3 ZEELAND 7 brieven Cor de Jonge SI IMoW)$$ÏN6eN pe£6MMen CMN H€T N/eTMeee! HtepHeeFTu vat PLeiST5£S vcöppe fc/rtPefZ€N QEZe KegNCCNTGMS H/fc/S frl€EFTO U/AT /S ÓNi/Glüé' iJo viaMPHteM i/c6& ve Wilde eend Arbeidskrachten Lobbyist Salaris Delta Salaris Delta (2) Salaris Delta (3) Ree in bunker Zorgbudget Buschauffeurs \cih40e£&-l Alleen in Nederland, van oudsher een waterrijk eendenparadijs, daalt het aantal broedparen van de wilde eend (krant, 7 maart). Geen wonder, want nergens in Eu ropa krijgen vos en zwarte kraai zo veel ruimte om het faunabe heer van de mens over te nemen als in ons kikkerlandje. Allerhan de 'deskundigen' hier schrijven immers liever mooie rapporten over verdwaalde vissen en water met medicijnresten dan de werke lijke reden van deze teruggang te willen zien, namelijk predatie door vos en kraai vanuit terreinen van natuurorganisaties en Staats bosbeheer, die in beginsel geen menselijk faunabeheer meer dul den. De krimp van de wilde eend bij ons heeft dus vooral te maken met de schrikbarende toename van zijn predatoren, die in de ons omringende landen wèl afdoende mogen worden kort gehouden. In de krant van 7 en 8 maart is te lezen dat Roemenen hier werken voor een appel en een ei. Weer eens wat ophef en het gaat vanzelf weer over. Nu werken de Roeme nen hier in de scheepsbouw maar meneer Damen, voorheen scheepswerf de Schelde, laat de marineschepen ook in Roemenië in elkaar lassen. En daar hoorde je niemand over. Daarnaast werken er veel Polen in de tuinbouwkassen en zitten de snelwegen vol met goedkope chauffeurs. Dat is toch precies de reden dat die landen bij de Euro pese Unie mochten komen. En het gekakel van de vakbonden dat dit niet mag gaat ook wel weer over. Die nieuwe detacheringregels zul len, net als de oude, wel genoeg mogelijkheden open laten om het zo te laten zoals het is. Puur voor de schijn die nieuwe regels. Ik dacht, dat de krant er nu wel bo venop zou springen, maar nee, het bleef bij een kort bericht (krant, 9 maart) over oud-minister Ben Bot, die volgens een artikel in NRC, in een gesprek met minister Lilianne Ploumen (Buitenlandse Zaken) de export van marinesche pen door het bedrijf Damen aan de orde had gesteld, terwijl dit niet op de agenda stond. Veel interessanter, ook voor een Zeeuws ochtendblad, was de ont hulling van NRC, dat Bot eind 2002 in het verlengde van zijn werk als permanent vertegenwoor diger van Nederland bij de Europe se Unie, toetrad als partner bij een Brussels lobbykantoor en al snel voor de Haven van Antwerpen en Vlaanderen bij de Nederlandse overheid ging lobbyen voor een nieuwe verdieping van de vaar geul in de Westerschelde. Neder land hield die (derde) verdieping om milieu- en natuurredenen te gen. Misschien zou de krant dat eens tot op de bodem kunnen uitzoe ken? Het ging hier immers om Zeeuwse belangen als natuur en veiligheid engrote weerstand te gen ontpolderen. Van de gekke. Een ferme uit spraak van een minister van Bin nenlandse Zaken als het gaat over het salaris en de vergoedingen van onze ex-Zeeuwse-Delta-baas (krant, 9 maart). Maar als die zelfde minister dan met een Zeeuwse reclame-spreuk - 'gin cent tevee 00' - afsluit, doet dat erg veel afbreuk aan de geloof waardigheid, dat hij echt iets zou willen doen aan deze ergernis van velen. Wie politiek handelen ver wart met reclame, komt niet erg sterk over. De toegezegde salarisverhoging aan de CEO van Delta getuigt van een volkomen gebrek van 'feeling' met de Zeeuwse samenleving. Dit gemis aan maatschappelijke be trokkenheid wordt nog duidelij ker bij de Raad van Commissaris sen door hun aanvankelijke weige ring dit besluit ongedaan te ma ken. Nu moet wederom diep in de 'le ge' buidel van Delta worden ge graaid ter voldoening van een ab surde vertrekpremie; deze mag for meel juridisch correct zijn, doch is het in sociaal-maatschappelijk opzicht geenszins! Opnieuw blij ven de sinds zovele jaren trouwe Delta-klanten achter met een ka ter. Opnieuw zien zij hun zo ver trouwde Delta afglijden naar een dreigende financiële afgrond. Het zijn deze feiten die Jan Moraal en Jan Modaal duwen in de rich ting van politiek extremisme. Bo venstaande moge formeel juri disch correct zijn, voor de nobele en veelal correcte en klantgetrou- we Zeeuw is het een gruwel. Maar waar moet