effeweg.nl Tandartsen van spoedpost zien vaak 'dofïè ellende' als patiënten lang niet komen 6 NIEUWS Mensen met kleine beurs zorgen minder goed voor hun gebit. „Ik zie rottende kiezen en kaakabcessen." Een paar dagen per maand werkt tand arts Nico de Jong in de spoedpost van het Rotterdamse Eras mus MC. En daar ziet hij ze: de mensen die nooit meer naar de tandarts gaan. Tot het te laat is. „Doffe ellende", zegt De Jong over wat hij dan ziet. „Rotten de kiezen, kaakabcessen. Soms moeten mensen zelfs worden op genomen, omdat de ontstekingen richting keel en longen gaan. En bijna altijd was het makkelijk te voorkomen geweest." De Jong ziet al jaren een toene mend aantal mensen dat nooit meer naar de tandarts gaat. „Ze hebben alleen een basisverzeke ring en die vergoedt de tandarts al jaren niet meer. Dus is het te duur om één of twee keer per jaar naar de tandarts te gaan. Triest, want uiteindelijk betaal je er een hoge prijs voor. In geld, maar ook in pijn." Zijn beroepsvereniging, de KNMT, ziet het ook. Onder oude ren bijvoorbeeld, die langer dan vroeger hun eigen tanden hou den, maar daardoor ook complexe re problemen hebben. „En als die dan jarenlang geen zorg meer krij gen, wordt het heel pijnlijk", zegt Hans Scholten van de KNMT. „Die mensen gaan ook minder goed eten, wat weer tot andere problemen leidt." De tandartsen zien inmiddels ook bij een groep kinderen de tandkwaliteit achter uitgaan. Opmerkelijk, want tot 18 jaar wordt tandartsbezoek wél ge woon vergoed uit de basisverzeke- ring. „We zien toch dat ouders die niet meer gaan, ook hun kinderen thuis laten. Misschien omdat ze niet weten dat het voor kinderen betaald wordt." Toen de tandarts in 1995 uit het basispakket verdween, werd er al voor gewaarschuwd. Mensen met een kleine beurs zouden veel min der vaak naar de tandarts gaan. Een aanvullende tandartsverzeke ring kost minimaal too euro per jaar, een reguliere controle kost 35 euro, maar dat kan bij een gaatje snel oplopen naar 120 euro. CBS-onderzoek dat vandaag ver schijnt, toont aan dat die angst uit komt. Het CBS verdeelde de sa menleving in vijf inkomensgroe pen en ontdekte dat in de laagste twee groepen 30 procent van de volwassenen vorig jaar niet naar de tandarts ging. Tien jaar geleden woedde nog een discussie om de tandarts weer in het basispakket te krijgen. Ster ker nog: het stond in het regeerak koord dat het kabinet Balkenen- de-IV in 2007 sloot. Op het laatste moment werd besloten om alleen jongeren tot 21 jaar een jaarlijkse controle te vergoeden. In 2010 werd die leeftijd nog eens ver laagd naar 18 jaar. Anno 2016 is de SP de enige par tij die ervoor pleit het jaarlijkse tandartsbezoek voor iedereen weer gratis te maken. Het zou de samenleving jaarlijks een bedrag tussen 1 en 2 miljard euro kosten. Vrijwel alle partijen vinden dat het basispakket niet meer mag worden uitgebreid. „We staan al leen, ja", zegt SP-Kamerlid Rens- ke Leijten. „Het frame is nu: de zorg moet goedkoper. Maar het zijn kortzichtige bezuinigingen, want al die gebitten die achteruit gaan, leiden uiteindelijk tot meer ellende. Maar ja, dat zijn kosten die we tien jaar later pas voelen." Precies daarom richtte tandarts De Jong de spoedpost op, samen met een groep collega's. „Sommi ge mensen die daar met hun rot tende gebit komen, kunnen zelfs de spoedpost niet betalen. Daar hebben we een noodfonds voor ge maakt, waar we zelf geld in leg gen, de Rotary draagt ook bij." Stedentrip Kopenhagen va. €169 Eifel en Ahrdal va. €219 Wenen en het Wienerwald va.€399 Fietsreis Dresden va. €469 UNESCO wereldsteden Spanje va. €549 Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 'Uiteindelijk betaal je een hoge prijs. In geld en in pijn' door Peter Groenendijk Tandarts Nico de Jong aan het werk op de spoedpost van het Erasmus MC. foto Jan de Groen Een aanvullende tandartsverze kering kost minimaal 100 euro per jaar, een gebitscontrole kost 35 euro, maar dat kan bij een gaatje snel oplopen naar 120 euro. 4 daagse busreis Logies en ontbijt Diverse vertrekdata Highlights: Amaliënborg Malmö Kleine Zeemeermin 5 daagse busreis Halfpension Vertrek: 6jun, 25 jul, 17 okt Highlights: Monschau Ahrdal Rijndal Cochem Boppard 8 daagse busreis Halfpension Vertrek o.a.: 1,30 apr, 4 nov Highlights: Donau Abdij Melk-Tullnerbach Slot Schönbrunn 8 daagse busreis Halfpension Diverse vertrekdata Routes: Elberadweg - Tsjechië Spreewald Dresden 11 daagse busreis Halfpension Vertrek: 15 apr, 28 okt Bezoek Madrid, Salamanca, Burgos, Toledo en Avila! Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. COUPONCODE WEG11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6