Oranje-biograaf vond zichzelf geen hoflakei 1938-2016 8 NIEUWS Doden bij aanval in Ivoorkust Buma: 'Draghi gaat mandaat te buiten' 'Landen Azië moeten groei stimuleren' VOORVERKIEZINGEN VS Een nieuw dieptepunt in de Republikeinse campagne: ongeregeldheden en geweld. De koploper heeft een onheilspellende dosis haat en nijd losgemaakt Tien schutters hebben giste ren het vuur geopend op bui tenlanders in het zuidoosten van Ivoorkust. Zeker zestien mensen kwamen om, onder wie vier Europeanen, aldus de politie. De aanval vond plaats in Grand Bassam, een toeristenoord op zo'n 30 kilo meter van Abidjan. De aan slag was gisteravond nog niet opgeëist, maar vermoed wordt dat de daders bij een van de Afrikaanse groepen be horen die gelieerd zijn aan het terreurnetwerk al-Qaeda. Vijf schutters zouden zijn ge dood, vijf anderen waren gis teravond nog voortvluchtig. Premier Mark Rutte en minis ter van Financiën Jeroen Dijs- selbloem moeten met de pre sident van de Europese Cen trale Bank (ECB) Mario Drag hi bespreken dat deze zijn mandaat te buiten gaat. Dat zei CDA-fractievoorzitter Sy- brand Buma zondag in Buiten hof, naar aanleiding van het besluit van Draghi om de ren te verder te verlagen. Zuid-Eu- ropese landen kunnen bijna gratis lenen, ten koste van spaarders en gepensioneerden in de rest van Europa, klaagde het CDA al eerder. Wat de ECB doet 'gaat ver buiten het mandaat van een bank'. De voorzitter van het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF), Christine Lagarde, heeft Azia tische landen dringend ver zocht een monetair en finan cieel beleid te volgen dat de groei stimuleert. Daardoor kunnen problemen, ontstaan door de fragiele wereldecono mie, aangepakt worden. De oproep volgt in een tijd dat landen hun economieën een impuls proberen te geven. Ze hebben met een vertraagde productiviteit en hoge schul den te maken. Volgens Lagar de zijn structurele hervormin gen de sleutel om de wereld economie te stimuleren. De spanningen tussen voor- en tegenstan ders van Donald Trump lopen hoog op. Het kwam de af gelopen dagen tij dens verschillende bijeenkomsten tot een gewelddadige ontlading, maar de hoofdpersoon weet van de prins geen kwaad. Een bijeenkomst in Chicago werd vrijdagavond afgelast toen bleek dat honderden demonstranten een plek in de zaal hadden weten te bemachti gen. Aanhangers en critici van Trump gingen met elkaar op de vuist en schreeuwden over en weer ver wensingen. Trumps supporters wer den uitgemaakt voor racisten of na zi's, demonstranten voor terrorist en zelfs 'weggelopen slaaf, volgens een journalist van Politico. Zeker drie mensen raakten gewond. In St. Louis (Missouri) werden der tig mensen gearresteerd bij een Trump-evenement. Een 22-jarige man probeerde in Dayton (Ohio) het podium te bereiken. Binnen enkele seconden was de zichtbaar geschrok ken Trump omringd door kleerkas ten van de Secret Service. In Kansas City (Missouri) hield de politie de monstranten met behulp van pepper- spray op afstand. De confrontaties zijn het vervolg van een reeks verhitte aanvaringen rond optredens van Trump. De sfeer wordt daar vaak grimmig zodra een demonstrant zich met een leus of protestbord uitlaat over Trumps campagne, die zich richt tegen mos lims en immigranten. Doorgaans wordt diegene overschreeuwd, uitge joeld en afgevoerd door beveiligers, soms met harde hand geholpen door een woedende supporter - temidden van overigens vooral vreedzame Ame rikanen. Het raciale element van de vijan digheden legt pijnlijke oude wonden bloot. Trumpaanhangers zijn overwe gend wit, onder de demonstranten zijn veel zwarte, latino- of Arabische Amerikanen. In diverse gevallen kre gen zij racistische scheldwoorden of zelfs Sieg Heil naar het hoofd geslin gerd. Een 78-jarige witte man sloeg woensdag in North Carolina een jon ge zwarte demonstrant in het ge zicht. In een tv-interview vertelde de man dat hij ervan had genoten. „De volgende keer moeten we hem mis schien wel doden. We weten niet wie hij is, misschen is hij wel lid van een terreurorganisatie." Een vrouw in Trumpshirt werd in Chicago gefotgrafeerd terwijl ze de hitlergroet bracht. De vrouw, gebo- ren in Duitsland, zegt tegen de New York Times dat ze het gebaar slechts maakte om demonstranten ervan te doordringen dat hun vergelijkingen tussen Trump en Hitier mank gaan. Trump doet zelf geen moeite om de gemoederen te bedaren. Hij moe digde geweld juist meermaals aan. Zo beloofde hij juridische kosten te betalen voor supporters die voor de rechter moeten komen als ze een de monstrant te lijf gaan. Hij klaagde dat tegenstanders de ruimte krijgen omdat 'niemand elkaar tegenwoordig nog pijn wil doen'. De presidentskandidaat riep ook