'Horror Tag voor Angela Merkel in drie deelstaten NIEUWS 5 Rijk Parijs tegen vluchtelingen Voorkom nieuw 'Cermanwings' Zeven keer 'ja' voor zieke tante In de oostelijke regio Saksen-An- halt wordt de AfD, die zich afzet tegen Merkels ruimhartige vluch- telingenpolitiek, met meer dan 20 procent zelfs de tweede partij. In Baden-Württemberg en Rijn land-Palts komt de AfD uit boven de 10 procent. Merkels coalitiege noot in de federale regering, de SPD, leed in twee deelstaten dra matische verliezen. Zowel in Ba den-Württemberg als in Sak- sen-Anhalt is de eens zo trotse volkspartij nu kleiner dan de AfD. Alleen in Rijnland-Palts kunnen de sociaaldemocraten opgelucht adem halen: hier blijft de SPD, on der aanvoering van de populaire minister-president Malu Dreyer, de grootste. De resultaten schudden het Duitse politieke landschap, dat de cennialang stabiel was, door el kaar. Met de opkomst van de AfD lijkt zich rechts van de conserva tieve CDU/CSU een nieuwe poli tieke kracht te hebben gevestigd. De AfD, onder nationale leiding van de 40-jarige Frauke Petry, slaagt erin grote groepen traditio nele niet-stemmers te mobilise ren. De partij, die in 2013 werd op gericht, wordt verweten ook neo nazi's aan te trekken. Dit is een re den voor de gevestigde partijen om samenwerking met de AfD uit te sluiten. Volgens Duitslands grootste krant, Bild, is sprake van een 'Hor ror Tag' voor Merkel. Vooral het verlies van het traditionele CDU-bolwerk Baden-Württem berg, de welvarende zuidwestelij ke deelstaat, zal Merkel zwaar val len. Hier werden de Groenen, on der de geliefde minister-president Winfried Kretschmann, de groot ste partij. Duitse commentatoren waren zondagavond koortsachtig op zoek naar mogelijke regerings coalities in de drie deelstaten. Nu de AfD drastisch inbreekt in de be staande politieke verhoudingen, wordt dit vooral in Saksen-Anhalt een zware klus. Hoewel de resultaten bijzonder negatief afstralen op de landelijke coalitie van CDU/CSU en SPD, is het niet per se Merkels vluchtelin- genpolitiek die is afgestraft. Juist de winnende premier van Ba den-Württemberg, Kretschmann, stelde zich openlijk op achter Mer kels beleid van open grenzen. Ook de sociaaldemocrate Malu Dreyer in Rijnland-Palts verdedigde Mer kels 'Wir schaffen das'. Het zijn integendeel de critici in Merkels eigen CDU, onder wie haar vermeende kroonprinses Julia Klöckner in Rijnland-Palts, die het lid op de neus kregen. Klöckner en ook CDU-lijsttrek- ker Guido Wolf in Ba den-Württemberg pleitten tegen de zin van Merkel voor een stren- Het is niet per se de vluchtelingenpolitiek die de kiezers hebben afgestraft: in twee staten wonnen premiers die dit beleid juist steunden gere asielpolitiek, en verloren. Merkel kan dit verlies als argu ment aanvoeren als zij aanvallen vanuit de partij moet afweren. De bondskanselier is sinds haar aan treden in 2005 een stemmenka- non geweest en gewend verkiezin gen te winnen. Nu de CDU onder haar leiding ook blijkt te kunnen verliezen, zullen haar partijcritici, die zich vooral bij de zusterpartij CSU in Beieren ophouden, onge twijfeld aan de bel trekken. Zij zul len de kanselier verwijten dat on der haar bewind een partij ter rechterzijde van de christendemo craten succes heeft kunnen boe ken. Volgens het adagium van de legendarische oud-CSU-leider Franz Josef Strauss moet dit te allen tijde worden voorkomen. Vanuit de CSU kwam gisteravond al de opdracht aan Merkel haar vluchtelingspolitiek aan te passen. raakten zwaar beschadigd of brandden volledig uit. Nadat de eerste beelden via tv-zenders en sociale media te zien waren, werd een verbod afgekondigd op het uitzenden en publiceren van beeldmateriaal van de nasleep van het bloedbad. Twitter en Facebook werden geblokkeerd. President Erdogan was op het moment van de aanslag in