blijft het land steunen in de strijd tegen terrorisme'. Rusland moet zich nu intensief op het vredesoverleg storten, aldus Poetin Poetin kondigde het begin van de terugtrekking aan rond een bijeenkomst met zijn ministers Sergej Sjojgoe van Defensie en Sergej Lavrov van Buitenlandse Zaken. Rusland moet zich nu intensief op het vredesoverleg storten, aldus Poetin. Een zegs man van de oppositie tegen As sad zei in een reactie „dat het vredesoverleg een positieve im puls krijgt als het Russische plan serieus is." Terugtrekking van Russen betekent volgens hem dat Assad onder veel meer druk komt om te veranderen. Rusland greep eind september in met een gevechtsvliegtuigen om Assad voor de ondergang te behoeden. Assad beheerste na vijf jaar burgeroorlog nog nau welijks een zesde van het grondgebied met zijn uitgeput te en uitgedunde strijdkrach ten. - 1249 1699 2599 2749 De wereld is Kras Rondreizen Afrika Laatste plaatsen april 16 dagen al v.a. Ga naar Kras.nl/rondreis of bel 0900-9697 DINSDAG 15 MAART 2016 Studente Andjeni helpt de 94-jarige mevrouw Van Dijk na het boodschappen doen uit haar jas. foto Arie Kievit Oudere in de val bij brand door Carla van der Wal 60 Het aantal slachtoffers van brand zal volgens de brandweer groeien met 60 procent als alle brandmelders uit wooncentra voor ouderen verdwijnen. DAMASCUS De Russische presi dent Vladimir Poetin heeft giste ren gezegd dat Russische militai ren in Syrië vanaf vandaag terug naar huis komen, omdat zijn troepen hun doeleinden in dat land vrijwel hebben bereikt. 'Skitterend' Zuid-Afrika Het beste van Zuid-Afrika met o.a. het Kruger Park, de Panoramaroute en Swaziland. Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/36553 Grand Tour South Africa Alle hoogtepunten van Soweto tot Kaapstad met natuurroutes, cultuur en wildparken. Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/36542 Wildparken van Tanzania Serengeti National Park, Ngorongoro en méér. Incl. entree nationale parken en gamedrives. Klantbeoordeling 8,8 Zie: Kras.nl/36555 Highlights van Namibië Met Fish River Canyon, de oudste woestijn ter wereld Sossusvlei en Etosha National Park. Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/36655 16 dagen 21 dagen 15 dagen v.a. 17 dagen v.a. anvr Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exdusief fesejryerinqskosten en Calamiteitenfonds sr.R 70 cpg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3