Goedkoop naar museum met pas Open deuren tijdens week zorg en welzijn De zwakte van kerncentrales Bijzondere service Was ich noch zu sagen hatte... 12 ZEELAND Windlicht aangepast Op zoek naar pleegouders KNRM redt opvarenden Koe klautert uit drinkput De Boekenweek is begonnen. Lezers worden verleid met interviews, signeersessies en hét geschenk. COMMENTAAR Het is niet alleen de herdenking van de ramp met de centrale in Fukushima waardoor nut en noodzaak van kernenergie weer volop in discussie zijn. In Bel gië en Nederland zijn het vooral de recente inciden ten rond de kerncentrales in Doel en Tihange die mensen onge rust maken. Hoewel die zich niet in de reactoren zelf hebben voorgedaan, heeft het stilleggen van de nucleaire stroomfabrie- ken, enkele maanden geleden, bij menigeen wel de wenkbrau wen doen fronsen. Voeg daarbij het verhaal van de haarscheur tjes, die ook vermoed werden in de centrale in Borssele, waar door het vertrouwen al eerder wankelde. Afgelopen zaterdag werd in Antwerpen tegen kerne nergie en vóór duurzamere vor men van stroomopwekking gede monstreerd. Het is niet zo dat het volk in West-Europa in verzet komt tegen kerncentrales. Daar voor was de opkomst te beschei den. Van de demonstratie gaat wel een signaal uit. Mensen gaan er niet vanuit dat er iets met een centrale gebeurt, maar ze wil len wel graag weten wat ze moeten doen als er iets gebeurt. Jo diumpillen slikken? Evacueren? Informatie daarover maakt men sen niet ongerust, het kan ze juist op hun gemak stellen. Commu nicatie, dat is vooralsnog de zwakste plek van de kerncentrales. Het is niet zo dat het volk in West-Europa in verzet komt tegen kerncentrales Met de bestaande Zeelandpas krijgen houders - soms flinke - kortingen op honderden activitei ten en attracties in de hele provin cie. De pas is voor iedereen - inwo ner en toerist - te koop voor vier euro. Het Zeeuws-Vlaamse 'pluspak ket' kost vier euro extra. Daarmee kunnen pashouders eenmalig naar Agrarisch themapark Verha- ge (Schoondijke), het Archeolo gisch Museum (Aardenburg), het Belfort (Sluis), het Bolwerk (Ijzen- dij ke), Het Vlaemsche Erfgoed (Groede), De Karrekasse (Nieuw- vliet), Switchback (Oostburg), het Visserijmuseum (Breskens), For Freedom Museum (Ramskapelle), Sincfala (Heist) en het Uilenspie gelmuseum (Damme). Het 'pluspakket' is een initia tief van de Stichting Beleef Almanak 'Jammer dat de krant er om 8.20 uur nog niet is', tweette de wethouder uit Kapelle zaterdagochtend. Vervelend, dacht de Zeeuws-Vlaamse journalis te. Maar het toeval wilde dat ze ver slag ging doen van de NLdoet-actie waar hij aan het helpen was. Ze be sloot de PZC mee te nemen naar 'de Zeeuws-Vlaanderen. Die werd vo rig jaar opgericht, onder meer om de Zeelandpas - waarvan de uitgif te toen op losse schroeven stond - te behouden. De stichting wil be zoekers aan Zeeuws-Vlaanderen méér bieden dan alleen zee en strand, laat voorzitter Richard de Jong weten. „We merken dat toe risten, maar ook mensen uit de streek, bij slecht weer niet goed weten wat ze moeten doen. De musea zijn dus nog te onbekend, 'We merken dat toeristen én inwoners bij slecht weer niet weten wat ze kunnen doen' terwijl het echte parels zijn." De VW Zeeland, één van de uitge vers van de Zeelandpas, ziet de Zeeuws-Vlaamse aanvulling als een proef. Als die succesvol uit pakt, wordt mogelijk ook in ande re delen van de provincie een 'pluspakket' toegevoegd. overkant' en hem alsnog - persoonlijk - te bezorgen. Omdat de wethouder verderop afval aan het prikken was, liet ze de krant voor hem achter. La ter die middag ontving ze een tweet: 'Bedankt voor de PZC. Bijzondere ser vice, want ik had het Reformatorisch Dagblad niet ontvangen'. Het kunstwerk Windlicht van Daan Roosegaarde - een spel van lichtstralen dat gericht is op windmo lens bij Sint Annaland - is aangepast. Schippers die in de omgeving kwamen klaagden donderdag en vrijdag dat de felle licht stralen hun kajuit in sche nen. Na overleg met Rijks waterstaat heeft Roosegaar de zijn kunstwerk aange past. De lichtsterkte is afge zwakt. Het kunstwerk is vrijdag en zaterdag nog te zien van 20 tot 23 uur. Juvent zoekt pleegouders en organiseert daarom voor donderdag 17 maart een informatieavond. Dan wordt uitleg gegeven over pleegzorg in Zeeland en over het voorbereidingspro gramma van Juvent voor as- pirantpleegouders. De in formatieavond is van 20.00 tot 22.00 en wordt gehou den op het kantoor van Ju