Istan- boel. Hij zou zo snel mogelijk naar Ankara vertrekken voor spoedberaad met de regering. Het is al de zesde zware bom aanslag in Turkije in negen maan den. Op 17 februari vonden bij een soortgelijke bomaanslag op militairen 29 Turken de dood. Verder vielen er 61 gewonden. Terroristen van de 'Vrijheidsval ken van Koerdistan', een afsplit sing van de Koerdische afschei dingsbeweging PKK, maakten be kend verantwoordelijk te zijn voor de zelfmoordaanslag. Die aan- Nadat de eerste beelden via tv, Facebook en Instagram te zien waren, werden de sociale media geblokkeerd slag was in de regeringswijk Can- kaya op nog geen 300 meter van het zwaarbewaakte parlement, in de buurt van het hoofdkwartier van de strijdkrachten, en het kan toor van premier Ahmet Davutog- lu. In de verklaring werd gesteld dat de aanslag een wraakactie was voor het offensief van het Turkse leger tegen gewapende Koerden. Zij dreigden door te gaan met aan slagen tenzij president Erdogan een eind maakt aan de operaties in de Koerdische steden in het oos ten en zuidoosten van Turkije. Bij die zuiveringsacties aan de gren zen met Irak en Syrië zijn sinds de herfst van vorig jaar honder den gewapende rebellen om het le ven gekomen. De verantwoordelijkheid voor de aanslag van gisteren is voorals nog niet opgeëist. Een bron bij de veiligheidsdiensten zei dat het er op lijkt dat de aanslag het werk was van de Koerdische afschei dingsbeweging PKK of een aan haar gelieerde organisatie. Miljonairs en ondernemers in Pa rijs zijn in opstand gekomen tegen het gemeentebestuur. In het chi que 16e arrondissement, waar am bassades en rijke advocaten kan toor houden, wil de gemeente mi granten onderbrengen. Op een strook groen aan de Allée des Forti fications zullen zo'n twintig hou ten 'containers' worden geplaatst, waar tweehonderd migranten en daklozen in komen te wonen. Het socialistische gemeentebestuur zal die plannen vandaag voor het eerst toelichten. Maar de omwo nenden hebben al opgeroepen tot actie. Ze noemen het plan een pro vocatie. Een petitie is ondertekend door 50.000 tegenstanders. Franse luchtvaartexperts vragen met klem om herziening van het medisch beroepsgeheim om een drama zoals een jaar geleden een German Wings vlucht overkwam, te voorkomen. De Duitse copiloot Andreas Lubitz (27) sloot zich toen op in de cockpit van een Air bus om zelfmoord te plegen. Hij boorde het toestel van prijsvechter Germanwings, met 149 inzitten den, in de Franse Alpen. Niemand overleefde de crash. Lubitz bleek een geschiedenis van heftige de pressies te hebben en hij gebruikte zware medicijnen. Twee weken voor het drama kreeg hij nog het dringende advies van zijn arts om zich te laten opnemen. De terminaal zieke Jacky van Daa- len (54) kreeg gisteren de verras sing van haar leven. Haar nichtjes en schoondochter hesen zich spe ciaal voor haar in een trouwjurk in een bruidsmodewinkel in Heerhu- gowaard. Jacky is gek op bruidsjur ken en een fan van het program ma Say yes to the dress maar ze zal haar nichtjes nooit zien trouwen. De jonge vrouwen -zes nichten en haar aanstaande schoondochter besloten daarop speciaal voor haar een show te geven. „Dit mag uren duren", aldus Jacky. Een van haar twee zoons gaat in mei trouwen in Indonesië. Jacky heeft het ticket ge kocht: „Voor die bruiloft blijf ik le ven." foto Marco Okhuizen door Wierd Ouk BERLIJN. De regionale verkiezingen in drie Duitse deelstaten zijn uitge lopen op een 'zwarte zondag' voor bondskanselier Angela Merkel. Niet alleen leed Merkels chris ten-democratische CDU zware ver liezen, haar luidruchtigste tegen strever, de rechts-populistische Al ternative für Deutschland (AfD), boekte spectaculaire resultaten. MAANDAG 14 MAART 2016 bloedbad in Ankara PARIJS LE BOURCET HEERHUCOWAARD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5