Generatie van het optimisme en de pil 10 miljoenste Nederlander Truus van Herpen (66) NIEUWS 13 1 jaar koningin Toestemming voor tv Juliana is één jaar koningin. Zij is getrouwd met Bernhard, met wie ze vier dochters krijgt. In haar tijd op de troon, tot 1980, werkt ze samen met tien premiers. De televisie doet officieel haar intrede in Neder land op 12 december. De minister van Verkeer en Waterstaat geeft er toe stemming voor. Philips experimenteert dan al een jaar met tv-uitzen- dingen die een select ge zelschap te zien krijgt. Truus van Herpen en haar generatiegenoten groeien op in een periode van op timisme en welvaarts groei. Dat staat in schril contrast met de twee wereldoorlogen en de grote depressie in de jaren '30 die hun ouders meemaakten. „Het aantal bromfietsen is tekenend voor die nieuwe vrijheid", zegt hoofddemograaf Jan Latten van het CBS. „Aan het begin van de ja ren '50 rijden er nog geen 5.000 bromfietsen in ons land rond, in 1967 zijn dat er al 1,7 miljoen." Deze eerste naoorlogse genera tie krijgt naast de vrijheid om ver der te reizen ook meer vrijheid in opleiding en partnerkeuze. De tra ditionele rolverdeling binnen het huwelijk - de man als kostwinner, de vrouw zorgt voor huis en haard - wordt steeds minder vanzelfspre kend. „Meisjes én jongens gaan langer naar school. Deze vrouwen krijgen later in hun leven de kans parttime te werken; die mogelijk heid grijpen ze met beide handen aan. En het individueel recht op AOW voor vrouwen voorziet hen van een eigen oudedagsvoorzie ning. Dat verandert de machts structuur binnen de relatie." Het geloof trekt zich steeds ver der terug uit het dagelijks leven. Christelijke waarden vervagen. Waar de ouders nog bij elkaar blij ven 'tot de dood hen scheidt', gaan hun kinderen uit elkaar als het vuur in de relatie is gedoofd. Als in de jaren '70 de bijstand voor gescheiden vrouwen beschik baar komt, schiet het aantal schei dingen omhoog. Met hun zelfverkozen partner krijgen ze niet meer de kinder schare waar ze zelf vaak nog deel van uitmaken. Met dank aan de pil. „In de jaren '50 kregen stellen nog ruim drie kinderen, dat is be gin jaren '80 spectaculair gedaald naar gemiddeld 1,5 kind." Deze generatie bereikt nu de pensioengerechtigde leeftijd. Het levert de vergrijzing op waar Ne derland de komende jaren mee te maken heeft. DINSDAG 15 MAART 2016 22 Arie de Vroet voert Oranje aan, hij speelt in 1949 zijn 22e en laatste interland. foto Koen Verheijden Echtscheidingen per 1000 echtparen 12 10 8 8 4 2 0 1950 1960 1970 1980 1990 2000 2010 Het is een gigantische generatie, die van de babyboomers. Maar liefst 2,4 miljoen kinderen worden geboren tussen 1946 en 1955, vlak na de oorlog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13