vent, Park Veldzigt 43 in Middelburg. Info: 0118-632900. Aanmelden kan via cspleegzorg@juvent.nl. HOOFDPLAAT De redders van de KNRM in Breskens moesten zater dagavond in actie komen voor een motorjacht dat problemen had op de Wes- terschelde. Het jacht lag voor anker ter hoogte van Hoofdplaat, maar dreigde af te drijven. Aan boord waren twee vol wassenen en vijf kinderen. De reddingboot Leng haal de de opvarenden van boord. Het schip is vlotge- trokken en naar de haven in Breskens gebracht. Echt in nood was ze niet. Want toen de brandweer eraan kwam, besloot een in de drinkput op de Goud plaat vastgeraakte koe zater dag zelf aan wal te klaute ren. Tot die tijd had bos wachter Hans van der Wee- Ie met omstanders gepro beerd de koe uit het water te krijgen, maar dat lukte niet. Toen de blusploeg aankwam, vond de koe het wel welletjes, al dat be kijks. MIDDELBURG. Duitsland is het thema van de Boekenweek, die zaterdag is begonnen. Ter promo tie zijn alle clichés over onze oos terburen uit de kast getrokken, concludeerde uitgever Christoph Buchwald gisteren in De Drukke rij in Middelburg. „Er zijn zelfs placemats ge maakt met bier, Bratwurst en vetvlekken. De Frankfurter Buch- messe staat dit jaar in het teken van de Nederlandse en de Vlaam se literatuur. Stel je voor dat we daar Frau Antje, tulpen, kaas en klompen op de proppen zouden komen. Wat moet de lezer daar van vinden? 1st das wirklich wit- zig? Ik zou zeggen: lm besten Fall: mittelwitzig." Met Buchwald had De Druk kerij de best mogelijke inleider voor het boekenweekthema in huis gehaald. Speciaal voor het jaarlijkse lite- ratuurfeest ging de winkel op zondagmiddag open. Met een quiz over Duitse muziek, een proeverij van Duitse wijnen en uiteraard boeken en schrijvers. Buchwald is auteur van Gute Nacht, Freunde, een boekje waar in hij Duitsland portretteert aan de hand van vijfentwintig van zijn favorieten Duitse boeken. Hij werkt bij uitgeverij Cossee en spreekt vloeiend Nederlands. In het vraaggesprek met Serge Janssen, docent Duits aan scho lengemeenschap Nehalennia, sprak hij niet alleen enthou siasmerend over Duitse boeken, hij zei ook rake dingen over de li teratuur in het algemeen. Romans geven niet het juiste antwoord, betoogde Buchwald, maar ze stellen de juiste vragen. „Als het goed is heeft literatuur altijd iets met ons te maken, is het nooit abstract en ver weg. Als het goed is opgeschreven, denkt de lezer: 'Zo heb ik er nog nooit over nagedacht.' Ik geef in mijn boek geen saaie literatuur les. Ik heb het over boeken die Literatuur is essentieel om te leren hoe we ons schip door het leven willen navigeren mensen verleiden. En ik heb het zo proberen op te schrijven, dat de lezer het nachtkastlampje eerst uitknipt als de laatste blad zijde is gelezen." Het is een mooie gelegenheid om als nieuwe cliënt, (aanko mend) mantelzorger, vrijwilli ger, buurtbewoner of student kennis te maken met een zorg- of welzijnsorganisatie in de buurt. Zo houdt het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes zaterdag 19 maart tussen 10.00 en 14.00 uur demonstraties en rondleidingen op de spoedeisen de hulp. ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen staat op verschillen de locaties stil bij 'huren met zorg'. Dat is voor mensen die in aanmerking komen voor thuis zorg, maar waarbij alleen thuis wonen moeilijker gaat. WVO Zorg in Vlissingen houdt zorgspreekuren in super markten op Walcheren. Het Zuidwest Radiotherapeutisch In stituut (ZRTI) in Vlissingen opent zaterdag de deuren van 10.00-14.00 uur. Zorggroep Ter Weel in Goes doet dat op dezelf de dag (10.00-16.00 uur). door Martijn de Koning BRESKENS. Het aanbod van activitei ten en arrangementen via de Zee landpas krijgt een Zeeuws-Vlaamse aanvulling. Voor vier euro extra krij gen pashouders gratis toegang tot elf musea in Zeeuws- én Belgisch Vlaanderen. Richard de Jong, stichtingsvoorzitter Alle activiteiten en meer informatie zijn te vinden op de website www.zeelandpas.nl. Tip? redactie@pzc.nl SINT ANNALAND MIDDELBURG GOUDPLAAT Liever goed door Ernst Jan Rozendaal Christoph Buchwald, uitgever VLISSINGEN. Verschillende Zeeuw se zorgaanbieders zetten vanaf vandaag tot en met zaterdag de deuren open voor publiek of orga niseren allerlei activiteiten. Dat is in het kader van de Nationale Week van Zorg en Welzijn. Info: weekvanzorgenwelzijn.nl en si tes van genoemde organisaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71