68% TO©S Advocate: Dodelijke aanrijding door slik Prinses Beatrix opent Roosevelt infocentrum Drugsdealer klaagt over hoge bedrijfskosten Boekenweek 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Uw Mening ONE ENS y Windpark stapje verder Actie tegen te snel rijden Herdenking Chris Cötte Column Ernst Jan Rozendaal Ik las in de krant van giste ren twee artikelen over vol strekt verschillende onder werpen die toch ontzettend op elkaar leken. Schrijver Kluun fulmineerde tegen de boe kenlijst op de middelbare school. „Waarom gedwongen Reve, Mu- lisch en Hermans doorploegen? En hoezo verplicht drie boeken van voor 1880 lezen? Wie zit daar in 2016 op te wachten? Wat heb je daaraan? Jongeren verplichte num mers door de strot duwen is het paard achter de wagen spannen." Drie pagina's eerder had ik een fo- Dat geklaag over het door de strot drukken hangt mij behoorlijk de keel uit to gezien van ene Wim die op het Kattenburgerplein in Amsterdam demonstreerde tegen het associa tieverdrag met de Oekraïne. 'Bent u dat gezeik uit Brussel ook zo beu?', stond er op zijn protest bord. „Dit handelsverdrag wordt ons door de strot gedouwd", zei hij. „Terwijl ik niemand hoor uit leggen waarvoor het eigenlijk goed is. Ik wil meebeslissen." Eerlijk gezegd hangt dat geklaag van mensen die te pas en te onpas beweren dat ze iets door de strot wordt gedrukt mij behoorlijk de keel uit. Volgens Kluun mochten middel bare scholieren in 1986 nog steeds de boeken van Jan Wolkers niet le zen en hij beweert dat scholieren vandaag de dag fragmenten uit Mariken van Nieumeghen en Elcker- lijc moeten kunnen citeren. Hij geeft toe dat hij nauwelijks snapt hoe elektriciteit werkt, maar van het huidige literatuuronderwijs weet hij volgens mij nog minder. Wat een miskluun. Zijn inter view is vooral een tendentieus pleidooi voor gemakzucht. Waartoe dat leidt, zie je drie pagi na's eerder. Lezen verbreedt je ho rizon. Van de boeken van Reve, Mulisch en Hermans leer je echt wel wat meer dan van Gijp of Kieft. Dat je daar met een duwtje toe moet worden aangezet, kan helemaal geen kwaad. Ik erger me rot aan mensen die alles maar gezeik vinden, zich nergens in verdiepen, de wereld kunnen uit leggen in 140 letters en overal maar over willen meebeslissen. Das war was ich noch zu sagen hatte. Er is geen oplossing voor geweld op het voetbalveld. Ik ga alleen naar de tandarts als ik klachten heb. 0 paul kusters toosenhenk.n D ANÖRE VAM tsUIM PRESENTATOR HEEL HOLLAND &AKT EN JA HOOR... EEN TAART IN t>E <3AN<3. Het windpark Borssele (voor de kust bij Westka- pelle) heeft geen grote na delige effecten op het mi lieu. Dat concludeert de Commissie voor de Mi- lieueffectrapportage. Er zijn maatregelen nodig om te voorkomen dat zeehon den, vissen, vogels en vleer muizen last hebben van het park. De commissie stelt voor 'stil te heien' bij aanleg van het windpark en de molens langzaam te laten draaien tijdens de vleermuizen en vogeltrek. De jaarlijkse, landelijke campagne tegen te hard rij den is gisteren weer begon nen. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) ondersteunt deze met de regionale campag ne 'Bedankt dat je langza mer rijdt!', samen met Vei lig Verkeer Nederland. Buurtbewoners kunnen ac tiematerialen aanvragen om zelf aandacht te vragen voor te hard rijden. Ook zijn er posters langs diver se wegen en spotjes op ra dio, tv en in de bioscoop. Donderdag is het vijftien jaar geleden dat drummer Chris Götte van Blof om het leven kwam door een verkeersongeluk. Omroep Zeeland staat daar dan bij stil met een bijzondere afle vering van het radiopro gramma 'Zeeland komt thuis'. Tussen 18.00 en 19.00 uur blikken zanger Paskal Jakobsen en voorma lig Blofmanager Frank van der Meijden met presenta tor Martijn Katsman terug op 17 maart 2001. Mensen Hij raakte in een slip, stuurde zijn auto de berm van de Krui- ningenpolderweg bij Ovezande in en passeerde zo de andere au to aan de rechterkant. Tijdens het passeren zag hij plotseling dat voor hem twee mensen lie pen. Hij stuurde weer bij, zo zei hij tegen de Middelburgse rech ters, maar raakte toch een van hen. Die man, D. van Beek, over