10 NIEUWS Schrijver Kluun vindt dat scholieren ook moeten kunnen kiezen voor boeken als Gijp ofKieft. „Waarom gedwongen Reve, Mulisch en Hermans doorploegen?" De boekenver koop zit welis waar in de lift. Maar de ontle- zing onder jon geren baart ook tijdens deze boekenweek zorgen. Bestsellerauteur Kluun (51) - Komt een vrouw bij de dok ter, Haantjes - vindt dat het on derwijs met zijn achterhaalde richtlijnen eventuele liefde voor literatuur in de knop knakt in plaats van oppookt. „Waarom gedwongen Reve, Mulisch en Hermans doorploe gen? En hoezo verplicht drie boeken van voor 1880 lezen? Wie zit daar in 2016 op te wachten? Wat heb je daaraan? Maak literatuur leuk met speci fieke afstudeerprojecten: waar om is James Worthy afge kraakt? Wat zijn de sterke kan ten van Heieen van Royen? Dat leeft veel meer en werpt waarschijnlijk meer vruchten af', aldus Kluun die momen teel de laatste hand legt aan zijn nieuwe roman DJ, die ko mende zomer verschijnt. „Jazeker. Maar kennis over klas siekers. Iedereen moet weten dat Van den vos Reynaerde be staat. En dat Joost van den Von del de Gijsbrecht van Aemstel schreef. Maar je hoeft Mariken van Nieumeghen niet te kunnen citeren. Ik snap als 51-jarige nauwelijks hoe elektriciteit werkt. En weet van scheikun de nu ook niet veel meer dan dat water H2O is. Mis ik daar door wat in het leven? Nee." „Helemaal niet. Wat een on zin. We moeten onszelf de vraag stellen: wat willen we van onze kinderen? Dat ze straks korte tijd een fragment uit Elckerlijc kunnen oplepe len? Of dat ze de liefde voor li teratuur en boeken meekrijgen waardoor ze later echt plezier beleven aan lezen? Zelf andere schrijvers uit die kast pakken. Jongeren verplichte nummers door de strot duwen, is het paard achter de wagen span nen. Je ziet hetzelfde met kids en voetbal: op pleintjes genie ten ze ervan. Maar zodra je ze gaat overvoeren met tactiek en strategie gaat het hen tegen staan. Sommige liefdes moeten langzaam rijpen. Ik begon klas sieke muziek pas vanaf mijn 20e te waarderen." „Fifty shades is Engels, maar af gezien daarvan: ja, dat moet ab soluut kunnen. Hartstikke leuk. Juist dat leent zich uitste kend voor een aansprekend af studeerproject. Waarom is zo'n kutboek wereldwijd zo po pulair? En hoe komt het dat massa's recensenten het ver haal met de grond gelijk maak ten? Hebben ze gelijk? En illus treer dat met passages en met de gebruikte stijl. Dan ontke- 'Verboden boeken zijn toch niet van deze tijd. Alsof iemand zegt: je mag geen soul luisteren, alleen rock. Absurd!' ten je leuke, interessante en open discussies die tot naden ken stemmen en dat is volgens mij het doel van onderwijs. Niet dat een of andere leraar voor jou bepaalt wat wel en geen literatuur is en wat je wel en niet kan lezen. Op de helft van de scholen komen mijn boeken ook niet in aanmer king voor de lijst. En de boe ken van Saskia Noort en Hei een van Royen evenmin." „Het gaat nu even niet om Kluun. Want twintig jaar terug mocht Ronald Giphart niet, drie decennia geleden was het Jan Wolkers en daarvoor Jan Cremer. Het gaat dus om het idee dat sommige titels verbo den zijn. Alsof iemand tegen mij zegt: je mag geen Pink Floyd luisteren of soul of dan ce. Alleen rock is toegestaan. Absurd. Laat jongeren zelf ont dekken wat hen aanspreekt en verbreed daarvoor het terrein. Bijvoorbeeld met titels van Mi chel van Egmond. Hij heeft mannen die in geen tien jaar een boek hadden aangeraakt aan het lezen gekregen met Kieft en Gijp. Dat is knap." „Ja. Ze zijn nu 8,12 en 18 jaar. En ze hebben er plezier in. Tot hun 10e heb ik veel voorgele zen, dat heeft geholpen. Ook heb ik het gebruik van de iPad een tijdje verboden, daardoor werden ze te passief. Verder heb ik hen niet gedwongen, kinderen moeten tegenwoor dig al zoveel. Wat mij opvalt: het lezen van een boek wordt tegenwoordig als prestatie aan gemerkt. Zo van: dit kun je na drie uur uithebben. We zeggen toch ook niet bij een restau rant: het eten kon je in een uur naar binnen werken. Of bij een film: na anderhalf uur was het klaar. Het gaat toch om de in houd en het entertainmentge- halte en niet om verdienste?" 'Ban de literatuurlij st door Annemart van Rhee Klassiekers horen toch bij je algemene ontwikkeling? Maar als je scholieren alleen maar voorschotelt wat ze leuk vinden creëer je toch een patat generatie? Dus een boek van het kaliber Fifty shades zou ook moeten mogen? Wil je dat jouw boeken in aanmerking komen? Lezen je eigen kinderen? foto Thinkstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10