extra statushouders dit jaar Mogelijk Gouden paren naar gemeente Filmmakers op zoek naar hoofdrolspelers De Bonte Vagebond SCHOUWEN-DUIVELAND 15 In een Bruse basisschool was zaterdag de casting voor de Schouwse speelfilm De Bonte Vagebond. Berbel Hoogerheide uit Dreischor is één van de kandidaten. wat denk je. Ik heb er genoeg van." Rogier: „Je probeert me toch niet te vertellen dat je er een eind aan wil maken?" Anette: „Intelli gent, zeg." Bij de derde scene moet ieder een behalve de regisseur, Versteeg en Verhagen het zaaltje verlaten. Hoogerheide vertelt later waar om. „Ze willen dat vertrouwelijk houden. Ik moest met mijn ge zicht naar de muur gaan staan en aan het gelukkigste moment in mijn leven denken. Voor mij is dat de geboorte van mijn dochter. Nou, daar kwamen de tranen al. Ik had eerst moeten spelen dat ik heel blij was. Ik geloof dat ik die fa se heb overgeslagen." Spelen in een film is de jeugd droom van de veertigjarige vrouw uit Dreischor. „Theater heb ik al eens gedaan. Film draagt toch net wat verder." Hoogerheide heeft twijfels over haar prestatie: „Het is mijn eerste casting ooit, hè. Ik zat duidelijk niet in mijn tekst. Maar ze wilden emotie zien en dat is wel gelukt." 'Voor Gerard Rabelink hebben we een bijrol als wijnhandelaar' Versteeg en Verhagen hebben twee hoofdrollen en acht dragen de rollen te vergeven. Zaterdaga vond hadden ze na het terugkij ken van de video's knopen door willen hakken. Verhagen: „Maar we zijn er niet uitgekomen. We hebben nog zes kandidaten over. Die laten we nog maar eens ko men. Voor de mannelijke rol twij felen we tussen een Oosterlander en een Zierikzeeënaar. Voor de rol van Anette was Melissa Aid uit Rotterdam de verrassing. Ze speelt de sterren van de hemel, maar is erg jong. Voor Anette zoe ken we een rijpere vrouw. We heb ben een paar goede op het oog." De enige die zeker is van een rol is burgemeester Gerard Rabe link. Verhagen: „Ha,ha. Ja, hij speelde al in onze Sinterklaasfilm. Hij is enthousiast en kan goed im proviseren. Voor hem hebben we een bijrol als wijnhandelaar." De Bonte Vagebond wordt tus sen 1 en 9 oktober opgenomen op verschillende locaties op Schou- wen-Duiveland. Nog eens, maar dan met sarcasme in je stem." En weer speelt Berbel Hoo gerheide de scène tijdens de recep- 'We zijn er niet uit gekomen. We hebben nog zes kandidaten over' tie: „Ben je hier zakelijk of vanwe ge die - hm - vriend van je?" Hoogerheide is één van de zes tien kandidaten voor een rol in de Schouwse speelfilm De Bonte Va gebond van Zierikzeeënaren Jani ne Versteeg (camera) en Henk Ver hagen (scenarioschrijver). De film vertelt het verhaal van Rogier, een zwerver die groots en vooral gra tis wil leven. Hoogerheide wil de rol van Anette, tegenspeelster van Rogier. Verhagen leidt de audities in ba sisschool De Meerpaal in Bruinis- se. In het gymzaaltje, waar camera vrouw Versteeg alles vastlegt en de regisseurs achter een beeld scherm zitten, laat hij Hoogerhei de eerst een paar rondjes lopen om haar hoofd leeg te maken. Dan mag ze vertellen hoe haar dag be gon: een keer neutraal, een keer la coniek en een keer boos. Daarna begint de echte auditie. Hoogerheide speelt de ontmoe ting met luxe-zwerver Rogier tij dens een receptie. In de volgende scene staat ze in het water na een mislukte zelfmoordpoging. Rog ier: „Hé, gaat 't met je?" Anette: Ja, B en W vinden het eiland niet ge schikt voor een asielzoekerscen trum. In plaats daarvan zou Schouwen, naar Thools voor- Schouwen-Duiveland wil mogelijk meer statushouders huisvesten. Dit in plaats van vestigen asielzoekerscentrum beeld, vrijwillig to procent meer asielzoekers met een verblijfsver gunning kunnen huisvesten. „Hiermee trekken gemeenten de overvolle asielzoekerscentra leeg", lichtte wethouder Cees van den Bos zaterdag toe. Schouwen-Duiveland moet de komende maanden 40 statushou ders onderbrengen. De taakstel ling voor het tweede half jaar is nog niet bekend, maar Van den Bos houdt rekening met 'een lich te stijging'. Over het hele land gezien moe ten 15 procent meer statushou ders worden gehuisvest. Dat zou betekenen dat zich dit jaar onge veer 90 vluchtelingen vestigen op Schouwen-Duiveland. Mogelijk komt de 10 procent vrijwillig te huisvesten mensen daar nog bij. Woningbouwvereniging Zeeuwland krijgt steeds meer moeite deze mensen onder te brengen zonder de reguliere huur markt te verstoren. Voor de twee- 'Hiermee trekken gemeenten de overvolle AZC's leeg' de helft van dit jaar denkt Zeeuw- land aan het onderbrengen van meerdere alleenstaanden in één gezinswoning. Sinds vorig jaar huisvest Zeeuwland asielzoekers ook in kleine woonkernen. Waar mogelijk krijgen die 'een maatje' uit het dorp om de integratie te bevorderen. Dit begeleiden bij integratie is één van de taken die Vluchtelin genwerk in opdracht van de ge meente uitvoert. Deze organisatie krijgt daarvoor 2000 euro per sta tushouder. De helft komt van het Rijk, de andere 1000 van de ge meente. Maar dat gaat verande ren. De minister is bereid 2370 eu ro per statushouder te vergoeden. „Of daarmee onze 1000 euro ver valt, weet ik nog niet", zegt Van den Bos. „Dat geld is misschien nodig voor de extra taakstelling of voor een ander soort probleem. Die 1000 euro blijft sowieso be schikbaar voor dit doel." ZIERIKZEE. Burgemeester Gerard Rabelink ontvangt donderdag 53 gouden paren in het gemeente huis. Zij krijgen vanaf 14.00 uur een feestelijke middag aangeboden. De burgemeester spreekt ze toe en daarna zijn er twee optredens van shanty koor Neptunus. Het gemeentebestuur houdt bij hoe lang inwoners getrouwd zijn. Eens per jaar worden echtparen die 50, 60 of meer jubileumjaren getrouwd zijn uitgenodigd. Dat is traditie geworden. Voor de bijeen komst van donderdag zijn 125 pa ren uitgenodigd. Daarvan hebben er 53 de uitnodiging geaccepteerd. MAANDAG 14 MAART 2016 Berbel huilt op bestelling Auditie: rechts op de rug gezien Henk Verhagen. Janine Versteeg filmt Maria Rios - van Sluijs. foto's Dirk-Jan Gjeltema Henk Verhagen cineast door Ton van den Nouweland Henk Verhagen cineast Berbel Hoogerheide doet auditie voor de rol van Annette: „Ben je hier zake lijk of vanwege die - hm - vriend van je?" door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. Schouwen-Duiveland gaat mogelijk meer statushouders huisvesten dan de gemeente ver plicht is. Cees van den Bos wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54