Raadsels rond Sasse verzetsman Protestmars in Antwerpen tegen kerncentrales in Doel Zeeuwen demonstreren mee tegen kernenergie. „Als het in Borssele misgaat, kunnen we geen kant op." ANTWERPEN. Leuzen als 'Atom- kraft? Nein danke' en 'Don't nuke the climate' illustreren het interna tionale karakter van de demonstra tie die zaterdagmiddag plaats vindt in Antwerpen. Hissen de vlaggen en spandoeken valt een spreuk in dialect op: 'Ons bin nog aoltied nie blie mee die kernener gie'. De Zeeuwen zijn er ook bij. Ruim duizend mensen trekken in een aangenaam lentezonnetje vanaf het Paleis der Schone Kun sten naar de Antwerpse Groen plaats om te demonstreren tegen de kerncentrales in Doel. Onder hen zijn twintig Zeeuwen, die door antikernenergiebeweging Wise en de Zeeuwse Milieufedera tie (ZMF) met een bus naar België zijn gebracht. De meesten zijn uit gedost in witte overalls die lijken op de beschermende pakken van hulpverleners na de rampen bij Tsjernobyl en Fukushima. „Tel daar Harrisburg bij op en je weet dat statistisch gezien de volgende nucleaire ramp plaats vindt in Europa", zegt Paul West- strate uit Koudekerke, nadat hij een flinke roffel heeft gegeven op een geelgeschilderd metalen vat. „Als het in Borssele misgaat met de kerncentrale, kunnen we geen kant op. We willen dat die kern centrales dichtgaan." Strikt genomen is de demon stratie gericht tegen de centrales in Doel, die de laatste maanden 'Zeker in Zeeland hebben we geen kernenergie nodig. Wind, zon en waterkracht genoeg' Jeroen Verschelling Middelburg vanwege incidenten regelmatig in het nieuws zijn geweest. Uit de leuzen die de demonstranten mee voeren, blijkt dat het protest bre der is. Ook tegen andere kerncen trales en vóór duurzame energie. Middelburger Jeroen Verschel ling is met zijn vrouw Mira We ber en kinderen Kika, Joel en Ok- ke naar Antwerpen gekomen. Op takken hebben ze bordjes geprikt met 'dicht', 'weg ermee', 'tegen' en 'boeh'. „Kerncentrales zijn gevaarlijk en we hebben ze helemaal niet no dig", aldus Verschelling. „We heb ben in Zeeland waterkracht, de meeste zonuren, onnoemelijk veel wind. Er wordt veel te weinig werk van gemaakt om Zeeland C02-neutraal te krijgen. Er zijn meer dan honderd kerncentrales in Europa en de politieke wil om ze te sluiten is er niet. Het is ge woon wachten op een ongeluk. Ik weet niet eens of er in Zeeland wel een evacuatieplan bestaat." De opkomst mag niet zo groot zijn, adviseur economie en duur zaamheid Tjeu van Mierlo van de ZMF vindt het wel bijzonder dat de deelnemers in kleine groepjes uit verschillende landen naar Ant werpen zijn gekomen. „Het is een heel persoonlijk protest van men sen die bezorgd zijn en zelf alter natieve vormen van energiege bruik in de praktijk brengen. Er is de nodige afstemming geweest tussen organisaties om vandaag te laten zien dat het afgelopen moet zijn met kernenergie." tweede City Trail. Want dat er volgend jaar weer een editie is, staat al vast, meldde de organisatie zondag. Duizend deelnemers, van wie meer dan de helft rennend, liepen zondagmiddag door Vlissingen en door de VLISSINGEN. Een volle Machinefabriek met enthousiaste lopers; vóór de start en na terugkomst. Logisch dat ook volgend jaar maart hardlopers en wandelaars weer dwars door Vlissingen rennen of kuieren tijdens de Machinefabriek, de Vismijn, het Arsenaal en het gebouw waar bruggen en sluizen bediend worden. Veel deelnemers, maar ongetwijfeld ook toeschouwers, staan te trappelen om volgend jaar (weer) mee te doen. Zeeland walcheren@pzc.nl ZEELAND 16 17 'Hel is wachten op een ongeluk' door Ernst Jan Rozendaal Volgend jaar weer een City Trail! foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11