leed enkele weken later aan zijn verwondingen. Advocate N. Wouters stelde dat haar cliënt wel op tijd remde maar dat dat remmen onvoldoen de effect had omdat de weg glad was door slik. En door uit te wij ken naar de berm is volgens haar een bewijs van goed chauffeurs- schap. „Was hij naar links uitge weken, dan zou hij tegen een te genligger zijn opgereden." De officier vindt echter dat Van der M. veroordeeld moet worden. Hij eiste een werkstraf van 240 uur en een voorwaarde lijke rijontzegging van één jaar. De advocate stelde dat de wan delaars niets te zoeken hadden op de weg. „Ze hadden via het fietspad kunnen lopen of via een De door de verdachte aangereden wandelaar overleed enkele weken later aan zijn verwondingen. andere route. Ook liepen ze met hun rug in de richting van het te gemoetkomend verkeer." De officier reageerde dat men sen in de berm mogen lopen, in welke richting dan ook. Uitspraak 25 maart. OUD-VOSSEMEER. Prinses Beatrix opent woensdag 20 april het Roosevelt Informatiecentrum in Oud-Vossemeer. Daar komen volgens de ge meente Tholen de voorouders van de voormalige Amerikaanse presidenten Theodore Roosevelt en zijn neef Franklin Delano Roosevelt vandaan. Bij de ope ning zijn ook een kleindochter en kleinzoon van Franklin Dela no Roosevelt aanwezig. Bezoe kers van het centrum vinden er informatie over de oorsprong en de stambomen van de Ameri kaanse en Nederlandse Roose- veltfamilies, in het bijzonder Theodore Roosevelt en Franklin Delano Roosevelt. Ook wordt een beeld geschetst van de ge schiedenis van Oud-Vossemeer. Het informatiecentrum is ge vestigd in het monumentale Am bachtsherenhuis dat in 1767 ge bouwd is voor het bestuur van de ambachtsheerlijkheid van Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe. De ambachtsheerlijk heid was een grondgebied met een eigen bestuur en een eigen (lagere) rechtspraak. Johan Wil lem van Rosevelt was één van de ambachtsheren. Het wapen van deze familie is terug te vinden in de schouw van het pand. De advocaat gaf op die vraag geen antwoord maar liet wel weten dat zijn cliënt destijds veel kosten heeft gemaakt toen hij in en om Goes drugs dealde. Deze C.K is eind 2011 veroordeeld. Het OM vindt dat de man ook financieel geplukt moet worden. Het heeft berekend dat hij 42.000 euro ille gaal zou hebben verdiend. Maalsté zei dat het OM bij die berekening helemaal niet heeft gelet op de kosten die zijn cliënt destijds maakte. Hij rekende voor dat hij vier keer in de week van Goes naar Utrecht reed om daar coke in te kopen. Volgens hem zijn de kosten voor het autoge bruik 19 cent de kilometer. „Dan kom ik uit op 5500 euro." Daar naast werd er ook al die tijd met drugs naar de klanten in en om Goes gereden. „Dat zijn 3200 eu ro aan autokosten." K. maakte ook gebruik van een drugsrunner die per dag betaald moest wor den. Maalsté: „Dat is 34.400 eu ro." Daarnaast somde hij kosten op zoals in beslag genomen coke en geld en de aanschaf van de au to. Wat hem betreft mag het OM dan geen euro terugvorderen van K. „Want er is geen winst ge maakt." Het OM reageert later. 294 reacties VLISSINGEN MIDDELBURG OOST-SOUBURG MIDDELBURG Directeur WNF verzorgt vijfde Thijs Kramerlezing Johan van de Gronden, di recteur van het Wereld Na tuur Fonds, houdt donder dag 7 april de vijfde Thijs Kramerlezing. Zijn thema is het belang van de Zuidwes telijke Delta. Hij gaat in op de kansen op herstel van de biodiversiteit in de mon ding van de grote rivieren. De Thijskramerlezing wordt elke twee jaar gehouden en vindt plaats in de Zeeuwse concertzaal. door Emile Calon MIDDELBURG. U heeft te laat opge merkt dat uw voorganger vaart minderde, zei officier van justitie G. van der Hofstede gisteren te gen P. van der M. uit Noord-Beve land. Daardoor lukte het de man niet om op 15 december 2014 zijn auto tijdig te laten afremmen. door Jeffrey Kutterink Prinses Beatrix bezoekt op 20 april Zeeland, foto ANP door Emile Calon MIDDELBURG. Dus het Openbaar Ministerie (OM) moet geld toege ven, zo zei gisteren rechtbank voorzitter Van der Pol cynisch te gen raadsman Maalsté.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2