Het verhaal van twee onwaarschijnlijke onvoldragen carrières SPORT 7 Ibrahim Afellay (29) en Ismail Aissati (27) hadden tien jaar geleden de wereld aan hun voortreffelijke voeten. Het liep anders sinds dat eerste seizoen bij PSV. deur uitwandelt. „Hij was toen de grote jongen bij PSV en heeft een fantastische transfer verdiend naar Spanje", weet Fred Rutten nog goed. Als hoofd opleidingen, assistent-trainer en hoofdcoach van PSV maakte hij Afellay van dichtbij mee. „Hij was dominant in de groep, maar bleef buiten het veld graag op de achtergrond. Hij was onderweg naar de absolute top van Europa. Met Aissati was het anders. Op Ismail kon je nooit boos worden, maar je wilt als trai ner eigenlijk geen speler waar je niet boos op kunt worden. Soms moet je ook een boef kunnen zijn." Hij voelt zich de koning te rijk. Logisch ook. Afellay komt in Cata- lonië terecht in een van de beste elftallen aller tijden en heeft een belangrijk aandeel in de Cham pions League-winst van 2011. In de halve finale tegen Real Madrid snelt hij langs Marcelo en geeft een beslissende voorzet op Messi. Aissati zal in die periode veel aan zijn jeugdvriend hebben gedacht. Hij heeft er ook tijd genoeg voor, hij houdt 1.500 kilometer verder op in Duivendrecht zijn conditie op peil bij Jong Ajax. Kruisbandblessure Afellay wil zich in het daaropvol gende seizoen juist nadrukkelijker manifesteren. Maar in de voorbe reiding gaat het helemaal mis, de dan 25-jarige international loopt een ernstige kruisbandblessure stel plek voor Afellay. Het is een publiek geheim dat hij het er ver schrikkelijk vindt. Aissati is dan eindelijk 'geset teld', vanaf 2013 voetbalt hij voor Terek Grozny. In Tsjetsjenië is het goed geld verdienen en volgens zijn huidige begeleider kan hij er zijn contract verlengen. Tussen 2007 en 2013, huurperiodes inbe grepen, kwam hij voor vijf ver schillende clubs uit. PSV, FC Twente, Ajax, Vitesse en Antalyas- por. Met zaakwaarnemers Rodger Linse en Sigi Lens werd gebroken, na gedoe over geld. „Bij Aissati mankeerde het aan persoonlijk heid, hij is nooit bepalend in een elftal geweest. Het zag er wel al tijd leuk uit, maar hij zal nooit een balletje voor je team afpak ken", zegt De Mos. „Je ziet het va ker bij Marokkaanse jongens, op een gegeven moment stokt het. Het zijn de beste zaalvoetballers, maar als er moet worden gebik keld, dan heb je er niet veel aan." Verkeerde keuzes „Op een gegeven moment zijn te veel verkeerde keuzes niet meer te corrigeren", zegt Gerald Vanen burg. De voormalig international werkte als jeugdtrainer van PSV intensief samen met de twee ta lenten. „Ik had altijd het idee dat Aissati een vaste waarde bij een mooie Europese ploeg had kun nen worden. Al miste hij de echte drive die Afellay wel had. De cul tuur waar je vandaan komt, de trainers die je krijgt, blessures, fa milieleden en zaakwaarnemers; uiteindelijk bepaalt het totale pak ket hoe je carrière eruit ziet. Kijk je terug op dat seizoen 2005-2006, dan had iedereen veel meer ver wacht van Aissati." Voor Afellay gloort nog altijd hoop, vindt Rutten. Afgelopen zo mer tekende de middenvelder bij Stoke City. „Ik zie veel wedstrij den van hem. Hij maakt een erg fitte indruk, is weer dicht bij zijn oude niveau van vóór zijn blessu res. Je weet niet waar het gaat ein digen. Misschien moet het beste voor hem nog komen." op, die hem uiteindelijk zeven maanden kost. In retrospectie is die kwetsuur carrièrebepalend. „Maar je kunt je ook afvragen waarom dat is gebeurd", zegt oud-topcoach Aad de Mos. „Als je bij Xavi, Iniesta en Messi moet aanhaken, loop je natuurlijk op je tenen. Afellay kwam ook uit een beschermde wereld. Een jongen die graag zijn moeder en zijn fami lie om zich heen heeft. Het is een van de redenen waarom het na PSV nergens meer is gelukt." 