'Nee' tegen handelsverdrag met Oekraïne zou Rutte in lastig parket brengen De vrees is dat vooral het 'nee-kamp' de achterban naar het stemhokje weet te krijgen. Griekenland Voordeelweek NIEUWS 3 Lol om alle wc-rollen ordeelweek of bel 0900-9697 379 899 DEN HAAG. Met nog iets meer dan drie weken te gaan tot het referen dum, wordt het kabinet met de dag nerveuzer. Een 'nee' brengt premier Rutte in een lastig parket: óf een internationale rel creëren door het verdrag te torpederen óf de wens van de kiezer negeren. Het kabinet en de speciale groep ambtenaren die met het re ferendum belast is, breken mo menteel het hoofd over de op komst. De vrees is groot dat er wel genoeg burgers komen stemmen voor een geldende uitslag, maar dat vooral het nee-kamp door een felle campagne zal opdraven. Die zorg is niet ongefundeerd. Het nee-kamp gaat de komende dagen los. Oppositiepartij SP start vandaag haar campagne, Geert Wilders kondigde gisteren zijn EUKRAINEE-campagne af, en re ken maar dat de protest-wc-rollen van de Gelderse Ruben Marsman de komende dagen overal opdui ken. Nog los van GeenStijl-kop- stuk Jan Roos, die geen microfoon onbenut laat om z'n ongenoegen te spuien. Het kabinet vreest dat zijn standpunt dat het slechts gaat om een handelsverdrag met Oekraïne, geheel ondersneeuwt bij de machi nerie van het nee-kamp, dat in het verdrag een opmaat ziet naar een EU-toetreding van het 'corrup te' Oekraïne. De eerste peilingen geven aan dat die boodschap vruchtbare bodem vindt. Het nee-kamp gaat comfortabel aan kop. Vier op de tien zegt tegen te gaan stemmen, ongeveer een der de zegt voor het verdrag te zijn en de rest weet het nog niet. 'We kunnen niet bij elk referendum op de markt gaan staan met T-shirts en flyers' Maar het grootste punt van zorg voor het kabinet: de voorstanders lijken moeilijk te mobiliseren. Te genstanders zijn veel meer bereid op 6 april naar de stembus te gaan, blijkt uit een recente peiling van I&O Research. Tegelijkertijd lijkt de opkomst laag te worden. Iets meer dan 30 procent geeft aan zeker te gaan stemmen. Dat is pre cies genoeg om het referendum geldig te laten zijn. Het kabinet besloot eerder geen campagne te voeren. Hoog uit zou er 'desgevraagd' in de me dia worden uitgelegd dat het 'han delsverdrag' gewoon deugt. Nu er angst is dat het 'mis' dreigt te gaan, worden de bewindslieden toch actiever. Minister Jeroen Dijsselbloem (Financiën) schreef een ingezon den stuk in de kranten en minis ter Ronald Plasterk (Binnenlandse Zaken) roept mensen op vooral te gaan stemmen. „Wij zijn helder: dit is een nieuw democratisch in strument, gebruik het! Get out to vote, zou ik zeggen." In goed Ne derlands: ga stemmen! Plasterk: „Als er straks alleen mensen komen die het verdrag niet zien zitten, dan geeft dat geen goed beeld van de meningen in de samenleving." De gevolgen van een 'nee' kun nen dan ook groot zijn. Het ver drag is al gedeeltelijk in werking. „Krijgen Nederlandse bedrijven dan niet de handelsvoordelen die bedrijven uit andere Europese lan den wel krijgen?", vraagt VVD-Ka- merlid Han ten Broeke zich hard op af. „In het verdrag worden be halve handelsafspraken ook afspra ken gemaakt over grensbewaking en veiligheid. Ik moet er niet aan denken dat die 1,5 miljoen vluchte lingen die in Oekraïne zitten, straks ook aan de wandel gaan. In het Kremlin komen ze niet meer bij van het lachen als wij het afwij zen: Poetin wil de EU graag uit el kaar spelen. Wij hebben juist be hoefte aan een buffer aan de grens van Europa, niet aan weer een failed state." Reden waarom de WD ook nog niet bij voorbaat wil zeggen of het de uitslag van het referen dum zal overnemen. Iets wat een minimale Kamermeerderheid van PvdA, PW, CDA en SP al wel heeft gedaan. ELST. Natuurlijk moet hij hard lachen om de bijna 48.000 euro subsidie die hij kreeg voor 100.000 wc-rol- len vol teksten tegen het Oek- raïneverdrag. Betaald door de staat, die juist vóór het verdrag is. Wc-rollenactivist Ruben Marsman (29) uit Eist zocht een jolig plan dat vanzelf aan dacht zou krijgen. Dat lukte: de telefoon stond rood gloeiend. Journalisten uit het hele land, maar ook uit Rus land en Duitsland, belden over zijn pleerollencampag- ne. Dinsdag gaat hij met de eer ste wc-rollen de straat op, in Den Haag. SP-Kamerlid Har ry van Bommel krijgt er ook eentje, zodat hij die kan plaat sen in de wc's van de Twee de Kamer. Premier Mark Rutte benadruk te gisteren nog maar eens dat bur gers zich echt geen zorgen hoeven te maken dat Oekraïne lid zal wor den van de EU. „No way! We heb ben dit soort verdragen ook met andere landen, zoals in Mid- den-Amerika. Sommige landen doen misschien wel mee aan het Eurovisiesongfestival, maar dat wil niet zegen dat ze ook lid worden van de EU." Het kabinet hoopt dat zulke op roepen voldoende zullen zijn. Er moeten zo veel mogelijk voorstan ders gemobiliseerd worden. Tege lijk wil het kabinet niet als een pa niekvogel overkomen en alsnog veel campagne voeren. Plasterk: „We gaan niet ineens met T-shirt- jes en flyers op de markt staan. Wie weet hoeveel van dit soort re ferenda er nog komen, dan moe ten we drie keer per jaar naar de markt." naar - - - - KRAS De wereld is Kras Boek v 'óór 1* maart! 8 dagen al v.a. I ZATERDAG 12 MAART 2016 Zorg referendum groeit door Tobias den Hartog en Hans van Soest Ronald Plasterk minister Ruben Marsman heeft de eer ste 2.500 rollen van zijn anti- Oekraïnepleepapier in huis. Vol gende week begint hij met uit delen. foto Bert Beelen .b.v. 2 riersonen exclusief re^erverinc^fflËS en Calamiteitenfonds 4 i^?Mi Profiteer van kortingen oplopend tot 150 p.p.! Nikolas Villas*** - Kreta Ruim opgezet appartementencomplex Rustige ligging nabij het strand Winkels en restaurants op loopafstand Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/31816 Venezia*** - Rhodos All Inclusive hotel met panoramisch uitzicht Groot zwembad met een ruim terras Gratis shuttleservice naar het strand Omringd door tuinen Zie: Kras.nl/76193 Haris Apartments*** - Parga Incl. huurauto, ontdek het echte Griekenland! Ruime appartementen Prachtig uitzicht over zee Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/31601 De Idyllische Cycladen Ontdek Santorini, Naxos en Paros Eilandhoppen, deel uw vakantiedagen zelf in Inclusief alle overtochten Klantbeoordeling 7,9 Zie: Kras.nl/35658 8 dagen 8 dagen 8 dagen v.a. 13 dagen v.a. Irtc y. Vlö 1 99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3