mm CULTUUR SHOW 25 Cabaretier Jeroen van Merwijk heeft een grote bloemlezing samengesteld uit zijn werk. „Het heeft een serieuze ondertoon. Het is de waarheid zeggen met grappen." eroen van Merwijk (1955), schilder, schrijver en schert- I ser, heeft een fors boek I doen uitgeven onder de ty- I pische Van Merwijktitel De Grootste Denker van Neder- J land over het Mooiste Land ter Wereld. Het bevat een verras send ingedeelde bloemlezing uit zijn cabaretliederen, columns, ra- diosketches en libretto's. „Ja, eigenlijk wel. De dingen die minder goed zijn, laat ik weg. Vooral de onzinliedjes vind ik goed, en sommige sketches. Ik luis ter nooit naar mijn eigen platen, maar nu ik ze terughoor, is het toch wel lachen." „Hij is half gemeend. Nederland is namelijk ontzettend mooi. Dat zag ik pas toen ik gereisd had. Zo als dat Land van Maas en Waal er bij ligt! Maar het is natuurlijk iro nie. De man die aan het woord is, is een zichzelf op de schouders slaande figuur, waar ik aan ge werkt heb met regisseur Bert Klunder om hem te vervolmaken. Het is een deel van de act." „Ik heb vanaf het eerste moment afstand gevoeld tot het publiek. Je kunt de onzekere uithangen of de zelfverzekerde die het zonde van zijn tijd vindt een hele avond voor zo'n zaal te staan. Dan kun je je veel permitteren." „Ik heb geprobeerd er een geheel van te maken, een ding, en niet al leen een stapel teksten. Met die be ginselverklaring zeg ik dat cabaret meer is dan alleen flauwekul. Het gaat ergens over. Het heeft een se rieuze ondertoon. Het is de waar heid zeggen met grappen." grote publiek kent me niet. Ik ben links en rechts voorbijgelopen door mensen die mijn schoenve ters niet mogen vastmaken." „Ja, want zo is het gewoon. Ik ben een sukkel qua bekendheid. Maar wel met een prachtig oeuvre, dat is dan weer een voordeel." „In veel teksten zit een zwart we reldbeeld, maar die liefdesliedjes zijn een machtig wapen in de zaal: vol d'r op. Dat de zaal denkt: hij heeft toch gevoelens, die man. Het is allemaal van licht van toon. Ik hou van lichtheid. Ik hou van Mozart. Bedrieglijke lichtheid. Dat is bij mij ook zo, hoop ik." 'Rijm is op zichzelf niet interessant, maar het brengt je ergens waar je zonder dat rijm nooit zou zijn gekomen. Rijm is geen beperking' „Dan komt het als een bulldozer op je af. Het rijm niet inzetten, is dom. Maar het moet wel met smaak gebeuren. Drs. P heeft smaak. 'Kijk, daar loopt een ade laar.' Dat die adelaar loopt en niet vliegt, is geweldig. Naar een rijm woord toeschrijven is de kunst. Daar is hij de absolute meester in. Dat kun je niet leren." „Rijm is op zichzelf niet interes sant, maar het brengt je ergens waar je zonder dat rijm nooit zou zijn gekomen. Een liedje schrijven met de rijmklank zuur en dan met het rijmwoordenboek op cir- 'Die liefdesliedjes zijn een machtig wapen in de zaal: vol d'r op. Dat de zaal denkt: hij heeft toch gevoelens, die man' „Misschien toch door die afstande lijke houding. En door de weiger achtigheid mensen als Kees Torn, Maarten van Roozendaal, Theo Nijland, André Manuel en mij op tv uit te zenden. We zijn liedjes makers en liedjes worden be schouwd als een zapmoment." „Ja, maar als ik dan alleen zing, komt dat echt wel aan. Alleen, het keikwadratuur uitkomen. Heel- allen buitelen over elkaar heen. Rijm is geen beperking, maar gek genoeg een uitbreiding." „Dat is niet politiek correct. Daar hou ik van. Ik ben sociaaldemo craat. Dat is tegenwoordig ook niet politiek correct." „Om lol te trappen. Ik kan wel ge nieten, maar echt lol trappen, daar ben ik niet zo goed in." DINSDAG 15 MAART 2016 door Jos Bloemkolk Meneer Van Merwijk, laat ik het met een maar eerlijk zeggen: ik vind uw boek briljant. Vindt u dat zelf ook? Hoe ironisch is de titel? Dat is uw houding op het podium? Er zit een thematische structuur in uw boek: persoonlijke, liefdeskundi- ge en buitenlandse zaken etc., met een beginselverklaring van het zaken- cabaret. U zegt dat zonder bitterheid. Uw teksten zijn opvallend veelzijdig. Ze zijn cynisch, kolderiek, scherp, maar ook lyrisch, over het landschap, over de liefde. Ook opvallend: de vormvastheid van de teksten. U bent de evenknie van Drs. P. Soms maar twee rijmklanken in één lied. Wat is het voordeel van rijm? Een sukkel Hoe verklaart u uw geringe succes? Met Harrie Jekkers staat u wel voor volle zalen. U bent links, maar u gaat ook tegen linkse hobby's in, zoals beroepsvrou wen, beroepsallochtonen, beroepsho mo's. Tot slot, meneer Van Merwijk: waar toe zijn wij op aarde? Jeroen van Merwijk - De grootste den ker van Nederland over het mooiste land ter wereld. Nijgh Van Ditmar, 24,99 euro. Info: www.jeroenvanmerwijk.nl foto Eddo Hartmann/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25