'fJZJU fjJEVJJ'J ri =-> r 4 NIEUWS Jongeren die van hun ouders niet leren met geld om te gaan, krijgen als volwassene vaker geldproblemen. 599,- VijjrïjjjtjyJ De cijfers liegen er niet om. Mensen die van huis uit niet heb ben geleerd om met geld om te gaan, heb ben ruim drie keer vaker financiële problemen dan men sen die dit wel meekregen. In deze groep heeft 'slechts' 15 procent finan ciële nood. Nog geen derde van deze mensen heeft een kleine of grotere betalingsachterstand, tegen 61 pro cent van degenen die niet leerden om met geld om te gaan. Dat blijkt uit onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoor lichting (Nibud) dat vandaag - bij de start van de Week van het Geld - ver schijnt. Ouders zijn bepalend voor de financiële toekomst van hun kinde ren. En dat zit hem niet per se in hun sociaal-economische achtergrond, maar wel in de opvoeding. Leren ze hun kinderen wat de waarde van geld is? Beseffen ze dat ze geen spul len kunnen kopen als ze er eigenlijk geen geld voor hebben? Leren ze rondkomen van een bepaald budget? „Veel ouders denken dat hun tieners toch niet naar hen luisteren, maar dat blijkt helemaal niet waar", zegt direc teur Gerjoke Wilmink. De 30-jarige Daryll Landbrug weet er alles van. Een paar jaar geleden kwam hij door een vuurwerkinci dent in de financiële problemen. „Ik kon niet werken, maar leefde wel naar mijn normale inkomen", ver klaart hij. Binnen een paar weken had Daryll al een betalingsachter stand van meer dan duizend euro op gebouwd. Hij kon zijn zorgverzeke ring niet betalen, moest allerlei medi sche kosten ophoesten en kreeg de contributie van zijn sportclub voor de kiezen. Spaargeld had Daryll niet. „Ik moest aan mensen vragen of ze voor me wilden betalen. Dat voelde zo rot." Van huis uit had Daryll niet geleerd om te sparen voor tegenval lers. „Ik zag daar de noodzaak hele maal niet van in." Ook kreeg hij nooit zak- of kleedgeld. „Mijn ouders hadden het niet heel breed", ver klaart hij. Het Nibud is zich ervan bewust dat financiële opvoeding niet voor ie dere ouder is weggelegd. „Ze hebben het zelf ook niet altijd op orde", ver klaart Wilmink. Bovendien wordt het er niet makkelijker op nu de spaarpot met geld uit beeld ver dwijnt. Het Nibud vindt dat scholen daarom financiële vaardigheden, zo als het leren denken in transacties en omgaan met risico's, beter in hun les sen moeten verwerken. Honderden scholen bieden inmid dels het lesprogramma MoneyWays aan, maar dat is niet standaard in het lesprogramma opgenomen. Vooral op het mbo hebben jongeren niet altijd 'Als je ergens geen geld voor hebt, moet je dat kunnen zeggen tegen je vrienden' kaas gegeten van het huishoudboek je. „We zien daar een risicovolle groep jongeren", verklaart Rudi Buis, woordvoerder van het Verbond van Verzekeraars. „Ze gaan vrij jong wer ken, verdienen al vroeg relatief veel geld." Het verbond ziet schrijnende gevallen voorbijkomen van jongeren die niet rondkomen. „Ze weten bij voorbeeld niet dat ze recht hebben op zorgtoeslag. Of ze hebben een du re telefoonverzekering die niet nodig is", aldus Buis. Deze week begint een proef van het verbond, Nibud en Diversion in zes mbo-klassen om die leerlingen wegwijs te maken in de wereld van de verzekeringen. Op school leren de studenten kritisch na te denken over hun huishoudboekje. Daryll staat zelf voor deze klassen om over MoneyWays te vertellen. Hij kan zich goed verplaatsen in de jonge ren en hun bestedingspatroon. „Als ik over mijn ervaringen vertel, is het muisstil in de klas. Ik wil jongeren een betere kans bieden op goede fi nanciën. Niet alle leuke dingen hoe ven veel geld te kosten. En als ze iets niet kunnen betalen, moeten ze daar eerlijk over zijn tegen vrienden." TIPS OM KINDEREN FINANCIEEL INZICHT TE GEVEN Het ging om een zelfmoordaan slag. Een auto vol explosieven ontplofte bij een park in de wijk Kizilay, waar talloze bushaltes zijn en een metrostation. Vol gens een ooggetuige reed de zelf moordenaar met hoge snelheid op een bus in. Kort na de aanslag was er in de buurt ook geweer vuur te horen. Tientallen taxi's, bussen en andere voertuigen (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8 dagen Gerlos in het Zillertal 10 dagen Istrië Opatija 8 dagen Kufstein en omgeving 4" Hotel Hinterthiersee 12 dagen Rondreis Kroatië 12 dagen Klassiek Italië en Amalfikust Budgetteren kun je leren, van je ouders door Ellen van Gaaien Daryll Landbrug ervaringsdeskundige Daryll Landbrug. foto Shody Careman Geef steeds hetzelf de bedrag op een vast tijdstip. Spreek vooraf af hoe lang het kind met het be drag moet doen en wat het ervan moet betalen. Op is op. Geef niet steeds extra geld als uw kind niet rondkomt. Het moet de waarde van spullen en geld ontdekken. Leer uw kind spa ren. Bedenk samen een spaardoel. En be kijk regelmatig sa men het saldo. Kunnen uw kinde ren bijvoorbeeld een telefoonreke ning niet betalen? Schiet het voor, maar laat ze het te rugbetalen. Open rond hun twaalfde een reke ning en stort daar zak- en kleedgeld op. Zo leren ze met giraal geld omgaan. Geef zelf het goede voorbeeld. Als uw fi nanciële boekje op orde is, volgt uw kind sneller. Leer uw kind naden ken over het lenen van geld. Ze moeten zich bewust zijn van hoe lang de afbeta ling duurt en hoe veel lenen verant woord is. Een bijbaantje is niet noodzakelijk. Als uw kind wel wil werken, maak dan goede afspraken over hoe vaak dat mag en wanneer. Praten over geld en uw (oudere) kind in zicht geven in wat het leven kost, wat u van uw salaris moet betalen aan vaste lasten en wat er dan overblijft, geeft een realistisch beeld van geld. Weer door Mare Guillet ANKARA. Zeker 34 doden en 125 gewonden, van wie 19 in kritieke toestand. Amper een maand na de vorige terroristische aanslag is Ankara gisteravond opnieuw op geschrikt door een zware bomex plosie. De chaos na de ontplof fing. foto Erol Ucem v.a. slechts v.a. slechts Vertrekdata: 18 april/2, 21 mei/4,18 juni etc. Vertrekdata: juli etc. 11 april/9, 23 mei6, 20juni4juli etc. Brochure en boekingen: Urm Vertrekdata: 11,18, 25 april 2, 9,16, 23 mei 6 juni etc. Vertrekdata: 21 mei4,18juni/2,16 juli etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4