'Met een taser was dit niet gebeurd' Onduidelijk of Rupert L. wel of geen scherp voorwerp in handen had Griekenland Voordeelweek NIEUWS 3 41-jarige man ligt zwaargewond in ziekenhuis nadat hij werd getroffen door politiekogels in rug en lever. 199 299 359 399 EINDHOVEN. De 41-jarige Rupert L. die zaterdagmiddag in de Wasse naarstraat in Eindhoven door twee politiekogels werd getroffen, had volgens diverse getuigen geen scherp voorwerp in zijn hand. De politie stelt dat hij wel degelijk met iets scherps dreigde, en dat er daarom op hem werd geschoten. De man, die zwaargewond naar het Catharina-ziekenhuis werd ge bracht, zorgt regelmatig voor on rust in de straat als hij dezelfde vriendin bezoekt met wie hij za terdag ruzie kreeg. In het verleden was hij frequent bezoeker van een inmiddels opgedoekt drugspand naast het huis van de vriendin. L. is geraakt door twee kogels. De eerste ging vlak langs het hart en zit vast in een ruggenwervel. De andere heeft de lever door boord. Hij is buiten levensgevaar, bevestigt zijn advocaat Mark Nille- sen. Zijn situatie blijft wel zorge lijk. Hij heeft veel bloed verloren. Volgens Nillesen is de handel wijze van de politie 'bij de bees ten af.' „Goed, er leek sprake van agressie, maar dat is geen reden om te schieten, zeker niet in de richting van zijn hart." Nillesen is boos omdat de politie de man goed kent. „Hij is geen grote crimi neel. Hij maakt het vooral zichzelf moeilijk, loopt tegen zichzelf aan. Zijn strafblad bestaat hoofdzake lijk uit klein bier. De politie weet hoe hij is en weet ook hoe ze hem rustig moet krijgen. Niet door te schieten." Politievakbond ANPV stelt daar tegenover dat de situatie dermate bedreigend was, dat er duidelijk sprake was van noodweer. De bond baseert zich daarbij op het filmpje dat een getuige maakte vanuit zijn woning in de Wasse naarstraat. De politie schoot op de man nadat ze hem eerst had ge sommeerd zich over te geven, hem had geslagen met een wapen stok en pepperspray in zijn ge zicht had gespoten. Een buurman, 'Goed, er leek sprake van agressie, maar dat is geen reden om te schieten' die anoniem wil blijven, maakte het filmpje. Hij vertelt hoe hij zag dat L. eerst de ruit van de voor deur van zijn overbuurvrouw ka- potsloeg en de deur van de knip haalde. Enige tijd later kwam L. naar buiten en liep hij naar het an dere uiteinde van de straat. De in middels gearriveerde agenten, een man en een vrouw, dreven L. te rug de straat in. Plotseling liep L. hard op de mannelijke agent af. Vervolgens draaide hij zich om en sloeg hij de agente. „Ze kreeg een hoek en zakte zo door haar knie ën. Toen hoorde ik de agent roe pen: hee! Meteen daarna hoorde ik de schoten. Het was zo'n snelle handeling van de agent dat ik niet snap hoe dat kan. Of het schieten terecht was, weet ik ook niet. Ik heb alles van het begin tot eind meegekregen, maar ik heb echt niet gezien dat L. iets scherps in zijn handen had." Een andere ge tuige - Tim, die zijn achternaam niet noemt - stelt dat de politie 'hartstikke bang' was. „En ik weet honderd procent zeker dat L. geen steekwapen had." Dat laatste ver klaart ook de vrouw met wie L. ru zie had. Ze beperkt haar commen taar tot één zin: „Hij had géén mes, géén scherp voorwerp!" Volgens Tim maakt L. 'onder hand heel de straat onveilig', iede re keer als hij op bezoek gaat bij zijn vriendin. Ook de filmende ge tuige vindt zijn straat rumoerig. „Behalve de laatste drie maanden, want toen zat L. vast." „Als er een taser was ge weest, was dit incident niet voorgevallen", zegt Hans Schoones, voorzit ter van politievakbond ANPV. Met een taser, een stroomstootwapen, wordt een verdachte een seconde of zeven uitge schakeld, lang genoeg om hem in de boeien te kunnen slaan. „Dit is een perfect voorbeeld van hoe een taser het ge bruik van een vuurwa pen overbodig kan ma ken", stelt Schoones. Al sinds 2005 wordt vol gens hem over het inzet ten van tasers gespro ken. Arrestatieteams werden er in 2009 bij wijze van proef mee uit gerust. Tussen mei 2009 en september 2010 maak ten zij achttien keer ge bruik van een taser. In al le gevallen konden de teams verdachten op die manier onder controle brengen zonder dat teamleden of de verdach te gewond raakten. Het wapen werd vooral inge zet tegen psychotische en suïcidale personen en tegen verdachten die on der invloed van alcohol of drugs waren. Het komt niet vaak voor dat agenten hun wapen gebruiken. In 2014 wa ren er 158 incidenten waarbij agenten schoten afvuurden. De Rijksre cherche onderzocht er 33. Dat is een standaard procedure wanneer door gebruik van politiewa- pens doden of gewon den vallen. Het Open baar Ministerie bepaalt vervolgens of de betrok ken politiemedewerkers strafrechtelijk worden vervolgd. Het meest re cente voorbeeld hiervan is het geval van een agent die in mei 2015 in het Limburgse Susteren een verdachte in zijn been schoot bij een ach tervolging. Hij wordt ver volgd voor zware mis handeling. In juli 2015 werd een agent uit Kerk- rade veroordeeld tot twee jaar cel voor dood slag omdat hij in 2013 had geschoten op een verdachte in een auto. Het OM is hiertegen in hoger beroep gegaan. De wereld is Kras MAANDAG 14 MAART 2016 Politie schiet op onruststoker door Max Steenberghe en Dominique Elshout Mark Nillesen advocaat door Wout van Arensbergen Enkele stills uit het filmpje dat een buurman maakte van de schietpartij. Op het laatste beeld ligt L. gewond op straat, foto's YouTube Profiteer van kortingen oplopend tot 150 p.p.! Votsalakia Hotel*** - Samos In het levendige centrum van Kambos Door een weg gescheiden van het strand Ervaar de Griekse gastvrijheid Verzorgde kamers Zie: Kras.nl/76245 La Riviera Barbati**** - Corfu Aan het strand, centrum op loopafstand Appartement met privé-zwembad Ideale locatie voor rustzoekers Ruime appartementen Zie: Kras.nl/76289 Marni Village Apartments*** - Kreta Incl. huurauto, ontdek veelzijdig Kreta! Op loopafstand van het centrum Comfortabel ingerichte appartementen Uitzicht over Chersonissos Zie: Kras.nl/31882 Markella*** - Zakynthos Inclusief huurauto, trek eropuit! Heerlijk ontspannen in de exotische tuin Geniet van het Griekse leven Verzorgde kamers Zie: Kras.nl/76210 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3