'Afellay was dominant in de groep. Aissati was anders. Op Ismail kon je nooit boos worden, maar je moet soms ook een boef kunnen zijn' De Mos doelt op de ongelukki ge verhuurperiodes bij Schalke 04 en Olympiakos. En het wordt nog erger. Een nieuwe kwetsuur aan zijn dijbeen zorgt ervoor dat zijn verblijf in Duitsland in het water valt. Dit keer staat hij meer dan een jaar aan de kant. Ook mentaal zit de twintiger dan aan de grond. In het chaotische Griekenland is er na een tweede periode van her EINDHOVEN. Seizoen 2005-2006. PSV wordt kampioen, RBC degra deert en Klaas-Jan Huntelaar wordt topscorer van de eredivisie met 33 doelpunten. Maar het is ook de jaargang waarin Ibi en Issy naam maken in Nederland. In de wintermaanden van 2005 heeft bo vendien de rest van Europa al ken nisgemaakt met het jonge PSV-duo. Aissati, dan pas net 17 ge worden, maakt in de 63ste minuut zijn Champions League-debuut op bezoek bij AC Milan. Afellay be gint dan al vanaf de aftrap. Tegen het middenveld Kaka-Gattuso-Pir- lo-Seedorf houden de twee Utrechtse vrienden zich meer dan staande. PSV speelt keurig gelijk in San Siro (0-0). Twee weken la ter, tijdens de return in Eindho ven, wint PSV zelfs van de Itali aanse grootmacht (1-0). In die we ken na Milan is de landelijke voet balpers lyrisch over Ibi en Issy. Ed van Stijn, voormalig top- scout van PSV en Manchester Uni ted, haalt Afellay in 1996 van Elinkwijk naar de jeugdopleiding van PSV. Van Stijn wijst PSV enke le jaren later op nog een talentvol manneke bij Elinkwijk, waar PSV dan een samenwerkingsverband mee heeft. Het is Ismaïl Aissati. Reuzenstappen Het tweetal gaat met reuzenstap pen richting eerste elftal. Vooral Afellay dwingt snel respect af. De grote mannen Mark van Bommel, Phillip Cocu en André Ooijer lo pen weg met Ibi. Hij speelt alles, en scoort net zo gemakkelijk als dat hij collega's vrij voor de keeper zet. In 2007 maakt hij be kend dat hij voor Oranje kiest, zo dat hij in datzelfde jaar zijn inter landdebuut nog kan maken. De twee jaar jongere Aissati, die fy siek nog niet volgroeid is, moet meer geduld hebben. Aissati verovert onder Ronald Koeman en later ook interim-trai ner Sef Vergoossen geen basis plaats. En tóch ligt er in 2008 een nieuw contract voor hem klaar. In de zomer kiest hij echter voor Ajax, tot onbegrip van zo'n beetje heel Eindhoven. De keuze van Aissati pakt desas treus uit. Ook in Amsterdam komt hij maar niet los. Een van de dieptepunten tijdens zijn Ajax-pe- riode is als hij ten overstaan van de verzamelde pers trappen moet lopen in de Arena. Hij wordt door hoofdcoach Martin Jol op strafex peditie gestuurd. In het seizoen 2010-2011 wordt Aissati verhuurd aan Vitesse. Het is opwaarts versus neer waarts, voordeur versus achter deur. In de winter van 2011 maakt Afellay een droomtransfer naar FC Barcelona. Hij is dan vier keer landskampioen geworden bij PSV. De club laat zijn lieveling voor drie miljoen gaan, ook al omdat hij in de zomer anders gratis de ZATERDAG 12 MAART 2016 Ibi en Issy, mooier werd het niet Ibrahim Afellay (links) en Ismail Assaiti veroveren op vroege leeftijd al de harten van PSV-fans. foto Pies United Fred Rutten trainer door Bart Hoffman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60