dat hij een demonstrant het liefst in diens gezicht had geslagen. „Weet je wat ze vroeger deden met zulke gas ten? Ze zouden hier weggedragen worden op een brancard", zei hij in 'Wie met lucifers speelt, wakkert een vuur aan' februari in Las Vegas. Trump be strijdt dat zijn retoriek geweld aan wakkert. Hij wijt de chaos net als veel van zijn aanhangers aan de de monstranten, die volgens hem uit zijn op onrust en inperking van zijn vrijheid van meningsuiting. De be oogd presidentskandidaat roept op tot arrestatie. Volgens Trump gaat het om 'criminelen'. Hij verwijt de campagne van Bernie Sanders, wiens naam door demonstranten in Chicago werd gescandeerd, een ge organiseerde poging om zijn bijeen komsten te verstoren. Sanders zegt er niets mee te maken te hebben. „Voorzichtig, Bernie, of mijn sup porters gaan naar jouw rally", tweet- te Trump daarop dreigend. Trump hielp op twitter bovendien bloedse rieus het verhaal de wereld in dat de man die zijn podium bestormde banden heeft met IS, een verhaal dat slechts is gebaseerd op een grap pig bedoeld nepfilmpje op internet. Trumps medekandidaten reage ren geschokt en zijn er wel van over tuigd dat Trumps zelf medeschul dig is. „Wie met lucifers speelt, wak kert een vuur aan dat niet onder controle is te houden", zei Hillary Clinton. Zijn Republikeinse concur renten menen dat de demonstran ten te ver zijn gegaan, maar veroor delen evengoed Trumps opruiende uitspraken. John Kasich spreekt van een 'giftige omgeving' die hij heeft gecreëerd. Marco Rubio komt voor zichtig terug op zijn belofte hoe dan ook de kandidaat van zijn partij te steunen, ook als het Trump wordt. „Dat wordt elke dag moeilij ker", reageerde hij, zichtbaar ont daan. De vijandigheid belooft weinig goeds voor de rest van de verkie zingscampagne, die nog acht maan den duurt. De voorzitter van de Re publikeinse partij, Reince Priebus, vond het nodig in een verklaring op te roepen het komende jaar het de mocratisch proces in ere te houden en ook president Obama spreekt zich uit. „Onze leiders, of zij die am biëren onze leiders te worden, zou den moeten proberen ons te vereni gen en niet om ons tegen elkaar op te zetten, zouden zich moeten uit spreken tegen geweld en pogingen om angst te zaaien moeten verwer pen. Als ze dat weigeren, verdienen ze onze steun niet." Waarom hij de op dracht kreeg die van hem een be kende Nederlan der zou maken, heeft hij nooit ge weten. Cees Fasseur, die gisteren op 77-jarige leeftijd overleed, durfde het niet te vragen aan zijn opdrachtgever, de toenmalige ko ningin Beatrix. „Nee, dat vond ik niet beleefd", zei hij eens. „En nog eens wat: ze had ook kunnen zeggen: nou, professor, u bent de vijfde keuze, we zijn heel blij dat u het wilt doen." Fasseur had al een rijke loop baan als topambtenaar en hoogle raar achter de rug, toen hij begin jaren '90 bij de koningin werd ge roepen. Ze vroeg hem de ultieme Cees Fasseur biografie te schrijven van haar grootmoeder Wilhelmina. Een an dere historicus had die opdracht eerder gehad, maar was plotse ling overleden. Fasseur kreeg als eerste buitenstaander toegang tot het Koninklijk Huis Archief, werkte jarenlang aan de monster klus en kwam uiteindelijk met een biografie in twee delen, die veel lof oogstte. Een Oranjecriti cus bleek Fasseur in het boek niet: de kritiek die Wilhelmina vaak ten deel was gevallen vanwe ge haar vertrek naar Engeland tij dens de Tweede Wereldoorlog, verwierp hij. De archieven brachten hem zo veel informatie, dat hij daarna ook een lijvig werk schreef over de eerste twintig jaar van het hu welijk tussen Juliana en Bern- hard. Een boek met onthullende details, onder meer over de Greet Hofmans-affaire, maar toch klonk de kritiek die hij na zijn Wilhelmina-biografie ook al kreeg: Fasseur zou veel gevoelige informatie hebben achtergehou den, op verzoek van Beatrix. On zin, vond Fasseur. Kinnesinne. „Ik heb als enige toegang gekre gen tot het Koninklijk Huis Ar chief', zei hij twee jaar geleden in de Volkskrant. „Ik weet dat je dan rekening moet houden met jaloezie. Ik weet dat je dan te ho ren krijgt: Fasseur? De hoflakei van de Oranjes. Het enige wat ik kan terugzeggen is: lees mijn boe ken. En kijk of het niet waar is wat ik schrijf." Fasseur werd gebo ren op Borneo. Zijn autobiografie komt in april uit. ABIDJAN Mario Draghi foto AP DEN HAAG NEW DELHI door Karlij'n van Houwelingen Boven: discussie nadat een bijeenkomst met Trump vrijdagavond is af gezegd. Daaronder: arres tatie op zaterdag bij bij eenkomst in Dayton Rechts: 'kleerkasten' rond Trump in Dayton, foto's Reuters Hillary Clinton Democratisch kandidaat door Peter Groenendijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8