hij heen met zijn poli tieke en maatschappelijke frustra tie? In het geval Delta heeft im mers de lokale en provinciale poli tiek ook boter op het hoofd! Dan is de keus voor politiek extremis me snel gemaakt. Een vergelijking met de huidige Amerikaanse presi dentsverkiezing ligt voor de hand! Minister Plasterk maakt zich te recht druk om de 5 euro éénmali ge kosten voor elk Zeeuws gezin (krant, 9 maart) aan de ontslagver goeding van een verleide Delta- graaier. Om de onrendabele wind- parken veilig draaiend te houden zijn vele miljarden euro's noodza kelijk (krant, 10 maart). Dat het overheidsbedrijf Tennet een veelvoud van 5 euro maande lijks én jarenlang voor de huishou dens in petto heeft, daar maakt niemand zich blijkbaar druk om. Ree in bunkerkoker: Beveiligen bunker geen optie (krant, 7 maart). Dit voorval is nu aanlei ding voor discussie over veilig heid. Dit is de omgekeerde we reld. Deze bunkers staan er bijna 75 jaar. Er lijkt meer aandacht voor de dieren dan voor de men sen te zijn als je dit artikel leest. De gigantische overpopulatie aan damherten en reeën wordt nauwe lijks aangepakt. De verschillende instituten wijzen jarenlang naar elkaar om dit echt op te lossen. Ik heb de afgelopen jaren contacten gehad met provincie, gemeente en Natuurmonumenten om op de ge varen te wijzen. Men is blijkbaar bang voor de publieke opinie? Roedels damherten en reeën lo pen hier door het dorp en steken doorgaande wegen over. De volks gezondheid is ook in gevaar: ziek te van Lyme. Men zou eens moe ten spreken met neurologen van de lymepoli bij het Gelrezieken- huis in Apeldoorn. Dit artikel staat in de binnenpagina; zodra er een dodelijk verkeersongeluk plaatsvindt, zal dit voorpagina nieuws worden! Bizar! Betaling zorg geld moet weg bij SVB (krant, 7 maart). In ieder ge val niet naar de gemeente. Behe rende functie (exclusief tariefstel ling) van pgb (door gemeenten) en controlerende functie van pgb (uitbetaling) (bijvoorbeeld door Zorgkantoren) moet gescheiden zijn en blijven (beheer en contro le nooit in één hand; fraude!) Denk aan de misstanden bij ban ken en andere instellingen. Daarnaast zou behalve een fat soenlijke uurbeloning voor WMO (zie mededeling van staatssecreta ris Van Rijn hierover) ook een be tere en strikte controle op de be steding van WMO-gelden (alleen dus voor WMO) bij gemeenten, dus niet voor andere zaken (zoals lantaarnpalen en dergelijke) te ge bruikende reactie staatssecreta ris Klijnsma hierover). Verder zou men terug moeten naar een toewijzing van pgb door een onafhankelijke overheidsin stantie (misschien provinciaal, zo als bij belasting en rechtspraak, en vergelijkbaar provinciaal werken de overheidsinstanties (grote kos tenbesparing en beter gekwalifi ceerd en eerlijker). Het provinciebestuur wil beroeps chauffeurs vervangen door vrijwil ligers. Die vrijwilligers die met de bus gaan rijden, moeten toch be seffen dat zij reguliere banen hel pen afbreken, mensen werkloos helpen maken. Ronduit a-sociaal gedrag dat de steun krijgt van het provinciebestuur. Niemand zou zich voor een dergelijke job als vrijwilliger mogen aandienen. Wanneer wordt een baan, zoals die bijvoorbeeld van een commis saris van de koning, een baan voor een vrijwilliger, van besparing ge sproken! ZATERDAG 12 MAART 2016 In deze rubriek geeft de redactie haar lezers een podium. Daarvoor gelden de volgende voorwaarden: De brief moet duidelijk ingaan op nieuws uit de PZC en daarbij de datum van publicatie noemen. De brief mag maximaal 150 woorden lang zijn. Elke brief wordt geredi geerd. De redactie bekort brieven zo nodig om ze passend te maken. Als er te veel brieven zijn voor de beschikbare ruimte maakt de re dactie een selectie. De redactie zal onsamenhangende bijdragen niet publiceren. Ook brieven met een grove, beledigende of anderszins onbetamelijke inhoud worden ge weigerd. U kunt uw brief richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 Mr. J.M.C. Mertens Mariastraat 43, Cadzand H.J.O Gericke Singel 65, Westdorpe Johan Robesin Kreeksingel 43, Hoek Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg Wolter Koster Merellaan 9, Goes Jan Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Ans van Bommel Leeghwaterstraat 51, Hulst Luc Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40