Definitief einde TSN thuiszorg kost 12.000 banen komen met te weinig huizen voor vluchtelingen Gemeenten NIEUWS 9 5 vragen over faillissement van TSN thuiszorg ■*- Thuiszorgorganisatie TSN ver keert al maanden in financiële pro blemen. Het onderdeel Hulp bij de Huishouding, dat zorg verleent aan 40.000 mensen, verkeert in surseance van betaling. Bronnen hebben de NOS verteld dat het be drijf, dat nu nog ongeveer 10.000 thuiszorgmedewerkers in dienst heeft, woensdag failliet verklaard wordt. De bewindsvoerders die sinds enkele maanden aan de knoppen draaien, willen dat beves tigen noch ontkennen, maar als een verrassing komt een definitief faillissement bepaald niet. delijkheid is over de toekomst. Omdat het faillissement al enige tijd in de lucht hangt, zijn de on geveer tweehonderd gemeenten die huishoudelijke hulp afnemen bij TSN druk bezig om afspraken te maken met andere zorgaanbie ders. Ja, dat is uiteraard wel de bedoe ling. Een gemeente heeft in haar beleid vastgesteld wie wanneer recht heeft op welke hulp, en zal daar met een andere aanbieder af spraken over maken. Buurtzorg Nederland heeft in overleg met de curatoren een aanbod gedaan om de werkzaamheden van TSN over te nemen. Een deel van de ge meenten is daarop ingegaan, ande re gemeenten kunnen zich niet vinden in de eisen van Buurt zorg-eigenaar Jos de Blok. Maar volgens hem hanteren die ge meenten onrealistische tarieven: „Het is niet voor niets dat veel zorgorganisaties failliet gaan." Staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) riep de gemeenten eerder al op om 'fatsoenlijke' tarieven te betalen. Heel simpel: de kosten zijn hoger dan de opbrengsten. In thuiszorgland bestaan de kosten vooral uit de salarissen voor perso neel. TSN heeft relatief veel perso neel in dienst dat oorspronkelijk is aangenomen om 'zwaardere' (en dus duurdere) hulp te verle nen dan waarvoor het nu door de gemeente betaald wordt. De loon kosten zijn dus te hoog, zo be schouwd. En de inkomsten, die be staan uit vergoedingen door de ge meente, zijn te laag om de salaris sen te kunnen betalen. Dan neemt het UWV in ieder ge val de personeelsbetalingen over, zodat het TSN-personeel het werk voorlopig kan blijven doen. Die re geling loopt zes weken door. De hoop voor thuiszorgcliënten en -personeel is dat er al eerder dui- De loonkosten zijn te hoog en de inkomsten, die bestaan uit vergoedingen door de gemeentes, zijn te laag In sommige gemeenten wordt het volledige bestand overgenomen door de nieuwe aanbieder. Dat geldt bijvoorbeeld voor een aantal Brabantse gemeenten, waar Acteon Thuiszorg zich als overna mekandidaat presenteert. Volgens Acteon kan dat, omdat het perso neel daar niet meer verdient dan wat past bij de werkzaamheden die ze verrichten. In andere ge meenten kan het anders uitpak ken. Vakbond FNV voerde al ac ties in bijvoorbeeld Aalten en Bronckhorst, waar baanbehoud verre van zeker is. In plaats van de geplande 3.900 kregen de afgelopen maand slechts 2.692 statushouders een woning. De cijfers over februari zijn van hetzelfde niveau als die van januari. Toen schreef Op nieuw Thuis, een platform dat zich inspant om oplossingen te vinden voor de permanente huis vesting van vluchtelingen, de stok kende huisvesting toe aan opstart problemen door de kerstvakantie. De nieuwe cijfers maken duide lijk dat de oorzaak dieper moet lig gen. „Met uitzondering van de cember vorig jaar is de doelstel ling in geen enkele maand ge haald", zegt Florijn. „Dat betekent dat we hard moeten doorbuffe len." Een hogere uitstroom in de eer ste maanden van 2016 had de asiel keten van de broodnodige ruimte kunnen voorzien. Nog steeds wordt ruim een derde van de bed den in asielzoekerscentra bezet door vluchtelingen die al een ver gunning hebben. Het gaat om ruim 16.000 zogeheten statushou ders. Rond de jaarwisseling waren dat er ongeveer 14.000. De laatste maanden is de instroom van vluchtelingen relatief laag, maar de mogelijkheid bestaat dat dit in het voorjaar, als de weersomstan digheden verbeteren, weer veran dert. Elke gemeente moet naar rato van het aantal inwoners een be paald aantal vergunninghouders een woning aanbieden. Dat bete kent bijvoorbeeld dat Amsterdam in de eerste helft van dit jaar 965 statushouders een woning moet geven, en Maastricht 144. Sommi ge steden - Haarlem, Arnhem en Nijmegen bijvoorbeeld - maken grote sprongen, maar het algeme ne beeld is dat de gemeenten sterk achterblijven bij hun opgave. „De cijfers over januari en fe bruari zijn gewoon slecht", zegt Florijn. „Maar officieel vindt de evaluatie pas na een half jaar plaats." In de resterende maanden van het half jaar zal er in elk geval meer moeten gebeuren dan tot nu toe, en dat zal bepaald niet meeval len. Gemeenten hebben te maken met een beperkt aantal vrijkomen de corporatiewoningen. En dat zijn woningen waar bovendien ook andere groepen woningzoe kenden aanspraak op maken. Vluchtelingen krijgen nu nog voorrang bij de toewijzing van vrijkomende woningen, maar mi nister Blok werkt aan een wet om die speciale status te schrappen. Een voorstel daartoe is naar de Raad van State gestuurd. Gevolg is dat er andere oplos singen gevonden moeten worden. Rijk en gemeenten hebben afge sproken dat er dit jaar 10.000 extra tijdelijke woningen worden ge creëerd, in bijvoorbeeld leegstaan de kantoorpanden, vakantiehui zen en wooncontainers. Gemeen ten ontvangen, als ze van die rege ling gebruik maken, een tegemoet koming. „Er wordt fors aange vraagd", zegt Florijn, die daarom de hoop uitspreekt dat maart al een beter beeld zal geven. Trump hitst de boel nog eens flink op MAANDAG 14 MAART 2016 Als de voortekenen niet bedrie gen, valt deze week het doek voor thuiszorggigant TSN. Wat zijn de gevolgen? Vijf antwoorden op vragen die nu spelen. door Sander van Mersbergen Hoe staat TSN ervoor? 4 Behouden alle cliënten hun zorg? Waarom gaat TSN failliet? 3 Stel dat het woensdag inder daad over is: wat dan? 5 En het TSN-personeel, kan dat zijn werk blijven doen? door Sander van Mersbergen DEN HAAG. Gemeenten slagen er nog onvoldoende in om vluchtelin gen een woning te bezorgen. Ook in februari werd de doelstelling bij lange na niet gehaald. Marco Flo rijn, ambassadeur van landelijk plat form Opnieuw Thuis, noemt de cij fers 'gewoon slecht'. 2.692 De afgelopen maand hebben de gemeenten 2.692 statushouders aan een woning geholpen, dat moesten er 3.900 zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9