Zeehond jaagt bruinvis de dood in Een week lang aandacht voor de literatuur van onze oosterburen ZEELAND 13 Zwemkrab vindt het water lekker WAT KOCHTEN ZIJ OM HET BOEKENWEEKGESCHENK TE BEMACHTIGEN? In Nederland wordt literatuur nogal eens als een toetje gezien, vertelde Buchwald. Politici heb ben er maar weinig mee. „Maar li teratuur en kunst zijn het geheu gen van een tijd. Als iemand iets wil weten over de jaren tachtig in Nederland, over de krakersrellen en de kroning van Beatrix, waar kan hij dan beter terecht dan in de boeken van A.F.Th van der Heij den? De betekenis van cultuur wordt onderschat. De overheid zou er alle steun aan moeten ge ven. Literatuur en kunst zijn es sentieel om te leren hoe we ons schip door het leven willen navige ren." Hij wenste zijn gehoor een ge slaagde boekenweek, 'zonder Brat wurst maar mét goede Duitse boe ken'. Later op de middag was er een signeersessie van een Zwitserse auteur, zij het een die niet in het Duits schrijft maar in het Frans. Zijn debuut De waarheid over de zaak Harry Quebert maakte van Joël Dicker enkele jaren geleden in één klap een literaire superster. Dat is zo'n boek dat menig nacht- kastlampje tot in de kleine uurtjes heeft laten branden. Gisteren presenteerde Dicker zijn nieuwe roman Het boek van de Baltimores, dit keer geen thril ler, al is schrijver Marcus Gold man opnieuw de hoodpersoon. Co van der Valk (75) uit Zierikzee struint rond op zoek naar iets nieuws. „Ik ben er nog niet uit, maar waarschijnlijk wordt het deze: De Doodsvogel van Sa muel Bjork. Het Boekenweekgeschenk wil ik wel hebben, maar ik kom daar niet speciaal voor. Mijn vrouw en ik zijn hier vaste klant. We komen een paar keer per maand bij De Vries." Van der Valk houdt van thrillers. „Maar ook van historische ro mans. Geschiedenis boeit me. Gewone romans lees ik trouwens ook wel." De Zweedse thrillerschrijver Henning Mankell is de favoriete auteur van Van der Valk: „Hij is bekend van de Wallander-serie. Helaas is hij sinds vorig jaar niet meer onder ons." foto Dirk-Jan Gjeltema Dorthy Everaard uit Hulst ging zaterdagochtend spe ciaal voor het Boekenweekgeschenk naar boekhan del Van Remortel in Hulst. „Ik lees zo veel mogelijk, het liefst historische romans. Mijn man zag het boek Magdalena van Maarten 't Hart in de krant staan en ik wilde zelf Nachtblauw van Simone van der Vlugt heb ben. Ik koop ze speciaal vandaag, zodat ik ook het ge schenk erbij krijg. Ik heb nog niets gelezen van Es ther Gerritsen, dus ik ben benieuwd." foto Camile Schelstraete Lyan Faasse (47) uit 's-Heer Hendrikskinderen kocht bij boekhandel De Koperen Tuin in Goes het boek Zo lang er leven is van Hendrik Groen. „Ik doe het cadeau aan een ouder iemand. Ik lees graag over mensen en het leven. Dat kan je blik verruimen en je kunt ervan leren. Ik vind het een aangenaam tijdverdrijf; een vorm van ontspanning waar je ook nog wat van op steekt. Ik wist dat het Boekenweek was, maar dat is niet de reden dat ik het boek nu koop. Al is het na tuurlijk altijd leuk om er een geschenk bij te krij gen." foto Johan van der Heijden In februari en maart, als hun paar tijd begint, hebben grijze zeehon den in de Noordzee het voorzien op bruinvissen. De afgelopen da gen spoelden alleen bij Ouddorp al twaalf aangevreten bruinvissen aan. „Bij stormachtig weer, als het hard waait, dan gebeurt het minder. Maar bij mooi weer, als de bruinvissen liggen te chillen in het ondiepe water, dan zijn ze een makkelijke prooi. Dus ja, ik verwacht nogal wat meldingen de komende dagen." Geruime tijd deden er nogal wat theorieën de ronde over de oorzaak van de verwoningen van aangespoelde bruinvissen. Maar door onderzoek van onder meer de Universiteit van Utrecht, Ima- res en het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) is onomstotelijk komen vast te staan wie de dader is: de grijze zeehond. Voor de kust van Goe- ree zit een grote populatie. De veel kleinere bruinvis is voor hen geen partij. „Je moet je voorstel len dat een grote vent zich op een klein kind laat vallen", legt Van der Hiele uit. „De grijze zeehond weegt 150 of 160 kilo, de bruinvis 15 of 20. Ze hebben geen schijn van kans. Ze worden bij de strot of bij de staart gegrepen en open gescheurd. Van de aangespoelde dieren zien we vaak dat ze alleen tussen kop en staart aangevreten zijn. Onderzoek van de bijtwon- den heeft aangetoond dat er DNA van de grijze zeehond in zit." Dat er ware slachtingen plaats vinden op de Noordzee, vindt De bij mooi, windstil weer chillende bruinvissen zijn een makkelijke prooi voor jagende zeehonden en spoelen dan aangevreten op het strand aan Van der Hiele te zwaar aangezet. „Het is de natuur. Ik lig er geen nacht wakker van. Het is een kat die een vogel pakt." In de Noord zee zwemmen duizenden bruin vissen. Overigens was het ook Van der Hiele die vrijdagavond bij Terneuzen een jonge grijze zeehond ving. Die was aange spoeld bij het coördinatiecen trum van Zeeland Seaports. Het was voor de eerste keer in 22 jaar dat Van der Hiele daar een grijze zeehond aantrof. In tegenstelling tot de gewone zeehond is dat een diepzeedier. Die komt zelden zo ver de Westerschelde op. Het dier was gewond en ondervoed. Hij is naar de opvang in Pieterburen ge bracht. VLISSINGEN. Volgens de Nederland se Onderwatersportbond (NOB) zien duikers deze winter veel flu welen zwemkrabben. Hij heeft zich deze winter zelfs voortge plant in de Oosterschelde, wat op merkelijk is. Meestal daalt de tem peratuur van het zeewater in de Oosterschelde tot rond de 1 gra den Celcius en sterven veel die ren, wat belangrijk is voor het eco logisch evenwicht. Dit jaar is de watertemperatuur niet onder de 4 graden gezakt. Wat de hoge water temperatuur precies betekent voor dierensoorten in de Ooster schelde, zal later duidelijk wor den. Ook naaktslakken als het blauwtipje, de bruine plooislak en het wrattig tipje doen het goed. MAANDAG 14 MAART 2016 boek dan een Duits Bratwurst Literaire superster Joël Dicker presenteert zijn nieuwe roman Het boek van de Baltimores tijdens de speciale Boekenweekopenstelling in De Drukkerij in Middelburg, foto Lex de Meester ZIERIKZEE, BOEKHANDEL DE VRIES HULST, BOEKHANDEL VAN REMORTEL GOES, BOEKHANDEL DE KOPEREN TUIN door Ernst jan Rozendaal VLiSSlNGEN. Er zullen de komende week flink wat dode bruinvissen aanspoelen, verwacht Jaap van der Hiele van Eerste Hulp bij Zeezoog dieren (EHBZ).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13